ECN 010807 arızası hakkında yardım lütfen?

Neo59

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geçen gün hafif bir yüklenme sonucu araba kasıldı ve motor arıza ışığı yandı, sonra söndü ve araç normala döndü. Yani 5 yada 10 saniyelik bir durumdu. Şimdi motor arıza ışığı yanıyor bende km sayacında kontrol ettiğimde ECN010807 yazıyor. Buda P0108 manifold mutlak basınç ve barometrik basınç sensörü yüksek gerilim gibi bir hataya karşılık geliyor. Bu arıza nedir, ne yapmak gerekir, şimdi araç normale döndü böyle kullanmanın bir sakıncası olurmu? Bilgi ve tecrübesi olanların yardımını rica ediyorum. Saygılar

izmirlicem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
  • Manifold Absolute Pressure (MAP) Sensor Circuit High Voltage arıza bu glb elektronik bi arıza servise git

EREN34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mutlak basınç sensörü hatası.Aracın emme manifoldu üzerinde bulunur.Manifold basıncını ölçer.Ölçtüğü basıncı ECU'ya mV cinsinden elektriksel olarak iletir.ECU'ya yazılmış dataya göre ECU hareket eder.Mesela klimayı anlık kapatabilir.Aracın hava+yakıt karışımını 15/1 den daha zengin hazırkayabilir vs vs. Hata açıklaması yüksek değilim değilde direk hata olarak olsaydı manifold'da bir hava kaçağı olabilme ihtimali olabilir derdim.Ancak direk yüksek gerilim dediği için manifol basıncında beklenmedik bir düşme olduğunu sanmıyorum(tabi çeviri birebir doğru ise) Bu durumda manifold'da aşırı basınç var diye düşünüyorum.

Manifold basıncı'nın arttığı durumları özetlersek(illa bu arızayı yapar diye birşey yok)
-Maniold'da yapılan değişiklik(fiziksel)
-Aracın ağırlığı haddinden fazla olması
-Çok dik yokuş vs. çıkmak
-Bu sensörü rakımı yüksek bir yerde set edip(ayarlayıp) daha sonra deniz seviyesine inmek.

Son madde ne demek? Hani dedik ya ECU bazı şeyleri bu sensörden aldığı dataya göre ayarlıyor diye.Rakım yükseldikçe havanın yoğunluğu azaldığından arabanın emdiği hava azalır ve yakıt+hava karşımında dengesizlik olur perf. düşer.Aracın gaz pedalına sonuna kadar basındığında basınç sensörü o anki basıncı set eder(yani referans eder kendine) ve Ecu ona göre Hava+yakıt karışımını yeniden ayarlamaya başlar.Siz dağın tepesinde tam gaz yapıp sonra deniz seviyesine inerseniz deniz seviyesinde tam gaz yapılmadıkça aracın mutlak basınç sensörü basıncı olduğundan daha fazla olarak ölçer.Basınç ne kadar artarsada ECU'ya iletilen mV cinsinden gerilim o kadar artar.

Not:Bu olayın bazı kısımları saçma olduğundan günümüz çoğu araçlarında motor stop edip yeniden çalıştırıldığında basınç set edilir.

Saygılar...

Son düzenleme:

ufkbskc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eren dumlu : yani araç duruyorken yani durduğu yerde vitesi boşa alıp tam gaz mı yapmak gerekli söylemek istediğiniz bu mu? yoksa giderken arıza lambası yansada tam gaz mı yapmak gerek?

Intizam

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geçen gün hafif bir yüklenme sonucu araba kasıldı ve motor arıza ışığı yandı, sonra söndü ve araç normala döndü. Yani 5 yada 10 saniyelik bir durumdu. Şimdi motor arıza ışığı yanıyor bende km sayacında kontrol ettiğimde ECN010807 yazıyor. Buda P0108 manifold mutlak basınç ve barometrik basınç sensörü yüksek gerilim gibi bir hataya karşılık geliyor. Bu arıza nedir, ne yapmak gerekir, şimdi araç normale döndü böyle kullanmanın bir sakıncası olurmu? Bilgi ve tecrübesi olanların yardımını rica ediyorum. Saygılar

Intizam

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Merhamba bendede ayni sorun var 0108 ariza kodu gosterir lakin ne zamam 0400 ariza kodu gosdersen heme 0108 ariza kodu silini egr manifoltu temizlmisem map sensorunu balata spreyile temizledim laki ariza kodlarini sildirdim 3000 devire cikdiginda ariza labasi yanir sonur 0108 ariza kodu gelir yardimci olmaniz dileyirem tesekkurler