İnsignia 1.4t P0171 Fakir karışım sorunu - ESP Servis Stabilitrak hatası - Bujiler siyahlaşıyor

arrowdixon

Kayıtlı Kullanıcı
32-Isparta
Siteyi ziyaret et
Abiler Selamün aleyküm. Düz yolda 1. vites hariç diğerlerinde dip gaz yaptığımda araba saniyelikte olsa kesik kesik hızlanıyor. Devrini aldıktan sonra bi sorun yok. Ufacıkta olsa güç kesintisi olduğu hissediliyor. Özellikle rampada daha çok belli ediyor. Normal kullanımda hiçbirşey hissedilmiyor. Bu sorunla birlikte 1 sene geçirdim sorunlar artmaya başladı. Sık sık arıza ışığı yakmaya başladı. Arıza kodu olarak p0171 fakir karışım arızası veriyor. Ve ateşleme düzensizliği gibi bir hata. Birazdan anlatacağım sorunları araba soğukken yapmazken ısındığında daha çok yapıyor. Nedir bu sorunlar; Araba sabitken gaza basıp 2000-3000 arası devirlere çıkarıyorum. Devir ibresinde ufakta olsa dalgalanmalar oluyor. Egsozdan patırtı sesi geliyor ve çiğ yakıt kokusu geliyor. Bujilere baktığımızda dumandan siyahlaştıklarını gördük yağlanma yok. Hava yakıt karışımında problem olduğunu düşünüyoruz ama sorunun nereden kaynaklandığını bulamıyoruz. Sık sık ESP Servis Stabilitrak ışığı yanıyor kendiliğinden sönüyor. .Şuana kadar kanister valfi değişti. MAF sensörü değişti. Bobin ve bujiler değişti. Yağı, yağ filtresi, hava filtresi değişti. Sorunu anlatabildiysem lütfen yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Fakir yakıt karışımda araç bir yerden hava alıyor olabilir. Bunun için ustaların genel taktiği araç rölantide çalışırken maşrapa ile su dökerler motorun üzerine rölantide araba farklı çalışmaya başlarsa hava alıyor anlamına gelir. Bunun haricinde ateşleme sisteminde buji ve ya bobin problem olabilir. Ve en önemlisi oksijen sensörü arızalı olabilir ki bende öyle olmuştu.

Aracı bu şekilde kullanmak kesinlikle çok zararlı, muhakkak bu işi çözüp binmeni tavsiye ederim.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Motoru çalıştır kaputu aç ıslık sesi varmı dinle motorun sağında oval kısık var külbütör kapağı tarafında orayı dinle tabi önce üzerinde kapağı çıkar bunda sorun yoksa turbodan manifoldu tırtıklı boru girer o boruyu manifoldan çıkar içerisinde bak turuncu oring varmı

arrowdixon

Kayıtlı Kullanıcı
32-Isparta
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Fakir yakıt karışımda araç bir yerden hava alıyor olabilir. Bunun için ustaların genel taktiği araç rölantide çalışırken maşrapa ile su dökerler motorun üzerine rölantide araba farklı çalışmaya başlarsa hava alıyor anlamına gelir. Bunun haricinde ateşleme sisteminde buji ve ya bobin problem olabilir. Ve en önemlisi oksijen sensörü arızalı olabilir ki bende öyle olmuştu.

Aracı bu şekilde kullanmak kesinlikle çok zararlı, muhakkak bu işi çözüp binmeni tavsiye ederim.
Buji ve bobini yeni değiştirdim. Benim de tahminim bi yerlerden hava alıyor oluşu. Tam olarak nerelere su dökeyim hocam? 1 Emme manifoldu sanırım başka?

• Beğen
Tepkiler: mtiryaki

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Buji ve bobini yeni değiştirdim. Benim de tahminim bi yerlerden hava alıyor oluşu. Tam olarak nerelere su dökeyim hocam? 1 Emme manifoldu sanırım başka?
Motor üst kapağının oraya direkt dök hocam rölantide boğulma, stop etme , ses değişikliği duyarsan hava alıyor demek. Üst kapaktan aşağı boşaltabilirsin hocam. Emme manifoldunun oraya da ayrıca dökebilirsin.

arrowdixon

Kayıtlı Kullanıcı
32-Isparta
Siteyi ziyaret et
Motoru çalıştır kaputu aç ıslık sesi varmı dinle motorun sağında oval kısık var külbütör kapağı tarafında orayı dinle tabi önce üzerinde kapağı çıkar bunda sorun yoksa turbodan manifoldu tırtıklı boru girer o boruyu manifoldan çıkar içerisinde bak turuncu oring varmı
Bu teşhisi dün yaptım abi. Islık sesi yok, o oval kısmın deliğinde en ufak üfleme ya da vakumlama yok. Manifold borusuna da baktım. Turuncu yerine siyah oring var.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Bu teşhisi dün yaptım abi. Islık sesi yok, o oval kısmın deliğinde en ufak üfleme ya da vakumlama yok. Manifold borusuna da baktım. Turuncu yerine siyah oring var.
Aracı çalıştırıp benzin kapağını açınca vakum varmı ve o tırtıklı boruda herhangi bir çatlak

arrowdixon

Kayıtlı Kullanıcı
32-Isparta
Siteyi ziyaret et
Aracı çalıştırıp benzin kapağını açınca vakum varmı ve o tırtıklı boruda herhangi bir çatlak
Benzin doldurma yerinde herhangi bir belirti yok. Daha önceden o boruyu çıkartırken biraz kırmıştık farkına varmadık. Arabayı çalıştırdım direkt belli etti sorun olduğunu. Bantladık geçti. Şuan çatlak yok

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Benzin doldurma yerinde herhangi bir belirti yok. Daha önceden o boruyu çıkartırken biraz kırmıştık farkına varmadık. Arabayı çalıştırdım direkt belli etti sorun olduğunu. Bantladık geçti. Şuan çatlak yok
O boruyu değiştirmen şart çatlak ve kırık varsa yoksa bulamazsın arızayı ben çok değişim yaptim o boru yüzünden hepsinde japon ve türevi yapışkanlarla yapışma yapmışlardı

arrowdixon

Kayıtlı Kullanıcı
32-Isparta
Siteyi ziyaret et
Motor üst kapağının oraya direkt dök hocam rölantide boğulma, stop etme , ses değişikliği duyarsan hava alıyor demek. Üst kapaktan aşağı boşaltabilirsin hocam. Emme manifoldunun oraya da ayrıca dökebilirsin.

Döktüm hocam motorda hiçbir değişim olmadı. Bu büyük sorunlar başlamadan önce farklı bir benzin istasyonundan benzin almıştım. Bununla alakalı olabilir mi?

O boruyu değiştirmen şart çatlak ve kırık varsa yoksa bulamazsın arızayı ben çok değişim yaptim o boru yüzünden hepsinde japon ve türevi yapışkanlarla yapışma yapmışlardı

Bugün iyice inceledim boruyu bir sorun görünmüyor. Gaz verip su döktüm üzerine kabarcıklanma falan olmadı.