AkÜ takvİyesİnde kabloyu yanliŞ baĞladim

eyyup29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar arkadaşlar 3-4 gün soğuklarda arabayı kullanmadım sabah işe gitmek için indim tık tık yaptı marş basmadı göstergeler ve iç ışıklar yanıyordu. Sonra arkadaşı aradım kablo aldı geldi akü zayıfladı diye fakat ilk 2 denemede yanşış bağladık kıvılcım çıktı ve akü kutup başı eridi ufak tefek nokta olarak lehim erimesi gibi. sonra farkettik yanlış olduğunu zaten bu arada diğer araç çalışıyordu ters bağlayınca stop etti. benim aracın kontağı kapalıydı bu esnalarda. sonra düzgün bağladık ve aracım hemen çalıştı. araç 20 bin kmde akünün bikaç günde boşalması normal mi acaba? birde araca kontak açık olmadığından zarar gelmiş olma ihtimali var mı? fikir ve önerilerinizi bekliyorum selamlar

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Aracın km o kadar önemli değil aracın ne kadar kullanıldığı önemli. Bir şey olduğunu pek sanmam. Ama her zaman hayret etmişimdir nasıl ters bağlanır diye. Burada dikkat edilmesi gereken konu aslında. Birinci kablo araca bağlandığın da aynı kablo diğer araca bağlanması gerek ve nereye bağlandığına dikkat etmek şart. Sadece çat çut demek ile kalmaz komple yakar bile. Bu işin şakası olmaz.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
her iki aracında şarjını kontrol ettirin şarj dinamoları zarar görebiliyor

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sarj dinamosunu kontrol ettirin yeterli amperde sarj etmiyor olabilir,arabanizda herhangi bir isik torpido, bagaj isigi acik kaliyor olabilir, arabanizin biryerlerinden amper akitiyor olabilir yada akünüz sarj dinamosu yeterli miktarda sarj etmedigi belki sadece %10-20 gibi sarj olup bu soguklarda 3-4 gün icersinde bosaliyor olabilir.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle geçmiş olsun. Elektrik işinden oldum olası korkarım, Çok dikkatli olmak gerek.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ters baglamada ecu lar yanabilir aman dikkat edin

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eyyup29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet o an işe yetişme telaşı vardı akü üstünde yuvarlak kapaklar hep artı işareti şeklinde olduğundan arkadaş pek dikkat edemedi bende daha önce bu işi yapmadığımdan karışmadım açıkçası, araç çalışıyor sorunsuz şimdi çok şükür, kontak kapalı olduğundan sanırım zarar görmedi diğer araçta da sorun yok bir nevi verilmiş sadakamız varmış dedik. şarj etme durumunu serviste kontrol ettireceğim kısa zamanda akü yol bilgisayarında 14.5v görünüyor, araç fazla kullanılmıyor ama kullanırken dolu oluyor farlar klima falan hep açık fazla yük biniyor ve az şarj ediyor olabilir. selamlar.

kerimaras

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın beynini bile yakabilirsiniz dikkatli olun geçmiş olsun.şarj dinamosunu ve aküyü lkontrol ettirin.benimde bu kar günlerinde başıma geldi araba 3 4 gün yattıgı için sertleşme yapmış.