Corsa C Essentia tavan aydınlatmasından Enjoy tavan aydınlatmasına geçiş :)

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Eski tavan aydınlatmasından sıkılmıştım, ayrıca ilk resimdeki gibi kararan dikiz aynası çıplak duruyordu. Hem orjinale yakın olsun, hem görüntüsü güzel olsun, hem de kendime uğraş edineyim diye aldım-yaptım :D

Resimlerden birkaçı internetten bulduğum resimler. Bazı çekmeyi unuttuğum fotoları internetten temin ettim. Kararan ayna montajı forumda zaten mevcut. Ben de aynayı çok önceden taktığım için ayna montajını tekrar açıklamadım. Yağmur sensörünü henüz bulamadığım için takamadım. Corsa C’ye başka arabanın yağmur sensörü uymuyor. Ayrıca ön yağmur sensörü montajı için ön camın değişmesine de gerek yok. Bunu da önemle hatırlatırım.

Enjoy tavan aydınlatmasını Ebay'dan temin ettim. 8 sterlin kendisi, kargo fiyatı 9 sterlin. Toplamda 67 TL. Muhtemelen Türkiye'de benim aldığım fiyatlara yakındır, Biraz üstü de olabilir. Çıkmacılara uzak olduğum için soramadım, bilemiyorum.

Ebay'dan bu üçüncü alış-verişim. Gümrük vs. hiçbir sıkıntı yaşamadım hiçbirinde.

Gerekli malzemeler:

-Enjoy tavan aydınlatması (Parça numarasını bilahare yazacağım).
-İstenirse Corsa C ayna kapağı (P/N:93172227). Yoksa daha kolay bulunabilen Vectra C ayna kapağı (P/N:93172240).
-İstenirse Corsa C JK tip yağmur sensörü (P/N:9199886)
-İstenirse Kararan ayna (Vectra C, Astra H, Corsa C hepsi aynı aynayı kullanıyor) (P/N: 93170173)
-Torx T20 tornavida ya da alyen.
-2-3 metre 0.75 mm. kablo.
-Maket bıçağı/Makas.
-Her zaman kullanılan el aletleri (tornavida, kargaburun vs.)
-Multimetre.
-Bir çift becerikli el.
-Tok karın.

Harcanan zaman: 1 kişiyle 1-2 saat.

1- Aracım corsa c essentia. tavan aydınlatması normalde aşağıdaki gibiydi.

2- Tesisatım yoktu, kendim bağlantı jakı yaptım. Siz jaksız da yapabilirsiniz. Ayrıca aydınlatmanın içine 2 tane daha lamba koydum. Her ne kadar paralel çektiğim için lamba parlaklıkları düşmüş olsa da, lamba fazlalığından aydınlatma daha iyi oldu.

3- Tavan kaplamasını sökmesi kolay. Kaplamayı sökmenize ne engel oluyorsa söküyoruz. Bu sökme kısımlarını resim çekme kısmını pas geçtim, çünkü çoğu şey torx t20 vidalı ve geçme tip. Yani tüm el tutacakları, güneş siperlikleri, eski aydınlatma, kapı contaları vs. söküyoruz. Bunlar sökülünce zaten tavan kaplaması aşağı düşüyor. Bagaj kapağından dışarı doğru çekip çıkarıyoruz.

4- Kaplamayı ters çevirip yeni aydınlatmanın geçebileceği şekilde kesme yerlerini çiziyoruz. Maket bıçağı ya da makas kullanarak çizilen yerleri kesiyoruz.

5- Gelelim tesisata:

Resimde oklarla gösterdiğim yerler bizim kullanacağımız bağlantı noktaları. Toplamda 4 tane bağlantımız olacak:

4 ve 5 numaralı pinler essentia arabamızda zaten mevcut olan tesisata bağlanacak uçlar. 3 numarayı kullanmıyoruz. Çünkü o uç -yanlış bilmiyorsam- ön yolcu airbag aktif-aktif değil lambası.

1 ve 2 numaralı uçlar nedir peki? Bu uçlar yeni aydınlatmamızda kullanacağımız bas-çalıştır okuma lambalarının bağlantıları. Bunlar essentia'da yok. En kısa yoldan far anahtarından çekilebilir, ben öyle yaptım. Far anahtarının siyah kablosundan +12V kontak voltajı alıp yeni aydınlatmamızın 1 numaralı ucuna, yine far anahtarının kahverengi kablosundan Şase alıp yeni aydınlatmamızın 2 numaralı ucuna bağlıyoruz.

Tesisat bu kadar.

6- İsteğe bağlı olarak kaplamanın temizliği yapılabilir. Temizliği yapıldıktan sonra sökme işlemlerinin tersi yapılarak kaplamayı yerine takıyoruz. Yeni aydınlatma gövdesinin montajı için arabanın tavanında vida delikleri zaten var. Gövdeyi oturtup vidalayarak sabitliyoruz (Resimler bana ait değil).

7- Aydınlatma kabloları bağlanıp yerine monte ediliyor.

8- Ayna kapağı normalde Vectra C'nin, üst tarafı düz. Ama arabaya uydurdum bir şekilde. Corsa C’ninki normalde siyah ve üst tarafı oval.

Vectra C kapağı

Corsa C kapağı (Resimler bana ait değil)

9- Orjinale uygun hale getirmek amacıyla ön cama siyah folyo çekilerek kapağın cam tarafına gelen kısmı gizlenebilir (Resim bana ait değil).

Bu kadar :D

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Ne işe yarar ambians lambası? Bilmediğimden soruyorum. Düz lamba varken bunu taktığımda bile ekstra geldi de :D

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Evet doğru. O yetiyor zaten :)