Şarj Dinamosu mu ?

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Arkadaşlar herkese selam,

Bugün aracımı çalıştırıp eve dönerken araç önce abs ve esp ışıklarını yaktı, daha sonra airbag ve motor arıza lambasını yaktı ve en sonunda gösterge elektrikleri gitti ve stop etti. Tekrar marş yapmak istediğimde marş motoru biraz döndü ama muhtemelen aküyü boşalttığı için yetersiz kaldı.
Tecrübem şarj dinamosunun görevini yapmadığı yönünde ancak şöyle bir sorum var :
Bizim araçların şarj dinamosunda şarj kömürü var mı ? onlar bitmiş olabilir mi ?
ya da bu tarz arıza başka bir yerden de kaynaklanıyor olabilir mi ?
Bu tür arızalar elektrikçiye mi gösterilir yoksa opel servise mi gideyim ?

Değerli tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

camel2019

Kayıtlı Kullanıcı
31-Hatay
Siteyi ziyaret et
akünüz ömrünü tamamladıysa sebebi akü olabilir. aracımın aküsü bittiği zaman benzer şeyleri yaşadım hatta aracı vurdurup çalıştırdık servise gitmek için ama direksiyon sertleşti bu seferde. aküyü değiştirince sorunum düzeldi. aküden olduğunu serviste ögrendim ben. önce bir elektrikçiye gitmenizi tavsiye ederim.

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Akü zayıflayınca direksiyon sertleşiyor göstergeler iniyor kalkıyor uyarı ışıkları yanıyor neler neler , iyi bir elektrikçiye git kardeş ölçümleri yapınca aküde mi şarj dinamosunda mı bellli olur

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Evet son durumu bildiriyorum : Aracın dinamosu söküldü ve tam olarak şu şekilde idi :
thumbnail_image0.jpg thumbnail_image1.jpg thumbnail_image2.jpg

Aracı yapan usta dinamonun tamamen köz olup yandığını ve kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Dinamo değişti ancak usta yeni dinamonun normalden biraz fazla ısındığını söyledi. akünün boş olmasından dolayı doldurmaya çalışıyor da olabilir dedi. Diğer yandan araçta ek parça varsa elektrik çekiyor da olabilir dedi ancak benim araçta ne zenon far ne de amfi gibi ek parça mevcut.

Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim biraz zaman sonra yeniden kontrole gideceğim. İnşallah bir sorun olmaz.

• Beğen
Tepkiler: camel2019

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Evet son durumu bildiriyorum : Aracın dinamosu söküldü ve tam olarak şu şekilde idi :
Ekli dosyayı görüntüle 29866 Ekli dosyayı görüntüle 29867 Ekli dosyayı görüntüle 29868

Aracı yapan usta dinamonun tamamen köz olup yandığını ve kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Dinamo değişti ancak usta yeni dinamonun normalden biraz fazla ısındığını söyledi. akünün boş olmasından dolayı doldurmaya çalışıyor da olabilir dedi. Diğer yandan araçta ek parça varsa elektrik çekiyor da olabilir dedi ancak benim araçta ne zenon far ne de amfi gibi ek parça mevcut.

Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim biraz zaman sonra yeniden kontrole gideceğim. İnşallah bir sorun olmaz.
Onla geçmiş olsun
Aslında yedek aküsü vardır onların onu takıp seninkini şarja koysa iyi olurdu

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Dinamoyu orjinal mi aldın ve ne kadar masraf tuttu

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Onla geçmiş olsun
Aslında yedek aküsü vardır onların onu takıp seninkini şarja koysa iyi olurdu
Dinamoya yoğunlaşınca sanırım unuttu usta onu ama daha sonradan aküyü şarja taktı 1 saat falan doldurdu ama ne kadar doldu bilmiyorum. Muhtemelen ueni dinamoda ki o sıcaklık aküyü doldurmaya çalışırken oluyor.
Normal bir akü kaç saatte dolar ortalama ?

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Dinamoyu orjinal mi aldın ve ne kadar masraf tuttu
Evet orjinal Valeo aldım. Bunlarda yan sanayi ya da farklı marka çok randıman vermiyormuş öyle söyledi usta.
İşçilik dahil toplam 1.800 TL ödedim

• Beğen
Tepkiler: bhtyr

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Dinamoya yoğunlaşınca sanırım unuttu usta onu ama daha sonradan aküyü şarja taktı 1 saat falan doldurdu ama ne kadar doldu bilmiyorum. Muhtemelen ueni dinamoda ki o sıcaklık aküyü doldurmaya çalışırken oluyor.
Normal bir akü kaç saatte dolar ortalama ?
Akü tam boşaldıysa 24 saat şarjda kalması gerekiyor diye biliyorum

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Akü tam boşaldıysa 24 saat şarjda kalması gerekiyor diye biliyorum
Araç ilk arızayı verdiğinde bi kaç defa çalıştırmayı denedim ancak malesef sonuç alamadım dolayısıyla aküyü sonuna kadar bitirmiş oldum. Bugün sabah işe gitmek için tuzladan başakşehire geldim ve dinamoyu kontrol ettim , dün ilk takıldığı gibi sıcak değildi. En azından el dokunuyordu. Muhtemelen dün ilk takıldığında aküyü doldurmaya çalışıyordu