ACİL...İlk çalıştırmada motor vuruntusu ve benzin oktanı

Yell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yaklaşık iki saattir forum sayfalarına bakıyorum ve kafam çok karıştı. Sizlere sormaya karar verdim.
Bugün benim başıma gelen ilginç bir olayı size aktarmak istiyorum ve görüşlerinizi almak istiyorum.
Arabam 2001 model opel vectra 1.6 b kasa
Sıralı sistem LPG kullanıyorum
Benzim depomda çeğrek depo benzin vardı ve iki gün sonra bayram tatili için uzun yola çıkmayı planlıyorum.Dün akşam iftardan sonra Shell den LPG yi fulledim aynı anda 100 TL lik 95 oktan benzinde aldım. Dönüşte markete uğradım ve tekrar arabayı çalıştırınca ( ilk çalışmada benzinle çalışıyor daha sonra lpg ye geçiyor) motorda bir vuruntu hissettim. Daha öncesindede eski araba kullandığım için motor sesine kulağım çok hassas. Eve gidince motoru tekrar stop edip çalıştırdım aynı vurultuyu duydum. Ama bu vuruntu ilk marşta oluyor ve gaz verince veya vites değiştirince olmuyor. Sabah direk sanayiye tamircime gittim kendiside dinledi ve dedi ki ; bu benzinin üzerine tekrar benzin al dedi kaliteli olsun dedi. Ben akşam Shellden 95 oktan aldım dedim. Tamircim ise o zaman 97 oktan al dedi o vuruntu kendiliğinde kesilir dedi. Aynı istasyona tekrar gittim ve 65 TL lik 97 oktan aldım. Bu arada arabayı sürekli benzinde kullandım. Bugün benzinle yaklaşık 200 km yol yaptım. Az önce depoyu yine 97 oktanla fulledim.Fakat bana vuruntu devam ediyor gibi geldi. Bu arada forumda okuduklarım 97 oktan benzin bizm arabalara zararlı olduğunu okudum. Yarın tatile giderken yolda başıma bir şey gelir diye treddüt ediyorum.
Şimdi; sizce 97 oktan benzin bu vuruntuyu kesermi?
97 oktan benzin gerçekten bir zarar verirmi ? Şimdi arabada full 97 oktan benzin var.
Daha ne kadar benzinde gitmeliyim ?
Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

asil23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam sizin aracın motoru hangi oktan değerlerinde çalıştığı kitapçığında yazar mutlaka.Kitapçığı varsa mutlaka bir bakınçOlmadı netten bi araştırın motor kodunuza göre.Zaten kullananlar mesaj bırakacaklardır.Benim ki vectra A ve 95 oktan kullanılması gerektiği kitapçığında yazılı.Hatta motorun bi bölümünde 95 yazısı da yazılı oktan değerini gösteren.

eerrsin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam kesinlikle korkmayın. Her nekadar araç ilk çalışmada benzin ile çalışsada malum yaz mevsimi cok cabuk LPG ye geçmekte bu sebebten olsa gerek arabanın boğazında pislenmelere sebeb oluyor. 10-20 Tl gibi rakamla serviste spreyle yada tinerle temizletirseniz sorun kalmayacaktır. Yada uzun yolda iken benzine geçip 5000 devirde bir 20 dk. sürerseniz kendisini temizleyecektir. yaklaşık 3 yıldır opel kullanıyorum ve aynı problem her yaz başıma geliyor. Teşekkürler

Yell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam sizin aracın motoru hangi oktan değerlerinde çalıştığı kitapçığında yazar mutlaka.Kitapçığı varsa mutlaka bir bakınçOlmadı netten bi araştırın motor kodunuza göre.Zaten kullananlar mesaj bırakacaklardır.Benim ki vectra A ve 95 oktan kullanılması gerektiği kitapçığında yazılı.Hatta motorun bi bölümünde 95 yazısı da yazılı oktan değerini gösteren.
Teşekkür ederim. Bende malesef kitapcık yok netten araştırıyorum her kullanızı farklı şeyler söylüyor.

Yell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam kesinlikle korkmayın. Her nekadar araç ilk çalışmada benzin ile çalışsada malum yaz mevsimi cok cabuk LPG ye geçmekte bu sebebten olsa gerek arabanın boğazında pislenmelere sebeb oluyor. 10-20 Tl gibi rakamla serviste spreyle yada tinerle temizletirseniz sorun kalmayacaktır. Yada uzun yolda iken benzine geçip 5000 devirde bir 20 dk. sürerseniz kendisini temizleyecektir. yaklaşık 3 yıldır opel kullanıyorum ve aynı problem her yaz başıma geliyor. Teşekkürler
Teşekkür ederim..Benim asıl öğrenmek istediğim aracımdaki vuruntu kendiliğinden geçermi ve yazılanlara bakarak 97 oktan arabaya zarar verirmi.