İzmir'de Opel Tigra için düzgün, deneyimli usta

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Merhabalar arkadaşlar,

Bir kaç gündür kullandığım, yeni aldığım, ilk arabam 97 Tigram için İzmir'de düzgün bir usta aramaktayım.

Her şeyine baktırıp sahip olduğu ufak tefek dikkatimi çeken sorunlarını yaptırmak istiyorum. Dilerseniz benim farkettiğim sıkıntıları yazayım:

1. 30 litre üstü benzin alınca direkt aşağı akıtıyor aracın altından (conta ya da hortum ile ilgiliymiş büyük ihtimal)
2. Rölantide devir 10-15 saniye aralıklarla düşüyor, normale dönüyor, sonra geri düşüyor. Aşırı değil ama sanki klima açmış gibi iniyor.
3. Ara ara kendi kendine boş viteste devir arttırıyor. Özellikle ışıklara yaklaşırken debriyaja basıp fren yaparken.
4. Rot balans sıkıntısı var biraz. 140 km/h civarında otobanda sürüşü güven vermiyor ve araç gezinmeye eğilimli. Ayrıca gazdan ayağı çekince veya basınca biraz fazla sağ sol yapıyor.
5. Kalorifer butonu bozuk, kalorifer kapanmıyor. Dolayısıyla klima da açamıyorum. Kalorifer ayar düğmesi sürekli yanıyor lambası.

Sıkıntısı çok neden aldın diyecek olursanız, fiyatı uygundu ve 1000-2000 masraf ederim diyerekten aldım ki zaten edicem tahminim :D

Yorumlarınız ve usta öneriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sorunları tofaş ustasına da hallettirebilirsiniz, çok basit ama can sıkıcı olabilen hatalar.

* Yakıt kaçırma için depo pompa ve hortumlar kontrol edilir.
* Rölanti ayarlayıcısı 45 lira, gaz kelebeğine bitişik bir alet usta takmaya para bile almaz o derece. ( 2. ve 3. sorun)
* Rot ve balans ayarını ikisi bir arada 40 liraya yapıyor bir çok yer, rot balansa rağmen sallantı geçmezse yeni bir set lastik almanız gerekecek.
* Kaloriferin de oldu olacak 2-3 lehim ile sorunu çözülür büyük bir sıkıntısı olacağını düşünmüyorum, istersen afyona gel ben kendi ustama götüreyim seni, soymadan halleder sorunları :D

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Benzine de zam gelmiş Afyon değil de Uşak olsaydı gelirdim vallahi :) Direkt opel ustası arama sebebim gelecekteki sorunlar için de hali hazırda bildiğim bir yer olması :D

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun.
Madem Buca dasın 6. sanayi de Adem Usta /Güler Opel..

Son düzenleme:

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Bugün gittim arkadaşlar 2. sanayi Ece Opel Mustafa usta. Nette herkesin mutabık kaldığı ustalardan birisiydi baya bir forum dolaştıktan sonra.

Aracımın 1500 lira masraf çıkaracağını düşünerek gittim (tahmin ettiğim gibi benim sürerken fark edemediğim ancak olacağını düşündüğüm sorunları vardı, nihayetinde baya ucuza aldığım 2. el bir araç).

Kendisiyle kısa bir tur attık, aracı lifte kaldırdık ve daha sonra teker teker her işlem için o işlemi neden yapacağına dair aracım üzerinde sıkıntıları göstererek bana anlattı. 1500 lira civarı fiyat çıkarttı. Pazartesi aracı akşam bırakacağım 2 gün kalacak. İlk etapta 2 tane cıvata sıktı ve yüksek hızda sallantı yapma sorunu çözüldü :D

Tamir işlemlerinden sonra aracımdaki hissedilir iyileşmeleri yine sizlere geçeceğim.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi haberlerini bekliyoruz dostum, hataların çözümünü de paylaş bizimle merakta bırakma.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
evet aracımın tahmin ettiğim gibi 1670 liralık masrafı çıktı, 3 gün ustada kaldı ve şu anda aklıma takılan hızlandıkça artan bir geri vites sesine benzer ses hariç sıkıntısı kalmadı. onu da cumartesi erkenden götürücem gel bakalım hemen sabahtan dedi. aracımın değişen parçalarını yazıyorum :D

arka fren kampanası tornalandı
arka jantlar doğrultuldu, rot balans yapıldı
depo havalandırma hortumu
yakıt dolum borusu
ön fren diski
ön fren balata takımı
iç aks körüğü
benzin filtresi
radyatör fan müşürü
arka fren merkezi
10x40 yarı sentetik motor yağı 4 lt
yağ filtresi
çift tırnaklı bujiler
500 gr hidrolik
açık hava filtresi değişimi
silgi fırçası
vites kolu tamir takımı
v kayışı gergi rulmanı
arka teker rulman takımı
triger seti
devirdaim pompası
iç dış temizlik

bahsettiğim tüm bu parça ve işçiliklerin toplamı 1670 lira olarak ödendi.

geriye bir sıkıntısı kalmadı, motorum zaten sağlam. sadece lastikler değişecek kışa girerken. benden önceki sahipleri neredeyse hiç bakmadıklarından araca biraz masraflı oldu :D

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Tamirlere devam :)

Radyatör su haznesi yalama olmuş kapağı, komple hazneyi değiştirttim.

4 jant kaynaklı falandı, Kormetal yeni rüzgar gülü modeli jantlar ile değiştirildi.

2010 Dunlop lastikler vardı, yeni üretim aynı model Dunloplar ile değişti.

Radyatör fanı soket girişi erimiş (eski sahibinin Tipo fan müşürü takma gibi bi saçmalık yapmasından dolayı). Ona lehim atıldı.

Sağ ayna kırık, yan sanayi yenisi ile değişecek, parça bekleniyor.

Geriye kalan sıkıntılar:
- ABS beyni tamir edilmeli
- Klima kompresörü sıkıntılı
- Egzoza bi el atılmalı. 1 sene sonra sıkıntı çıkarabilir.
- Ön tamponun boyanması lazım komple.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
http://www.youtube.com/watch?v=K6quHSEbFFc bu videoda da motorun çalışmasını ekledim :) ancak çevre sesler biraz bozmuş.

Video görüntüsüne tıklayınca ekrana "bu video gizlidir" yazısı çıkıyor, o nedenle motor sesini duyamadım. Yazdıklarından anladığım kadarıyla oldukça bakımsız ve yıpranmış bir Tigra almışsın :(.