Ne Olacak Bu Yedek Parça Fiyatları ?

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar,
Opel astra 2000 model cd g
Yer Antalya
yaklaşık 10 gün önce kadar benim aracı yıkattık. birde baktıkki arka taraftan içeri koltuğun üzerine köpükler akmaya başladı.

herneyse gittik eski sanayiye arka bagaj fitili değişecek.
350 tl. 1-2 metre boyundaki fitil 350 tl. oda ellerinde yok.
:(

neyse şansımızı birde yeni sanayide deneyelim dedik, 50 liramıydı neydi yan sanayi fitil ile değiştirdiler. o sorundan kurtulduk.

Şimdi asıl konuı şu, 350 lira bir bagaj fitili olur mu ?
Bir bagaj fitili antalya eski sanayisinde bulunmaz mı ?
herneyse eski sanayide 1 ay bekleseydim benim araca yan sanayi bagaj fitili orjinal diye 350 liradan satabilirler miydi ?
Bu parça fiyatları neden bu kadar pahalandı ?
Bu işin sonu nereye gidiyor böyle ?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Alman araçlarına biniyor isek o zaman ağa adamız demektir ki ele bir bize beş :D normal sıkıntı yok.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar,
Yer Antalya
yaklaşık 10 gün önce kadar benim aracı yıkattık. birde baktıkki arka taraftan içeri koltuğun üzerine köpükler akmaya başladı.

neyse şansımızı birde yeni sanayide deneyelim dedik, 50 liramıydı neydi yan sanayi fitil ile değiştirdiler. o sorundan kurtulduk.

herneyse eski sanayide 1 ay bekleseydim benim araca yan sanayi bagaj fitili orjinal diye 350 liradan satabilirler miydi ?

Torpido lambası için servise gittim. Dedim ben bir torpido lambası aldım (orjinal ürün) bunu ayak üstü elektrikçiniz bağlayabilir mi diye bir ricada bulundum. Sürekli gidip geldiğim servis olduğu için ricada bulunabileceğimi düşündüm. Sonra bana dediler ki 130 lira işçiliği var onaylıyorsanız iş emrini açıyorum dedi. Kaçarak gittim. Yapacakları çakmaktan 50 santimlik 2 kablo çekmek ve lambaya bağlamak.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sene başında aldığım 1993 model aracın fitilleri yerli. Bakınca bir sorun görünmüyor ama memlekette 2-3 km lik toprak bir bağ yolumuz var. O yola girince sinirim tepeme çıkıyor. Yan sanayi kapı fitilleri nedeniyle aracın içine ve bagajına toz giriyor, bir de uzun yolda rüzgar ve yol sesi oluyor. Orijinal fitiller ucuz olsa bir gün bile düşünmeden hemen fitilleri değiştiririm.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Torpido lambası için servise gittim. Dedim ben bir torpido lambası aldım (orjinal ürün) bunu ayak üstü elektrikçiniz bağlayabilir mi diye bir ricada bulundum. Sürekli gidip geldiğim servis olduğu için ricada bulunabileceğimi düşündüm. Sonra bana dediler ki 130 lira işçiliği var onaylıyorsanız iş emrini açıyorum dedi. Kaçarak gittim. Yapacakları çakmaktan 50 santimlik 2 kablo çekmek ve lambaya bağlamak.

Servisleri hiç sevmesemde bazı konularda onlara hak veriyorum. Sizin verdiğiniz örnekte bahsi geçen işçilik için 130TL son kullanıcı için çok fazla. Bende olsam hayatta vermem, mümkünatı yok. Ancak bizim için çok basit olan işlem onlar için işin prosedürü farklı olduğu için zaman alan bir iş oluveriyor. Biz yapacak olsak dediğiniz gibi çakmaklıktan 30cm kablo ile hallederiz. Ancak onlar nasıl yapacak basitçe anlatayım. Orjinalinde aydınlatma kablosu nereden geliyorsa oradan çekecek. Büyük olasılıkla sigorta tablası olacak bu. Bunun içinde ön konsolda bazı kısımlar sökülecek. Kablo demeti klipsleri ile birlikte güzelce sabitlenecek ve torpidoya gelecek. Daha sonra orta konsolda sökülen trimler geri takılacak. vs vs. İş bu şekilde yapılacak olsa bende 130TL isterim :)
O yüzden sadece TR'de değil yurtdışında da insanlar bu tarz işleri kendi el becerileri ile halletmeye çalışıyorlar. Hatta Avrupa'da işçilik fiyatları bizden daha fazla olduğu için orda bu tarz uygulamaları yapan kullanıcı sayısı daha fazla.

Bazı parçalar vardır, orjinalini almaya gerek yoktur. Hayati önem taşıyan bir parça değildir. Bu parçaları yan sanayi alıp geçin.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sene başında aldığım 1993 model aracın fitilleri yerli. Bakınca bir sorun görünmüyor ama memlekette 2-3 km lik toprak bir bağ yolumuz var. O yola girince sinirim tepeme çıkıyor. Yan sanayi kapı fitilleri nedeniyle aracın içine ve bagajına toz giriyor, bir de uzun yolda rüzgar ve yol sesi oluyor. Orijinal fitiller ucuz olsa bir gün bile düşünmeden hemen fitilleri değiştiririm.

evet arka bagaj fitili taktırdığımız opel servisi, yan sanayi fitili takarken, bunun dişleri biraz daha farklı dedi. takılan yeni fitiller eskiye göre dişleri biraz daha farklı. bende mesela, eskisi gibi değil şimdi biraz daha sıkışık gibi oldu. ama hava almıyor toz almıyor.

350 lira orjinal her kapı cam filtresini değiştirsek 2000 tl yemi gelecek bize :(

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servisleri hiç sevmesemde bazı konularda onlara hak veriyorum. Sizin verdiğiniz örnekte bahsi geçen işçilik için 130TL son kullanıcı için çok fazla. Bende olsam hayatta vermem, mümkünatı yok. Ancak bizim için çok basit olan işlem onlar için işin prosedürü farklı olduğu için zaman alan bir iş oluveriyor. Biz yapacak olsak dediğiniz gibi çakmaklıktan 30cm kablo ile hallederiz. Ancak onlar nasıl yapacak basitçe anlatayım. Orjinalinde aydınlatma kablosu nereden geliyorsa oradan çekecek. Büyük olasılıkla sigorta tablası olacak bu. Bunun içinde ön konsolda bazı kısımlar sökülecek. Kablo demeti klipsleri ile birlikte güzelce sabitlenecek ve torpidoya gelecek. Daha sonra orta konsolda sökülen trimler geri takılacak. vs vs. İş bu şekilde yapılacak olsa bende 130TL isterim :)
O yüzden sadece TR'de değil yurtdışında da insanlar bu tarz işleri kendi el becerileri ile halletmeye çalışıyorlar. Hatta Avrupa'da işçilik fiyatları bizden daha fazla olduğu için orda bu tarz uygulamaları yapan kullanıcı sayısı daha fazla.

Bazı parçalar vardır, orjinalini almaya gerek yoktur. Hayati önem taşıyan bir parça değildir. Bu parçaları yan sanayi alıp geçin.

http://www.ukcorsa-d.com/ a üyeyim hocam. Adam CC için hat çekmiş Tech-2 almış aktive etmiş çatır çatır kullanıyor, koca forumda kim bireysel olarak Tech-2 alabilmiş :D

Alım güçleri fazla, workshoplar zaten kendi dillerinde, yetmezmiş gibi her türlü ekipman koyacak yerleri de var (http://www.detailingworld.co.uk/)

E haliyle adam servise niye gitsin ki :)

Dediğiniz gibi yapılacağını bilsem 130 lirayı seve seve verirdim :D

Bu rakamı duyunca biraz sinirlendiğimi gören elektrik ustasıyla konuştum aslında. 130 lira 1 saatlik elektrik işçiliği ücretiymiş (%20 indirim hakkımdan dolayı 130 yoksa daha fazla :D) Yapılacak iş en fazla 15 dakika sürecek fakat iş emri açılırken minimum 1 saat açabilirler dedi. E usta 15 dakika sürecekse nasıl yapacağını anlat da eve gidip yapayım dedim. Biz ufak yük gerektiren işler için fazla yükü kaldırabilen çakmağı kullanıyoruz dedi, haliyle oradan elektrik alıp işi hemen bitireceklermiş.

Bende söyledikleri gibi yaptım, hatta paralel almak için kablo kesmeyen aparattan ve bir de aracın imalatında kullandıkları bez bantlardan bulup güzelce sarıp klipsli kelepçe ile de bir güzel sabitleyerek belki oradaki elektrikçinin yapacağından daha orjinal bir görünüm oldu.

Bir keresinde de çakmak yuvasına taktığım süpürgenin fişi kendi içinde kısa devre yaparak sigortayı patlatmıştı. Gittim servise, garantiden yeni sigorta taktılar. Anlamadılar da :)

Bir fıkra var;

Fabrikada bir makine bozuluyor ve usta gelip 1 somunu sıktıktan sonra makine eskisi gibi çalışmaya başlıyor. Ücret konusuna geldiklerinde usta 100 lira istiyor, bunu duyan patron çıldırıp 1 somunu sıkman için sana 100 lira veremem deyince usta da şöyle diyor; somun sıkma ücretim 1 lira, ama hangi somunu sıkmak gerektiğini bilmenin ücreti 99 lira :rakir:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
evet arka bagaj fitili taktırdığımız opel servisi, yan sanayi fitili takarken, bunun dişleri biraz daha farklı dedi. takılan yeni fitiller eskiye göre dişleri biraz daha farklı. bende mesela, eskisi gibi değil şimdi biraz daha sıkışık gibi oldu. ama hava almıyor toz almıyor.

350 lira orjinal her kapı cam filtresini değiştirsek 2000 tl yemi gelecek bize :(

Yan sanayi fitiller ilk anda sıkı oluyor, bir süre sonra fitillerde esnekliğini kaybetmeler başlıyor, ondan sonra ses, toz, su ne varsa aracın içine giriyor.

Takım fitil fiyatı pahalı ama öyle çok uçuk rakamlarda olmaması lazım, ayrıca çok zor bulunuyor. e-bay'dan takip etmek lazım ama gümrük masrafları ve çoğu satıcının ülkemize mal göndermeme gibi sorunlar var.

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yan sanayi fitiller ilk anda sıkı oluyor, bir süre sonra fitillerde esnekliğini kaybetmeler başlıyor, ondan sonra ses, toz, su ne varsa aracın içine giriyor.

Takım fitil fiyatı pahalı ama öyle çok uçuk rakamlarda olmaması lazım, ayrıca çok zor bulunuyor. e-bay'dan takip etmek lazım ama gümrük masrafları ve çoğu satıcının ülkemize mal göndermeme gibi sorunlar var.
umarım böyle olmaz. benim yan sanayi fitil eskisinin kalitesine benziyor. sadece diş farkı olduğu için eskisi gibi tam oturmadı, biraz sıkıştı gibi oldu. Eski fitil 1 cm ise bu 1 cm 2 mm gibi oldu diyelim. yalnız sağlam oldu umarım ileride su alma sorunu yapmaz. ama çok çok adi bir parçaya benzemiyor eminim.

50 liraya yapacak başka birşey yoktu.

e-bay - amazon gibi internet sitelerinden alışveriş fiyatlarını ben yok sayıyorum. çünkü dediğiniz gibi yok gümrük yok bilmem ne. birde kredi kartıyla internet sipariş. böyle bir tercih bizim için yoktur.

tekli arka bagaj fitiline Antalya eski sanayisinde iki dükkanda 350 lira dedi. takım alacak olsak acımazlar 2000 lira der geçerler.

aragorn_62

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar,
Yer Antalya

Bu daha neki dostum 2008 vectra c aracıma bagaj kilidi aldım yolda görsen tekme bile vurmaya degmez dersin ama 230 tl fiyat çıktı derlerdi inanamazdım opelin parçaları çoooook pahalı...