Opel ASTRA EASYTRONİC F HATASI -- BİLGİLENDİRME--

ababanov

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hepinize merhabalar. Uzun zamandır takip ediyordum yeni üye oldum. 3 ay kadar önce astra aldım. ve 2 gün önce f hatası aldım. sizlerle paylaşmak bilgi vermek istedim.

Araç Kırıkkale - Ankara yolu üzerinde ankara girişinde bir trafik lambasında durunca 1 den 2 ye geçti ama sonra gaz yemedi. Sakince sağa yanaştım kendi hızıyla gittiği kadar. Stop ettim tekrar bastım kontak dönmedi f hatası yanıyor motor arıza lambası yanıyordu.

Bekledim ustamı aradım kutup başını sök bekle dedi. sökemedim anahtarım yoktu. 15 dk kadar bekledikten sonra tekrar bastım calıstı ama vites n den direk f e attı. öyle kaldı.
Opel yol yardımı aradım çok sağolsunlar geri dönücez diyip dönmediler. kaskodan çekici geldi araç gitti sanayiye. dün sabah bakıldı ve beyin dediler.
Uzun araştırmalar yaptım. bu konuda direk baskı balatayı da içine katıp beyni komple değiştirmeye çalılşanlar oluyormuş. benim aracın beyin kartı yanmış.
o kartın değişmesi gerektiğini ve kömürlerin bittiğini söylediler. biraz beklettim sonra yapın dedim. beyin kartı kömürler hidrolik vs. değişti. Bu sabahta yanımda kalibrasyon yaptılar. 1200 TL Ödedim. baskı balatamın iyi olduğunu söylediler 7 cm de sorun oluyormuş benim 10 olmuş en cok 13 den baslıyormus zaten baskı aralığı sanırım. Sağolsunlar araç sabahları stop ediyor ısınmayınca demiştim. motor sogukken kompresyon testide yapmışlar. 3 silindir sipoplar yanık dediler. ona da artık imkanlar dahilinde bakıcaz :) aracı çok test etme imkanım olmadı ama akşam bakıcam sadece farkedebildiğim vites geçişleri biraz daha iyileşmiş. Başına gelen arkadaşları bilgilendirmek amacıyla anlatmak istedim. yeni üye oldum hatamız olduysa affola . Herkese kazasız belasız arızasız yolculuklar dilerim.

Bu arada usta ankarada.

Son düzenleme:

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hepinize merhabalar. Uzun zamandır takip ediyordum yeni üye oldum. 3 ay kadar önce astra aldım. ve 2 gün önce f hatası aldım. sizlerle paylaşmak bilgi vermek istedim.

Araç Kırıkkale - Ankara yolu üzerinde ankara girişinde bir trafik lambasında durunca 1 den 2 ye geçti ama sonra gaz yemedi. Sakince sağa yanaştım kendi hızıyla gittiği kadar. Stop ettim tekrar bastım kontak dönmedi f hatası yanıyor motor arıza lambası yanıyordu.

Bekledim ustamı aradım kutup başını sök bekle dedi. sökemedim anahtarım yoktu. 15 dk kadar bekledikten sonra tekrar bastım calıstı ama vites n den direk f e attı. öyle kaldı.
Opel yol yardımı aradım çok sağolsunlar geri dönücez diyip dönmediler. kaskodan çekici geldi araç gitti sanayiye. dün sabah bakıldı ve beyin dediler.
Uzun araştırmalar yaptım. bu konuda direk baskı balatayı da içine katıp beyni komple değiştirmeye çalılşanlar oluyormuş. benim aracın beyin kartı yanmış.
o kartın değişmesi gerektiğini ve kömürlerin bittiğini söylediler. biraz beklettim sonra yapın dedim. beyin kartı kömürler hidrolik vs. değişti. Bu sabahta yanımda kalibrasyon yaptılar. 1200 TL Ödedim. baskı balatamın iyi olduğunu söylediler 7 cm de sorun oluyormuş benim 10 olmuş en cok 13 den baslıyormus zaten baskı aralığı sanırım. Sağolsunlar araç sabahları stop ediyor ısınmayınca demiştim. motor sogukken kompresyon testide yapmışlar. 3 silindir sipoplar yanık dediler. ona da artık imkanlar dahilinde bakıcaz :) aracı çok test etme imkanım olmadı ama akşam bakıcam sadece farkedebildiğim vites geçişleri biraz daha iyileşmiş. Başına gelen arkadaşları bilgilendirmek amacıyla anlatmak istedim. yeni üye oldum hatamız olduysa affola . Herkese kazasız belasız arızasız yolculuklar dilerim.

Bu arada usta ankarada.

Geçmiş olsun.. Yıllarca easytronik araç kullandım, halende kullanıyorum. Bir o kadar rahatsız viteste olsa öyle kolay kolay beyin kartı yanacak vs. diye bir şey olmuyor. Ne yazık ki sanayide yıllarca tofaş ustalığından yetişmiş hiç bir konuda kendini geliştirmemiş ustalar ve yanlarında iş öğrenmeye çalışan görece yaşları küçük çıraklar tarafından bu araçlara müdahale yapılmaktadır. Bir çok easytronik şanzumanın söküldükten sonra üzerinde çoğu parçanın eksik olduğuna şahit oldum. Easytronikte F hatası alıyorsunuz büyük olasılıkla akü, debriyaj hidroliği en kötü ihtimal baskı balatadır. (2008 öncekilerde kömür sorunu da olmaktadır.) Mümkün mertebe böyle durumlarda akü altında yer alan hidroliğe bakın akünüzü kontrol edin, kavramayı kontrol edin. İnanın bir çok sorunu biz kullanıcılar çözebiliyoruz. Tekrar geçmiş olsun kazasız belasız sürüşler..

ababanov

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun.. Yıllarca easytronik araç kullandım, halende kullanıyorum. Bir o kadar rahatsız viteste olsa öyle kolay kolay beyin kartı yanacak vs. diye bir şey olmuyor. Ne yazık ki sanayide yıllarca tofaş ustalığından yetişmiş hiç bir konuda kendini geliştirmemiş ustalar ve yanlarında iş öğrenmeye çalışan görece yaşları küçük çıraklar tarafından bu araçlara müdahale yapılmaktadır. Bir çok easytronik şanzumanın söküldükten sonra üzerinde çoğu parçanın eksik olduğuna şahit oldum. Easytronikte F hatası alıyorsunuz büyük olasılıkla akü, debriyaj hidroliği en kötü ihtimal baskı balatadır. (2008 öncekilerde kömür sorunu da olmaktadır.) Mümkün mertebe böyle durumlarda akü altında yer alan hidroliğe bakın akünüzü kontrol edin, kavramayı kontrol edin. İnanın bir çok sorunu biz kullanıcılar çözebiliyoruz. Tekrar geçmiş olsun kazasız belasız sürüşler..

Çok teşekkür ederim. evet haklısınız acemiliğimize geldi belkide bilmiyorum ama işte o panikle kanabiliyoruz. usta konusunda da size katılıyorum bana hidrolikle ilgili bişey söylemediler değişti zaten boşalıyor yağı şanzımanı sökünce demişlerdi. kömürlerde sorun olabilir demişlerdi. bende gaza geldim değiştirttim. ödediğim ücret olarak yorumunuzuda merak ediyorum fazlamı ödedim yoksa normal mi velevki kartta sorun olmadıysa bu kömür hidrolik değişimi tutarı normalmidir.? fazla bilmediğimizden sorgulama şansımız da olmadı haliyle. sorunun tekrarlamam halinde veya başka bi sorunda mutlaka sizinde belirttiğiniz gibi kullanıcı görüşlerine başvurucam. sizlerede aynı şekilde kazasız belasız kullanımlar dilerim

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tekrar merhaba, size fikir vermesi açısından youtube ta bu hidrolik değişimi ile ilgili güzel ve kapsamlı bir video var linki aşağıya bırakıyorum muhakkak izleyin. Bende aracımı yaklaşık 7 ay önce aldım. 2 ayda bir değiştiriyorum inanın çok etkisi oluyor. resmen hidrolik çamur gibi oluyor. sistem temizlenene kadar değiştirmeyi düşünüyorum. Eliniz biraz yatkınsa rahat yapabilirsiniz. aracınızın model yılı nedir ? 2008 sonrası modellerde kömür olayı kalktı diye biliyorum .Fiyat konusunda şöyle söyleyebilirim. Hidrolik dediğimiz şey 20-25 TL n11 de yada farklı sitelerde var DOT4 fren ve debriyaj hidroliği diye geçer bütün mesele bu aslında 100 ile 150 TL arasında şanzıman programlamaya alıyorlar. ki hidrolik değiştikten sonra programlamaya gerek yok genelde baskı balata inceldiğinde 6-7 ayda bir programlatın diyorlar. ustaların kart değişiminden kastı kartın altında yer alan kömür motorunun kömürlerinin değişmesi olayı olduğunu düşünüyorum. eski aracımda bitmediği halde baskı balata değişimde değiştirtmiştim. bildiğiniz 2 adet küçük kömür parçası sanayide bu tür işlere beyin tamiri kart değişimi demeye bayılırlar :) açıkçası fiyat bana bayağı fazla geldi. Motor hususunda bence başka bir ustaya daha gidin derim. aracın geç çalışması mazot filtresinden dahi kaynaklı olabilir. Başka bir kaç servise daha gitmenizi öneririm.

link : https://youtu.be/DvWTCViDfM8

Son düzenleme:

ababanov

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim ilker bey. linki kaydettim muhakkak deneyeceğim bu hidrolik olayını duymuştum düzenli değişimde faydası oluyor diyorsanız satana kadar 2 ayda bir bende aytayım. fiyatıda evet bende araştırınca biraz fazla geldi sonradan farkettim ama acemiliğimize geldi. inşallah tekrar yaşanmaz ama olaki yaşadığım zaman asla atlamam gayrı :)
şöyle geçiyor o konuşmalar;
-abem kart yanmış bunun şanzuman kartı abi
-ne o abi anlamadım niye yanar ?
-yanar abem zamanla hemen söküp değiştirem onaylıyon mu abim 1200 tutar hepsi :)