Ateşleme bobini neden arıza yapar?

poyraz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2013 model 30 binde olan aracımda tekleme olmaya başladı. Benzine aldığımda tekleme sorunu geçti tekrar gaza alıp kullanmaya devam ettim fakat bir süre sonra yine tekleme yaptı. Benzine alıyorum ama tekleme ve arıza ışığı yanmaya devam ediyordu. Usta bilgisayarda arızanın 3. Silindirde ateşleme arızası olduğunu söyledi bujiyi kontrol etti ve ateşleme bobinin arızalı al takalım deyip gönderdi.
Yenisini alıp takmak sorun değilde ayni arızayı yine yaparsa diye korkuyorum. Neyden kaynaklanır niye bobin yanar acaba?
Aküm zayıf idare etsin diye değiştirmedim ama bazen takviye yapmak zorunda kaldığım oldu. Bu sebep olur mu acaba?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2013 model 30 binde olan aracımda tekleme olmaya başladı. Benzine aldığımda tekleme sorunu geçti tekrar gaza alıp kullanmaya devam ettim fakat bir süre sonra yine tekleme yaptı. Benzine alıyorum ama tekleme ve arıza ışığı yanmaya devam ediyordu. Usta bilgisayarda arızanın 3. Silindirde ateşleme arızası olduğunu söyledi bujiyi kontrol etti ve ateşleme bobinin arızalı al takalım deyip gönderdi.
Yenisini alıp takmak sorun değilde ayni arızayı yine yaparsa diye korkuyorum. Neyden kaynaklanır niye bobin yanar acaba?
Aküm zayıf idare etsin diye değiştirmedim ama bazen takviye yapmak zorunda kaldığım oldu. Bu sebep olur mu acaba?

Ateşleme bobininin tellerini söküp baktınız mı hiç? O teller zamanla paslanıyor sadece yeni bir tel temin ederek de bobin değiştirmekten kurtarırsınız.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nasıl sökülüyor ki bobin

Üzerindeki soketi çıkarıyorsunuz, ardından motor bloğuna bağlayan 2 civatayı alıp kendinize doğru çekiyorsunuz, geliyor.

poyraz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani tellerin olduğu kısmı nasıl söküp görüyoruz.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani tellerin olduğu kısmı nasıl söküp görüyoruz.

Hocam bujilere temas eden kısımdaki telleri muhafaza eden plastik lastiği çektiğiniz zaman onlar geliyor ve teller ortaya çıkıyor. Teller herhangi bir yere bağlı değil, bobine sadece temas ettikleri için yuvalarından kolayca çıkıyorlar.

poyraz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tellerde pas yoktu temiz görünüyor

kanavar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bobin tamiri

2012 1.2 corsa tüplü aracımda bir süredir bende de tekleme sorunu vardı. Sabah soğukta motoru ısıtmadan yürürsem biraz da gaza yüklenirsem motor arıza lambası yanıyordu bazen. İstop edip çalıştırınca geçiyordu. Bugün sanayiye gittim lpg tamircisi bobinde sorun var dedi. Hakikaten baktık bobinin bir tanesi evdeki ocağın çakmağı gibi çıt çıt şeklinde kıvılcım atıyordu. Bobini değiştirmek için başka bir tamirciye gittim. Ordan bobini söküp parçacıya... Hella marka bobine 450 tl dedi. Ben de kalsın deyip tamirciye döndüm. Ardından 100 liraya 4 buji alıp tamirciye değiştirttim. Ayrıca tamirci bobini açtı; yayları oksitlenmiş ya da kireçlenmiş gibiydi. Temizledi. Kıvılcımın çıktığı yerdeki plastik delinmiş orayı siyah silikonla iyice sıvayıp kapattı. Ve eski bobini geri taktık. Tekleme sorunu anında ortadan kalktı çok şükür.