Acil Motorda yağ Kalmadı

bestking

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaşlar yaklaşık 4000 km önce motoru yaptırdım sekman attılar üst kapak taşlandı subaplar değişti aracım lpgli astra g 2003 club modeli ve aracım 200.000 kmyi geçti yaklaşık 3-4 ay önce yaptırdım bunları ve dün ilçeden dönüşte bakayım dedim araçta yağ kalmamış neredeyse bitmek üzere olduğunu gördüm ve hemen 3 Lt yağ ekledim bundan bir hafta öncesinde motora baktığımda boğaz kelebeği yağlanmıştı biraz uğraştığımda hava filtre kutusunun bir klipsinin düştüğünü gördüm yaklaşık olarak 2 cm filtre kutusu açık duruyordu. neyse bunu bağladım fakat o zaman yağı kontrol etmemiştim filtre kutusu açık olduğu zamanlarda aracım çekişten düşmüştü düzelttikten sonra çekiş de düzeldi. sizce yağ neden motorda kalmadı dışarıda duman felan hiç yok yani yağ yakma yok acaba bütün yağ emmemanifolduna mı doldu. neden yapar yardımlarını acilen bekliyorum teşekkür ederim.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaşlar yaklaşık 4000 km önce motoru yaptırdım sekman attılar üst kapak taşlandı subaplar değişti aracım lpgli astra g 2003 club modeli ve aracım 200.000 kmyi geçti yaklaşık 3-4 ay önce yaptırdım bunları ve dün ilçeden dönüşte bakayım dedim araçta yağ kalmamış neredeyse bitmek üzere olduğunu gördüm ve hemen 3 Lt yağ ekledim bundan bir hafta öncesinde motora baktığımda boğaz kelebeği yağlanmıştı biraz uğraştığımda hava filtre kutusunun bir klipsinin düştüğünü gördüm yaklaşık olarak 2 cm filtre kutusu açık duruyordu. neyse bunu bağladım fakat o zaman yağı kontrol etmemiştim filtre kutusu açık olduğu zamanlarda aracım çekişten düşmüştü düzelttikten sonra çekiş de düzeldi. sizce yağ neden motorda kalmadı dışarıda duman felan hiç yok yani yağ yakma yok acaba bütün yağ emmemanifolduna mı doldu. neden yapar yardımlarını acilen bekliyorum teşekkür ederim.

en riskli motor yeni yapılan motor derler. yani sıfırdan elden geçmiş motorun ilk bin km de yağı değiştirilmesi tavsiye edilir sonrasında ise sık sık yağ ve su kontrolü yapılmasında fayda vardır. ilk bi kaç bin kmde yağ eksiltmeyi normal karşılar kimi ustalar. emmeye yağ buharlaşırsa ulaşır...
ayrıca 3 lt yağ koydum demişsiniz siz onu bir daha kontrol edin bence. yağ çubugundaki MİN MAX aralığı bir lt yağ eksildiğini gösterir... fazla yağ zarar verir motora. birde yağ ne kullandınız?

bestking

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
akşamdan kontrol ettim. yağ eksik sabahı bekledim kontrol ettim gene eksik bu nedenle yağ koydum kullandığım yağ ise Shell helix 7 active cleaner 10-40 kullanıyorum ince bir yağ ve motor temizleme özelliği olan bir yağ

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
3 lt yağ eksik halde yağ basıncı uyarı ışığı yanmadı mı? Zaten toplamda 4.5 litre alması lazım. (Motorun Z16XEL olduğunu varsayarsak)

kaya0362

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
200binde motormu yapılır hadi motor yaptırıyon araba bide adam olmuyor bu opellerin motoru tez bitiyor galiba ben renoların fiatların kmsi gördüm 400 450bin hatta 600bine yakın taksicinin gördüm hiçbiri motor yaptırmamış bu nasıl oluyor opelin 1milyon en az 750bin km gitmesi lazım benim çok özenle kullandığım vectram bir anda 145binde rektefeye düştü zararına sattım kurtuldum

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
............bu opellerin motoru tez bitiyor galiba .................

Bu yoruma katılmıyorum. Ben de 45.000 km motor yaptıran Renault 12 sahibi tanıyorum, şimdi ben de mi Renault motorları erken bitiyor diyeyim? Şu an kullandığım A kasa Vectra sanırım 350.000 km de olmalı (aracın km. si düşürülmüş) henüz rektefe falan da olmadığı gibi halen de canavar gibi gidiyor. Geçen gün serviste 94 model Vectra vardı, rutin bakım için gelmiş, km 450.000 civarındaydı. Sahibi aracın ilk sahibiymiş, o araç da hiç rektefe olmamış. Yani araçların motorlarının uzun veya kısa ömürlü olmasının (imalat hatası hariç) tek sebebi sahiplerinin ona bakması ile orantılıdır.

bestking

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar opel motorları genelde iyi güzel düşünün kaç gün çok az bir yağla aracı kullandım genede motora bir şey olmadı , ÖNEMLİ: benim aracımdaki katalitik konvertör yani kat boşaltılmış hangi akla yapılmış bilmiyorum ben aldığımda öyleydi
opelin tek kusuru çok fazla sensör olması ve çok çabuk sensörlerin bozulması vede çok pahalı olmasıdır. yoksa çok konforlu vede seri bir araç benimkisi 1.4 16 v enjeksiyonlu 2003 club modeli olmasına rağmen yoldaki bir çok 1.6 motorlara çoook toz yutturdum:))

cagatay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınızın rektefiyesi yaparken oversize piston mu kullanıldı yada ne gibi işlemler yapıldı?
Yağ bpşluğu fazla verildi ise aracınız kelebeğe yağ basacaktır.
Araca kısa surede piston basın. testi yaptırın.
olması gereken değer yaklaşık 10-11 bar dır.

Karsiyakali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde geçen hafta başıma boyle bir olay geldı. 98 vectra var bende yag cubugunu konrol edeyim dedim. baktım 1 gram yag degmıyor yag cubuguna hemen gidip 3 litre yag aldım boşalttım 2.5 lıtresini yag göstergesi kendine geldi. Servisime göserdim neden yagsız kaldı aracım diye baktılar. Araçta zaten yag varmış birde sen ustune yag eklemışsın dediler. 1 litre yag koyman yeterlıydi dediler. Fazladan koydugum yag contalara zarar vermiş contaları degiştirdiler. Yag çubugunda yag olmadıgını görünce siz siz olun hemen 3 litre yag alıp doldurmayın 1 litre 1 litre doldurup bakın. Bazı araçlarda yag çubukları tam oturmuyor.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Opel ise yağ yakar. Opel ve araç üzerinde LPG varsa yağın anasını beller. Sıfırdan yapılan motorlar da ilk 1000 km işçinde benzin ile kullanılması gerek sonrasında LPG ile kullanıla bilir. Bu 1000 km sonrasında yağ değişmesi gerek. Metal talaşı birikir ve sıfır yapılan motorun canına okur. Ama sizin aracınız da çok fazla eksilme var. Gözlemleyin ve sonrasında sorun varsa tekrar yapan yere gidin derim.