Vectra C-2 İzlenimlerim / Sorunlarım / Düşüncelerim

OLcaytug

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba sevgili Opel kullanıcıları.Aracımı alalı 2 hafta oldu,izlenimlerimi ve sorunlarımı siz değerli Opel kullanıcılarıyla paylaşmak aynı zamanda bu arabadan almak isteyenlerede yaşadığım tecrübelerimle rehber olmak isterim.Aynı zamanda sizlerinde görüşlerinizi almak istedim.

Öncelikle arabam 2006 model Safir Siyah Opel Vectra C-2 kasa Elegance paket 1.6 Ecotec (Twinport değil) motordan Benzinli LPG YOK .

İlk olarak izlenimlerimi paylaşayım :

1 - Bu araç hakkında arabamı almadan önce okuduğum,forumlarda dolaşan hantal,kasayı kaldırmıyor,motoru yetersiz...vb. yorumları yazanların böylesine güzel bir araçtan ne beklediklerini hala anlamış değilim.Evet ara hızlanmaları biraz zayıf ama gaza bastımıda gayet güzel gidiyor.Bence bu ağırlıkta bi kasayıda gayet güzel taşıyor.Zaten 1.6 105 beygirlik 1.3 tonluk bir araçtan atiklik beklemek bence biraz yanlış olur.

2 - Araba gerçekten yolda dikkatleri üzerine topluyor.Özellikle arabanın ön kısmı ve ön tamponu arabayı gerçekten heybetli ve agresif bir özellik katmış.Bu arabayı alacak olursanız sunroof lu olanını almanızı tavsiye ederim.Arabaya + bir özellik kattığı düşüncesindeyim.

3 - Yakıt konusuna gelince ben şehir içinde 9.5 - 10.5 lt/100 km değerleri arasında gidip geliyorum.Yeri geliyor çok sakin kullanıyorum yeri geliyor gazı dibine kadar köklüyorum.Şehirler arası yola çıkma şansım çok olmadı açıkcası ama bir kaç kez hız sabitleyici denemek maksatıyla şehir dışı yola girip çıktım 5.ci viteste 100 ile 120 km arasına sabitlediğimde yol bilgisayarında gördüğüm değerler beni gerçekten mutlu etti. 100 - 120 km hızları arasında bana yol bilgisayarımın gösterdiği değerler 4.5 - 6.5 lt/100km arasında oynadı yolun durumuna göre.Ama bu değerleri hız sabitleyiciyi devreye sokmadan yakalamak benim için biraz zor
smile.gif

4 - Aracın süspansiyonları biraz sert.Aslında tam avrupa yolları için yapılmış bir araç,şehir içinde yollar çok kötü olduğu için girdiğim çukurlarda falan azda olsa kabini sarsıyor ama birde benim aracımın lastiklerinin değişme vakti geldi lastikler baya sertleşmiş birazda onun etkisi var bu sarsıntılarda.Ama otobana yada düzgün bir yola çıktığınızda (benim daha fırsatım olmadı) sürücüsünü ve yolcusunu yormayacağından %100 eminim.Güzel bir yolda gayet de konforlu ve sessiz bir yolculuk yapabilirsiniz.

5 - Aracın klimasını açmak için aslında konsola bir tuş koyabilirlerdi.Yol bilgisayarından klima menüsüne girip ordan aktif etmek gerekiyor.Aynı zamanda klima ayarını yaptığımız tuş biraz kendi kafasına göre takılıyor bazen.Havalandırma hızını ayarlamak istediğim zaman 1.ci ayardan 5.ci ayara atlayabiliyor veya birden 7. hıza fırlayabiliyor.Çok fazla yaptığı birşey değil nadiren yapıyor bunu ama nette okuduğum yorumlara göre çoğu araçta bu saçmalık varmış o yüzden biraz nazik davranarak kullanmaya çalışıyorum.

6 - Aracın yol bilgisayarını gayet kullanışlı ve yararlı bulduğumu söylemek isterim.Aracımda 6 lı cd değiştirici mevcut.Çok rahat istediğim cd ye geçip istediğim şarkıyı açabiliyorum.Yol bilgisayarını direksiyondaki tuşlarla kullanabilmenizde gayet olumlu bir özellik.

7 - Aracın frenlerini birkaç kere test etmek zorunda kaldım ve altındaki 4 yıllık lastiklere göre aracın gösterdiği fren performansı sürücüsüne güven verecek derecede.

8 - Aracın kabini gayet geniş ve kullanışlı özellikle birgün arka koltukta yolculuk yapmak istiyorum.
smile.gif

9 - Vites aralıkları gayet kısa ve rahat.Vites değiştirmek insanı yormuyor bence gayetde zevkli bunun gibi bir aracı manuel kullanmak.Zaten istediğiniz vitese atmak isteyince hemende oturuyor vites topuzu gayet güzel tasarlandığını düşünüyorum.

10 - Araca dışardan baktığınız zaman kasası gayet güçlü ve sağlam gözüküyor.Bir kaza anında sizi güvenle koruyacağı hissini size sunuyor.

11 - Elektrikli hafızalı koltuklar eğer böyle bir alma seçeneğiniz varsa mutlaka tavsiye ederim.Çok kullanışlı bir opsiyon vede oturduğunuz koltuğunuzu en rahat ve en kullanışlı konuma 2 adet tuş vasıtayıla kendinizi hiç yormadan koltuğunuzu ayarlayabilirsiniz.

12 - Aracın yol tutuşu gerçekten harika virajlarda hiç bir savrulma görmedim yola yapışıyor derler ya virajlarda aynen öle yol tutuşunu çok beğendiğimi söylemeden geçemicem.

13 - Geri vitese takınca sağ dikiz aynası otomatik olarak kaldırıma gösteriyor buda ince güzel bir detay.

14 - Otomatik yükseklik ayarlı xenon farlar far konumunu auto ya alınca yolun eğimine göre farlar yükselip alçalıyor.

Şimdede farkettiğim sorunları paylaşmak istiyorum :

1 - Aracımı şu son 5 gündür 3 defa çalıştıramadım.Ateşleme yapıyor ama çalışmıyor.Aslında çözülebilecek bir sorundur ama insanı rahatsız ediyor.Bu konu hakkında ustaların yorumlarını almak isterim.

2 - Hareket halinde fren yaptığınız zaman aracın arka süspansiyonlarıdan geldiğini zannettiğim bir tak diye bir ses geliyor.Bunu aracı çalıştırıp hareket halindeki ilk frenlemede yapıyor özellikle.

3 - Araç dururken rolantide klimayı devreye soktuğunuzda hafif bir titreme oluşuyor.Aslında bu sorun için rolanti ayarı yaptırmayı düşünüyorum.Çünkü hafif gaz verdiğimde titreme kesiliyor.

Başkada rahatsız edici bir durum yok arkadaşlar.Bu yazdığım sorunlar hakkında bir fikri olanların düşüncelerini paylaşmalarını isterim.Bu aracı aldığıma gerçekten mutluyum ve parasının kuruşu kuruşuna hakkını verdiğini düşünüyorum.Aslında daha bir sürü şey vardı aklımda yazacağım ama çoğu aklıma gelmedi.

Bu araçtan almak isteyen arkadaşların internetteki korkutucu ve ağır eleştirilerine kulak asmamaları gerek.Bence bayağı bir abartılı olarak eleştirilmiş ve aracın adı çıkmış kasası ağır hantal diye.

Ben bu aracı almayı düşünenlere veya alacak olanlara gerçekten %100 tavsiye ederim.Araba gerçekten paranızın hakkını veriyor.Bence gayette şık ve güzel bir tasarıma sahip.

Evet arkadaşlar şimdilik yazacaklarım bu kadar.Biraz uzun oldu ama faydalı olduğu kanaatindeyim.Bunların hepsini sizler için kendim yazdım arkadaşlar hiç biryerden alıntı değildir.Bu araç hakkında sormak istediğiniz yada merak ettiğiniz birşey varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.Umarım bu yazdıklarımın birilerine bir faydası olur.

Aracımın fotoğraflarını üye araçları bölümüne ekledim isteyen ordan bakabilir arkadaşlar..

Hepinize saygılarımı sunar Opel aracınızla güzel vakitler geçirmenizi dilerim..

Son düzenleme:

gentleman_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben zaten c2 den suphe edecek adamın aklından suphe ederim birde 2.0 t olursa

bu kadar tedaylı bır acıklama bu aracı almak istemeyenlere bile aldırır

hayırlı olsun

rubi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel araç güle güle binin kazasız belasız. hantal olduğu kesin de buna benzer durumlar audi a 4 te passatta bmw de de var. büyük araç küçük motor.

melonkolik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler olcay en azından bu yazdıkların baya bi faydası oldu bana kısmet olursa bu cuma 2006 comfort modelini alacam.ama son iki gündür kafamı öyle bi kurcaladılar ki araçtan vazgeçmek üzereydim oukuduktan sonra kesin kararımı verdim alacam.Araç çok hoşuma gidiyor hep almak istedim ama kısmet bu güneymiş öyle şeyler diyorlarki bilende konuşuyor bilmeyen daha çok konuşuyor.yok arabayla nikah yaparsın elinde kalır tutulmuyor gibisinden.sana da hayırlı olsun güle güle kullan kazasız belasız...

OLcaytug

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler olcay en azından bu yazdıkların baya bi faydası oldu bana kısmet olursa bu cuma 2006 comfort modelini alacam.ama son iki gündür kafamı öyle bi kurcaladılar ki araçtan vazgeçmek üzereydim oukuduktan sonra kesin kararımı verdim alacam.Araç çok hoşuma gidiyor hep almak istedim ama kısmet bu güneymiş öyle şeyler diyorlarki bilende konuşuyor bilmeyen daha çok konuşuyor.yok arabayla nikah yaparsın elinde kalır tutulmuyor gibisinden.sana da hayırlı olsun güle güle kullan kazasız belasız...

Ne demek efendim rica ederim ben bu yazımı sırf böle konuşanlar bu aracın adını temizlemek için yazdım.Bende bu arabayı alırken çok kafam karışmıştı ama emin ol ağzı olan konuşuyor.Ben tavsiye ederim alacağınız araç ise inşallah temizdir başınıza bir iş açmaz umarım.Ama hakikaten 4 4 lük bir araç.Eğer alırsanız harika bir tasarım harika bir yol tutuş harika bir sürüş keyfi yaşacağınıza emin olabilirsiniz..

H

hkndvc

Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Rabbim kaza bela vermesin.

hmzkcz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şu 13. madde sadece elegance a özelmi

Yiğit18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun