96 Opel Vectra B 2.0 CD M/T Koleksiyon Aracımız

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Bugün Vectos ile alakalı son paylaşımı yapacağım.
Kendisini an itibari ile satıp 2013 Opel Corsa 1.4 AUTO Active ile değerlendirmiş olduk.
Aldığımız araçta yine nadir kalmış örneklerden. Hatasız , TRAMERSİZ ve henüz 90.000 kilometrede..
TRAMER'i bu kadar vurgulamamda ki sebep A-B segment araçlar da ''xxx markalı aracın SBM kayıtlarında geçmiş hasar kaydı bulunmamıştır'' yazısına ulaşabilmenin imkansızlığı.. 6 gün içimize sinecek Corsa aradık. :D

Corsa D öncesinde de sevdiğim bir otomobildi , 4 ileri Tork Konvertör şanzıman ile geçişleri özellikle çok başarılı.
Easytronic pişmanlıktır diyorum yanında...
Fiyat/Fayda oranı günümüz için çok yüksek.. Yağmur ve Far sensörü eksikliği Fiesta Titanium'a göre tek handikap kalıyor bence..

Neyse konuya dönelim..
Arka çamurluk ağızlarında ufak pas lekeleri kendisini göstermekteydi..

Bu şekilde bırakılamazdı. Kozmetik bir bölge de olmadığı için ileriye yönelik de düşünerek pütür ile olası çürümelerin önüne geçmeye karar verdim..
Tabi öncesinde detaylı bir şekilde temizleyerek...

Yoğun miktarda mastik ve pütür uygulaması yapılmış. Bu sayede formunu korumayı başarabilmiş.

Arka fren diskleri ve balataları bile henüz hiç değiştirilmemiş durumda..
Bir dönemlerin en büyük otomobil üreticisi GM.

Temizlik sonrası mumlama ile ekstra bir kaplama daha yaparak korozyona karşı önlemimizi almış olduk..

Gece sürüşlerinde far performansı memnun etmiyordu.. Genç klasik bir otomobil olduğu için orijinalliği de bozarak farklı ışık renklerini de uygulamak yakışmayacaktı. Kullanıcı yorumlarını göz önüne alarak beğendiğim bir marka olan Photon'un ExtremeVision modelini temin ettim.

Maalesef hiç hoşuma gitmedi..

KISA ; Extreme Vision

UZUN ; OEM Philips 55W

Örnek olması açısından aynı test güzergahında Civic aracımda kullandığım..

KISA ; Milestone

UZUN Mono

Fakat Corsa'ya uyguladığımda ise zannediyorum yapısı veya far çanağı sebebiyle Extreme Vision'lar daha başarılı oldu. Ayrıca Corsa ile alakalı paylaşım yapma hevesim olursa aynı başlık altında devam edeceğim...

Son düzenleme:

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Maşallah kazası belasız inş.

Teşekkür ederim.

Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. Vectra B, gerçekten de kendisine ödenen paranın hakkını veren arabalar arasında en üst sıralarda yer alır. 10 sene kadar 98 model 2.0 GLS kullandım, halen tadı damağımda.

Merhaba abi
Vectra B döneminin en kemik araçlarından birisiydi hakikaten. Bugün kullanırken bile farkına varabiliyor insan. Özellikle izolasyon seviyesi ve yürüyen aksamın temeli günümüzün D segment araçlarına bile taş çıkartacaktır..

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Pazar günü , keyifli bir paylaşım yapalım.
Forum kültürü biteli çok zaman geçmiş anlaşılıyor , ortalık amiyane tabirle sinek avlıyor.
Arıza paylaşımı dışında bir aktivasyon göremiyorum , üzücü..

Corsa'yı (yeni ismi Toprak) kapsamlı bir detay temizliğe tabi tutarak içimize sinecek seviyeye getirmekle işe başladık.

Üzerinde nefret ettiğim İnwells marka silecek süpürgelerinden vardı.

Kauçuk yüzeyi deforme olmamıştı ama temizleme performansları berbat durumdaydı. Bosch Aero Eco modelleri ile yeniledim..

Sürüş güvenliğinde optik hakimiyet bence en önemli kriterdir.
Sarf malzemedir.. , çokta önemi yok diyerek ekonomik çözümlere kaçmayınız. Hem camınızı çizerek gece sürüşlerinde karşıdan gelen ışık demetlerinin dağılmasına yol açarak rezalet bir deneyim sunacak hem de fiyat/fayda konularında sınıfta kalacaktır.

Montaj öncesi mutlaka kil ile yüzeyi mikro ölçüde bile olsa pürüzlerden arındırmaya özen gösteririm. Hizmet ömrünü büyük ölçüde uzatmaktadır.

Elimde geçmiş zamanlar da bir proje de kullanılabilecek GM washer jet fıskiye nozullarından mevcutmuş. İşemeli modeller zaten hiç hoşuma gitmemektedir.
Değerlendirmiş olduk...

Periyodik bakımda kullanılmak üzere Bosch filtre setini de temin etmiştim. Polen filtresini daha hijyenik olması sebebiyle imkan varsa özellikle karbon tercih ederim.
Ne kadar zor olabilir ki ? Düşüncesinde polen montajını kendim yapmaya karar verdim.. Corsa D bu konuda sabıkalıymış.. 40 dakika süreceğini beklemezdim..

Dietmar Finger'a selamlar. İkonik köpekbalığı detayı ile..

İşçilik !

Hava kalitesi ne kadar kıymetsiz olabilir sorusuna güzel bir cevap.
Kalitesiz POLEN filtresini sağlığınız için aracınıza takmayınız..

BOSCH üretim kalitesi yönüyle her zaman zirvedir gözümde.
Hava filtresinde yağlı sarı kağıt kullanmaktadır. Honda'da aynı malzemeyi orijinal lisans ile tercih etmektedir.

Motor yağını F/P yönüyle her zaman beğendiğim Shell Helix Ultra 5w30'dan yana kullandım.
# Opel araçlar da Dexos onayına mutlaka dikkat ediniz.

Üretim tarihi önemlidir !

Part II Devamında..

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et

Boşalan yağ benzinli bir araç olduğu düşünülürse özelliğini çoktan kaybetmiş..

Giderek Er Ryan'ı kurtarma operasyonuna dönüşmeye başladı...

Rot başları da epeyce dağılmış.. Üzerinde ki TRW idi. GM ibaresi göremedim belki değiştirilmiştir. TRW yönelimine gittim tekrardan bende.

Dişlerini hesaplayarak montajını yapsak ta yine de rot ayarını ihmal etmemek gerekir.

Vectra B'de hiç memnun kalmadığım ve söktüğüm Photon Extreme Vision ampuller de vardı. Corsa'da H7 idi. Uyguladığımda sonuç çok daha tatmin edici oldu.

Test güzergahına gidersem bir ara denemelerini yapar paylaşırım.

Aptalca vidalanmış plakalıkları da aradan çıkartalım..
Şampiyon Opel sağolsun , bu konuda yardımcı oldu.

Yapılması gereken bir krank keçesi değişimi kaldı. Onu da GM sipariş ettik. O işi de bitirdikten sonra fabrika kondisyonuna getirmiş olacağız..
Şimdilik bu kadar , satılmazsa eğer imkan oldukça paylaşım yapmayı sürdüreceğim.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Corsa D ile olan son paylaşımı yapıyorum artık.

Rölanti de uğultulu bir ses kendini göstermekteydi. Başlangıçta vantilatör kayışı yada rulmanlarından yaptığını zannetmiştik fakat sorunun kaynağı ön krank keçesi olduğu anlaşıldı.
Kronik bir sorunmuş anlaşılan nokta atışı ile tespit yapılmasından tahmin ediyorum. :)

GM etiketli olarak siparişi geçildi..
Yetkili servis fiyatı 330 lira gibi. İnternetten kampanya ile 190 liraya alabildim..

Kasnağı endişelenmeden sökebilirsiniz , sente ayarı bozulmayacak.

Kozmetik yönünü olumsuz etkileyen eksik jant göbeğini de aradan çıkartalım.

Kıymetini bilin Active model jantların ki kolay bulunmuyor. :)
Referans NO : 13347294

Petlas İmperium PT535 4 mevsim lastikler ile gelmişti , 2020 üretim tarihi olmasına rağmen aşırı dağılmış vaziyetteydi. Fazlaca da uğuldamaktaydı..

195/55/R16 fabrikasyon ölçüsüdür. 205/55 ise daha evrensel bir ölçekte olduğu için birim adeti uyguna gelmekteydi. Kitapçıkta 225 tabana kadar uyumluluk kategorisi içindedir.
Lastik ölçü hesaplama robotuna göre de %1.7 gibi sapma payı ile %3 sınırının altında kalmaktaydı. İz genişliğini arttırmak da ayrıca daha keyifli bir sürüş hissi de verecekti.

ADAC , TÜV , BİLD gibi bağımsız kuruluşlar kapsamın da düzenli aralıklar da ebatlara göre testler yapılmaktadır. Good Year Efficient Grip Performance Grip 2 ise 205/55/16 ebatın da mükemmel sonuçlar göstermekteydi.
Good Year ismi gibi hem çok uzun ömürlüdür , hemde hamur yapısı itibariyle Michelin gibi konfor/dinamik yönleri başarılıdır.
Civic aracımda da aynı lastiğin Efficient Grip Performans versiyonunu keyifle kullanmaktaydım.

Tavsiye ederim.

Selefine göre yan bölümlere ilave yağmur olukları eklenmiş..
Harika da olmuş , çünkü araç üzerinde yarı slik lastik görünümü veriyor. :

Eskiler hakikaten vasat durumdalarmış...

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et

SLİK lastik karizması..

Arkadan şöyle bir bakınca bomba görünüyor :D

SONUÇ :

Corsa D zaten izolasyon yönü oldukça başarılı bir otomobildi. Good Year EGP 2 ile bambaşka seviyelere geldi. 100 km/h'a kadar inanılmaz seviyede iken 100 km/h sonrası rüzgar sesi almaya başladığı için büyü bozuluyor tabi..

Söz verdiğimiz far test güzergahında sonuçları da paylaşalım.

KISA ; Photon ExtremeVision

UZUN : Fabrikasyon Philips

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Daha öncesin de 2015 Clio 4 1.5 DCi İcon sahibiydim.

Corsa D hakikaten kaliteli bir araç..
Sürüş dinamikleri yönüyle Clio 4 ile araların da büyük bir fark olmasa da süspansiyon konforu , iç mekan genişik/ferahlık hisleri , montaj işçiliği ve izolasyon yönüyle bariz üstün durumda. 2006 ilk üretim yılı olan bir Corsa 2012 yılı başlangıcı olan bir Clio'dan daha yoğun bir kalite algısı oluşturdu bende.
90.000 km'de fakat en ufak trim sesi yokken , Clio 62.000 km'de idi tangır-tungur seyehat ediyorduk.
80 km/h'dan sonra Clio'da fırtına kopuyorken Corsa D 120 km/h'a kadar gayet medeni durumda..
Süspanyon konforu bile bana Linea'yı hatırlattı ki segmentine göre Linea gayet yumuşaktır. Biraz araştırınca zaten anladım Fiat/Lancia ortak platformmuş. Mito ve Punto da muhtemelen Linea'da da kullanılmış.

Şimdiye kadar tek sevemediğim yönü kornasına basmanın biraz zor olması.. Kadınlar oldukça zorluk çekiyordur. :)

Yılbaşı sonrası Toprak ile artık ayrılık vakti olacak.
Kendisine gençlik aşısı yapıp fabrikasyon kondisyona döndürdüğümüzü düşünüyorum.

2013 model Active donanımdır.
1.400 cc 4 ileri Tam Otomatik.

GÜNCEL 90.500 KİLOMETREDEDİR , DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR !
KAZASIZ , TRAMERSİZ , DEĞİŞENSİZ , TAMPONLARINA KADAR BOYASIZDIR.
GÜNEŞ YANIĞI YOKTUR !

Atiker Gold LPG sistemi üzerinde bulunmaktadır , kusursuz montajı yapılmıştır.
Hem benzin de hem de LPG'de pürüzsüz çalışmaktadır.
2024 8. aya kadar TÜV Muayenesi mevcuttur.

- Fabrikasyon Velur halı paspas takımı
- Yedek anahtar ve kitapçıklar
- Stepne

yanında verilecektir..

Şimdi birazda çekimler..

Henüz ilana koymadım.
Opel fanatiklerine bir kıyağımız olsun.
Tekrar uğramayabilirim , buradan etkileşime geçmek için uğraşmayınız.
İletişim için dogukangeyik@outlook.com veya 05317017718.
Mesai saatleri içerisinde lütfen rahatsız etmeyiniz.