klima açıkken gelen ses

survivor

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar klimayı çalıştırdığım zaman hırıltı gibi değişik bir ses gelmeye başladı.Gaza basdığımda başlıyor sonra azalıp sabitleniyor gibi. Ustaya gösterdim bişey yok dedi ama bu ses önceden olmuyordu. Bana sanki şarj dinamosu ile ilgili gibi geliyor ama sizce ne olabilir?Akünün zayıf olması ile ilgili olabilirmi? Klima kapatılınca ses de kesiliyor

türbülans

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı durum bende de var..gaza bastıkça şiddeti artan vırlamaya benzer ses..birkaç yere gösterdim..klima kompresörünün kayış kafasını çeviren rulmanın içindeki bilyalar dağılmıştır dediler..kompresör değişecekmiş.. yetkili servislere aynı şikayetle giden bazı kullanıcıların sorununun klima borularının titreşiminden kaynaklandığını ve izolasyonla durumu çözeceklerini belirtmişler..

başka forumlardan alıntılar..
"bende 2008 var.
aynı sorun bende de vardı..servise git, klimanın bağlantı hortumlarınımı başka birşeyi mi tam hatırlayamıyorum kablo ile yalıtım altına alıyorlar.. ya da bunun gibi basit bir şey.
kaputu açıyorsun eğilip hallediyorlar..yaptıralı bir sene oldu bu yüzden tam hatırlamıyorum, forumlardan birine yazmıştım yaptırdığım zaman..fakat şu an tam hatırlamıyorum..bağlarbaşı arkas'a gitmiştim, beş dakika sürmüştü..vınlama gibi, tırlama gibi bir sesdi şikayetim..daha söylerken tamam abi demişlerdi..emin değilim fakat klima motorunun çıkışındaki hortumlardan ya da başka bir parçanın sebebiyet verdiği bir şeydi..
başka bir şeyini elletme, biliyorlar zaten sorunu..."

"Bende de 2008 astr-h hatcback var. Klima kompresörü uğultu yapıyor. Uğultu klima düşük devirde çalışırken daha çok belli ediyor kendini. Klima en düşük devirinde iken gaza hafifçe basılıp-bırakılınca iyice belli ediyor kendisini bu vınlama.
Servise gösterdim: büyük reis getirin bırakın gazını bir boşaltıp yeniden dolduralım dedi. Bazen gaz fabrikada fazla basılıyormuş, kompresör zorlanıyormuş, falan-filan. Servisteki neferlerden birine çaktırmadan sorduğumda ise: abi bu şikayetden gelen bayağı oldu. Hep böyle dedik ve yaptık. Hatta klima kompresörünü değiştiğimiz de oldu(ki bunu çok zor yapıyorlarmış) vınlamayı kesemedik.
Özetlersek; klimalarımız vınlıyor,rahatsızlık veriyor, servisler ise sallamaya devam ediyor. Sallamalarını iplemiyorum da, bu vınlamanın ileride ciddi bir soruna yol açıp-açmayacağını bilememek canımı sıkıyor."

"Ses kesinlikle klimayla alakalı, klima kapalıyken ses yok oluyor. Sadece fanı çalıştırdığınızda da ses yok. Araba hareketsizken klima gürültülü çalışıyor, 2005 ve 2006 model iki ayrı Astra Cosmoyla karşılaştırdım, kesinlikle benim klimam daha çok ses çıkarıyor. Asıl rahatsız eden ses tırrr ya da rırrr diye tanımlayabileceğim bir ses. Vites boştayken gaz verince ortaya çıkıyor, özellikle vites 1'den 2'ye, 2'den 3'e geçerken belirginleşiyor. Sanki gaz pedalı belli bir baskıdayken ortaya çıkıyormuş gibi geldi bana. Yüksek viteslerde ve hızlarda ses yokoluyor ya da azalıyor ya da yol sesinden farkedilmez hale geliyor, bilemiyorum."

"Klimadan gelen ses hortum titreşimi yüzündenmiş, malzeme ve yer değişikliği yapmışlar, ses kesilmiş."

"Bana da aynı şeyi yapmışlardı boruların çevresini yalıtım malzemesiyle kaplamışlardı, ama ben ondan sonra 3 kez klima kompresörü değiştirdim bana maliyeti 2.-2.5 milyarı geçti . Sorun hatalı kompresör dizaynından kaynaklanıyor.( işinizi garanti süresi içinde halletmeye çalışın)"

Son düzenleme:

survivor

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayrıntılı cevabın için teşekkürler. Aynı anlatılan şekilde ama bakalım nasıl çözülecek