Watt Bağlantılı Süspansiyon Sürtme???

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar daha önceki aracım Astra J idi. Onda da var Watt Bağlantılı süspansiyon. Şimdi ki aracım Zafira C (Tourer). Bu araçta da var Watt bağlantılı süspansiyon. Annemlerin olduğu şehirdeyim. Burada aracı parkettiğim yerde bir tarafta tümseği olan bir garaj var. Girip çıkarken araç biraz esniyor sol tarafa. Yani diğer tarafı asılı kalıyor, öte taraf aşağıda kalıyor haliyle. Önceki aracımda hiç dikkat etmemiştim. Bu araçta nasılsa yüksek araç diye de dikkat etmemiştim. Ancak aracın altına eğilip baktığımda resimde gösterdiğim kısımları sanırım biraz sürtmüşüm. Bu kısımlardaki sürtmelerin öyle sert, hızlı bir seyir halinde olmadığı kesin. Bir keresinde araç yüklü iken, 2 sıra koltuklar açık 8 kişi çıkarken az bir ses duydum aslında. Ama önemsememiştim. Sanırım bu kısımları sürtmüşüm. Bu bölümlerdeki bu parçalar sağlam parçalar mıdır? Uzun yola çıkacağım bayramın 3. günü. Biraz kafamda soru işaretleri kaldı ister istemez. Bu kısımlar rot balans gibi vb. aracın seyirinde aracın dengesini bozacak bir durum oluşturur mu? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
O kısım problem oluşturmaz önemli olan kolun yamulmaması ve bağlı yerlerindeki kauçukların ve cıvataların sağlam olması. Siz sadece kataforez kaplamayı çıkartmışsınız fotodan anlaşılandığı kadarıyla

• Beğen
Tepkiler: kaanrevan ve Hasip

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
O kısım problem oluşturmaz önemli olan kolun yamulmaması ve bağlı yerlerindeki kauçukların ve cıvataların sağlam olması. Siz sadece kataforez kaplamayı çıkartmışsınız fotodan anlaşılandığı kadarıyla
Teşekkürler bilgi için. Kataforez kalpama nedir? Açıkcası bu benim kullanımımdamı oldu bilemiyorum. Elimle baktığımda kolda zaten bir tortu oluşmuş gibi sanırım. Bazı yerlerinde tortu kopmuş pürüzlü bir yapı olmuş. Acaba kol sürte sürte aşınmış mı diye baktım da. Sanırım kolay kolay aşınabilecek veya yamulacak bir malzeme değildir bu? Yanılıyor muyum?

Ayrıca bu bölümde çarpma sürtme vb. durumunda zarar gelmiş olsa aracın sürüşünde (sağa sola çekme) belirgin bir fark olur sanırım. Çünkü arka bölüm kendini daha çok hissettirir gibi.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler bilgi için. Kataforez kalpama nedir? Açıkcası bu benim kullanımımdamı oldu bilemiyorum. Elimle baktığımda kolda zaten bir tortu oluşmuş gibi sanırım. Bazı yerlerinde tortu kopmuş pürüzlü bir yapı olmuş. Acaba kol sürte sürte aşınmış mı diye baktım da. Sanırım kolay kolay aşınabilecek veya yamulacak bir malzeme değildir bu? Yanılıyor muyum?

Ayrıca bu bölümde çarpma sürtme vb. durumunda zarar gelmiş olsa aracın sürüşünde (sağa sola çekme) belirgin bir fark olur sanırım. Çünkü arka bölüm kendini daha çok hissettirir gibi.
Kataforez kaplama bu araçların yıllarca paslanmaması için yapılan bir işlem. Kolay kolay yamulmaz ki yamultacak darbeyi görse aracın şasesinde de kayma olur ki aracın duruşu gdişi tamamen değişir diye tahmin ediyorum. Kauçuk burçlarda kopma olsa onlarda lakur lukur ses yapar yolda. Çok kafaya takarsanız fiyatını bilmiyorum ama değiştirlebilir.

• Beğen
Tepkiler: kaanrevan

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Kataforez kaplama bu araçların yıllarca paslanmaması için yapılan bir işlem. Kolay kolay yamulmaz ki yamultacak darbeyi görse aracın şasesinde de kayma olur ki aracın duruşu gdişi tamamen değişir diye tahmin ediyorum. Kauçuk burçlarda kopma olsa onlarda lakur lukur ses yapar yolda. Çok kafaya takarsanız fiyatını bilmiyorum ama değiştirlebilir.

Teşekkürler. 600 km uzun yol geldim. Yüksek hız sayılmaz bazıları için ama 140 km 'de falan hiç farkedilebilir bir durum yaşamadım. Bu belki de daha önceden olan bir durumdu.

Yeri gelmişken sormak istedim. bu kataforez kaplamayı yenileme gibi bir işi yapan ustalar var mıdır? Buna gerek var mıdır? Uzun süre aracımı kullanmayı düşünen biri olarak soruyorum. Tümüyle aracın altını kontrol ettirip yaptırmayı isterim açıkcası.