Eleştiriye Muhtaç, Tartışmaya Açık: Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Selamünaleyküm.
Sohbetlerimizin olmazsa olmaz konularından ve "seninki ne yakıyor" diye başlayan yakıt tüketimi hesaplaması nasıl yapılır?
Kendimce bulduğum bir yöntem...

Malum olduğu üzere araçlarımızın -her ne kadar gerçekle bağdaşamasa da- fabrika tüketim verileri internet ortamında mevcut. Kendi aracım üzerinden örnek vererek gidecek olursam ilk adım bu değeri öğrenmek.

1- 97 model astra f cc 1.6 16v 100hp hatchback otomatik LPG'li aracımın fabrika benzin tüketim verisi 11.5 litre (11,5L/100KM)
2- Her aracın gerçekle bağdaşmayan bu değeri %10-20 geçebileceğini varsayarsak benzin tüketim değerimiz 12.6-13.8 bandına yükselir.
3- LPG'nin de %10-20 oranında daha fazla yakıldığını hesaba katınca LPG için 13.8-16.5 arası bir değere ulaşıyoruz.
4- Bir de doğrudan fabrika verisi üzerinden LPG hesabı yapalım: 11,5 'in %110'unu alayım. 12.6L

Aracımızın tüketim değer aralığını bulduk. Yakıt tüketimine etki eden onlarca faktör (hava sıcaklığı, lastik basınçları, kullanım tarzı, yük durumu, yakıt kalitesi vb) bulunduğu için değer aralığı üzerinden gitmek bana daha makul geliyor.

Peki aracımızın gerçekte ne yaktığını nasıl hesaplayacağız?

1- Araç üreticilerinin de yaptığı gibi depomuzu %100 doldurup KM sayacımızı sıfırlıyoruz.
2- Gezip dolaşıp geliyoruz. (Detayları aşağıda.)
3- Aynı petrol istasyonunda aynı pompadan tekrar %100 dolum yapıyoruz. KM sayacımıza bakıyoruz.

Kendi hesabımı paylaşayım. LPG'de:

250 km yol gitmişim, depo 34 litre yakıt aldı. 34 x 100 / 250 hesabıyla ortalamamı 13,6 olarak hesapladım.

Gezip dolaşma kısmını biraz açayım.

*Aracın ne yaktığını hesaplamak istiyorsak en güzel yöntem tek marşta uzun mesafe yol yapıp ölçüm yapmak.
*Bizim araca ne yaktırdığımızı hesaplamak istiyorsak hesaplama için ayrıca çaba sarfetmemize gerek yok. Normalde o depoyu kaç günde ve nasıl bitireceksek yine aynı şekilde kullanıp ölçüm yapmak.

Tartışma başlasın :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Azah

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Sabitledim. Bu konu sayesinde en doğru hesaplama yöntemini hep birlikte buluruz ins.

• Beğen
Tepkiler: tuleybihayat

neco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam ben farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyorum , şöyle ki ; araba ne yakıyor değil biz ne yakıyoruz, şu an 1.4 turbo kullanıyorum ortalama 8.5 lt . daha öncesinde 1.2 benzinli 1.6 benzinli, 1.4 benzinli, 1.5 dizel, 1.6 dizel kullandığım tüm arabalarda 8-9 lt yaktım. hangi araba kullanırsam hep 8-9 arası . sonra söyle bir sonuca vardım , az yakan araba ile çok yakan araba arasında ki tek fark sürücüdür.

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

*Bizim araca ne yaktırdığımızı hesaplamak istiyorsak hesaplama için ayrıca çaba sarfetmemize gerek yok.

Bu sözünüze aynen katılıyorum hocam :)

Son düzenleme:

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Aslında bizim sitedeki yakıt hesaplama bölümünüde burdan çıkacak olan fikire göre düzenleyebilir hatta mobilinide yapabiliriz :) Şimdi ben yıllardan beri LPG kullanan arkadaşlarımızın hesaplamasının eksik olduğunu söylerim özellikle kışın araçlar neredeyse yolun %20 kısmına yakınını benzin ile tamamlamaktadır. (Kendimden tecrübeyle sabittir.) Şimdi hesaplama araçlarına döndüğümüzde LPG hesabına alınan benzinide eklemek zorundayız. Diğer bir konuysa dizel kullanım oranlarının artması şimdi yılda 10-15 bin km yol yapan bir kişinin ilk satın almada 10-15 bin tl fazla vermesi ne kadar mantıklı bir hareket bunuda konuşabiliriz. Bu konudan hepimizin tecrübeler kazanacağını düşünüyorum. Saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: tuleybihayat

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aslında bizim sitedeki yakıt hesaplama bölümünüde burdan çıkacak olan fikire göre düzenleyebilir hatta mobilinide yapabiliriz :) Şimdi ben yıllardan beri LPG kullanan arkadaşlarımızın hesaplamasının eksik olduğunu söylerim özellikle kışın araçlar neredeyse yolun %20 kısmına yakınını benzin ile tamamlamaktadır. (Kendimden tecrübeyle sabittir.) Şimdi hesaplama araçlarına döndüğümüzde LPG hesabına alınan benzinide eklemek zorundayız. Diğer bir konuysa dizel kullanım oranlarının artması şimdi yılda 10-15 bin km yol yapan bir kişinin ilk satın almada 10-15 bin tl fazla vermesi ne kadar mantıklı bir hareket bunuda konuşabiliriz. Bu konudan hepimizin tecrübeler kazanacağını düşünüyorum. Saygılarımla.
Benim emektar motoru ısıtana kadar jigle tarzı bir işlemle yüksek devir çeviriyor, ısınınca rölantiye dönüyor, o sırada da lpg'ye geçmiş oluyor zaten. Benim km sayacı sadece lpg için işliyor yani :)