185 60 R15 yerine 185 65 R15

tecman

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba Malum yaz aylarına gireceğimiz bugünlerde yazlık lastik ishtiyacı doğdu.Fiyat araştırmamda 185 60 R15 lastikler 65 olanlara göre daha pahalı.Benim Araç 2003 Opel Meriva şimdi ben 185 60 R15 yerine 185 65 R15 taktırsam herhangi bir sorun olur mu lastik başı 40 Tl(Michelin) fark ediyor.Bir kaç bayii ile görüştüm sürtme olasılığından bahsediyorlar.Bilhassa Meriva kullanıcılardan böyle bir deneme yapan oldu mu?sorun oluyor mu?Teşekkürler.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hiç birşey olmaz, yaklaşık % 1 civarında aracınız yükselir. bildiğim kadarıyla %3 e kadar lastik ebat değişimlerini makul karşılanıyor.

aprilia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sürtme çamurluk içiyle de alakalı ona bir şey diyemem ama orijinali 185 60 olan araca 185 65 takamazsiniz. Zira totalde %3 lük bir fark var ve bu büyük bir fark. Ayrıca araç 2 cm yükselir ve 100 ile giderken aslında 103 ile gidiyor olur. Kısaca toplam çap artıyor ve bu durumda sürtme de mümkün.
Jant değiştirmeyecekseniz lastik ölçülerini değiştirmeyin.
Diğer lastiğin ucuz olmasının sebebi o ölçünün standart kabul edilmesi. Opel kullanmasa da birçok firma o ölçüleri kullanıyor.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ZkMqzo.jpg

demir-1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
semih abi lastik çapında yaklaşık %3 fark ediyor, fakat yanak yüksekliğinde 11 mm gibi fark oluyor. ben bişey olmaz derken sürtme ile ilgili demiştim. Elbetteki km sayacında ve hız göstergesinde sapmalar olacak.

Ben i20 aracıma 185 60 r15 pirelli , yerine 185 65 r15 michelin energy saver taktım bir sorun yaşamadım , ama bir lastik taktırıp sürtme olayına bakmak gerekir araca göre durum değişebilir , olur olmaz yerde benim arabanın altı yere temas ediyor bu durum benim açımdan iyi oldu 1 cm de olsa yükseldi.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

tecman

Kayıtlı Kullanıcı
54-Sakarya
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için teşekkürler.Ben o zaman en iyisi bayiye gidip 65 olanı denemelerini söyleyeyim,olursa taktırayım.Km işini ise bilgisayar takılarak ayarlanabileceğini söylüyorlar.Bakalım.

tcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için teşekkürler.Ben o zaman en iyisi bayiye gidip 65 olanı denemelerini söyleyeyim,olursa taktırayım.Km işini ise bilgisayar takılarak ayarlanabileceğini söylüyorlar.Bakalım.

taktırdınız mı herhangi bir sorun çıktı mı? bildiğim kadarı ile beyine bağlanıp lastik ebatlarını değiştirmeleri gerekiyor. O zaman hız göstergesi vs. düzelir ancak aracın yüksek hızlardaki aerodinamiğini etkiler mi orasını bende merak ediyorum...