porya yamukmu nasıl anlaşılır?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar... 30-40 km hızla yavaşça frenlerken arabamda hafif bi sallantı ve öne doğru kesik kesik yavaşlama sorunum vardı epey zamandır...bugün arka disk ve balataları değiştirdim. fakat sorun yine devam ediyor. yüksek hızda sert frende uğultuya sebepde oluyor.

muhtemel sorun poryalardan birinde bi yamukluktan kaynaklanıyor. fakat hangisinde yamukluk olduğunu nasıl anlarız? kime kontrol ettirmek lazım?

direksiyonda fren esnasında pek bi titrememe yok bu arada... muhtemelen arkalarda sorun var yani inşallah arakadır işçiliği kolay en azından...

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Porya yamulmaz. İçindeki rulman bozuk olsa ses yapar.
Disk eğik olsa, pedal da hissetmen gerek, hafif eğik ise ses yapar.
Taşıyıcı yamuk ise, fren esnasında araç sağa, sola dönmeye çalışır.
Yüksek hızda fren uğultusu balata yapabilir, diske de bakmalı.

Kesik kesik yavaşlamayı anlamadım. Yavaşlarken, arada hızlanıyor mu?
Bir kaliper fazla sıksa, yada kaçırsa gene araçta frenleme de dönme eğilimi olur. Sorunun bu olabilir.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Porya yamulmaz. İçindeki rulman bozuk olsa ses yapar.
Disk eğik olsa, pedal da hissetmen gerek, hafif eğik ise ses yapar.
Taşıyıcı yamuk ise, fren esnasında araç sağa, sola dönmeye çalışır.
Yüksek hızda fren uğultusu balata yapabilir, diske de bakmalı.

Kesik kesik yavaşlamayı anlamadım. Yavaşlarken, arada hızlanıyor mu?
Bir kaliper fazla sıksa, yada kaçırsa gene araçta frenleme de dönme eğilimi olur. Sorunun bu olabilir.

yavaşlarken frene hafif basıyorsam bi hızlanıp bi yavaşlıyor yani belli fren bi kısmında sürtüp yavaşlatıp diskin diğer kısmında yavaşlatmayıp salıyor.bu dediğim tabi saniyelik olay...
arka diskler yamuktur dedim yenisin taktım bugün balatalarda yeni ama sorun aynı... sıfır disktemi yamuktu acaba? tornaya vermeyede üşendim takmadan. rot balanscı anlarmı hangisinde ne olduğunu?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yener şahsen sende olan sorunun benzerini bizzat kendim yaşadım. Aynı. Bende komple disk ve kampana değiştirdim. Ve aldım kampana eğik çıktı torna edildi sorun az da olsa ortadan kalktı ama yine de var. Çözüm bulamadım. Bir daha yenile yapar ise orijinal çıkma alıp torna ettireceğim.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yener şahsen sende olan sorunun benzerini bizzat kendim yaşadım. Aynı. Bende komple disk ve kampana değiştirdim. Ve aldım kampana eğik çıktı torna edildi sorun az da olsa ortadan kalktı ama yine de var. Çözüm bulamadım. Bir daha yenile yapar ise orijinal çıkma alıp torna ettireceğim.

abi ben arka sağdan şüpheleniyorum uğultu ordan geliyordu yüksek hızda sert frende...
birde tekerleği çevirince krikodayken dızt dızt belli bir noktaya sürtme yapıyordu. yeni disktede yapıyormu bi yarın kontrol edecem olmadı söküp tornaya gidicem bende... sinir bozucu bişey..
önlerden çıkmasında sorun arkayı hertürlü hallederim...
ön diskler delikli kıyamam onlara :D gerçi önler değişmeden öncede vardı bu sorun...kafam karıştı iyice...

abi çıkması alıncak parça değiller. benim 7 senelik arabanın arka diskler bildiğin kaynamışlar bir kutu wd40 la yarım saat sadece diskin birini sökmeye uğraştım... paslanıp poryaya kaynak yapmışlar resmen :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Tam da bende onu diyecek idim. Aracı askıya al örnek sağ tarafını kaldır sonra aracı çalıştır boşta tabi biri aracın direksiyonun da olsun sen elinle yavaş yavaş çevirirken diğeri frene milim milim bassın eğer ki dedin şekilde yamukluk varsa zaten bir sürtme noktası olacaktır.

Baş belası iş ya ben şahsen o sorundan dolayı aracın frenine basmaktan nefret ederdim. Birde öyle bir şey ki 80-90 km hızlarda yavaş bir şekilde frenleme yaptığında benim ki kampana olmasından dolayı vuruyordu resmen tak tak ediyordu. Benim sorun kesildi mi? hayır. olmadı ama en azından eskisine göre idare ediyor tüv de sorun çıkmadı misal.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tam da bende onu diyecek idim. Aracı askıya al örnek sağ tarafını kaldır sonra aracı çalıştır boşta tabi biri aracın direksiyonun da olsun sen elinle yavaş yavaş çevirirken diğeri frene milim milim bassın eğer ki dedin şekilde yamukluk varsa zaten bir sürtme noktası olacaktır.

Baş belası iş ya ben şahsen o sorundan dolayı aracın frenine basmaktan nefret ederdim. Birde öyle bir şey ki 80-90 km hızlarda yavaş bir şekilde frenleme yaptığında benim ki kampana olmasından dolayı vuruyordu resmen tak tak ediyordu. Benim sorun kesildi mi? hayır. olmadı ama en azından eskisine göre idare ediyor tüv de sorun çıkmadı misal.

en iyisi lastikleri aldığım abiye gideyim ben Antalyada tek tanıdığım usta o var onla bi kontrol etmekte fayda var abi..

Cemay26

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar... 30-40 km hızla yavaşça frenlerken arabamda hafif bi sallantı ve öne doğru kesik kesik yavaşlama sorunum vardı epey zamandır...bugün arka disk ve balataları değiştirdim. fakat sorun yine devam ediyor. yüksek hızda sert frende uğultuya sebepde oluyor.

muhtemel sorun poryalardan birinde bi yamukluktan kaynaklanıyor. fakat hangisinde yamukluk olduğunu nasıl anlarız? kime kontrol ettirmek lazım?

direksiyonda fren esnasında pek bi titrememe yok bu arada... muhtemelen arkalarda sorun var yani inşallah arakadır işçiliği kolay en azından...
İNŞÂALLAH