Astra G Ayak + Tavan + Kapı +Gündüz Far Ledleri Uygulama

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba sevgili ve saygılı arkadaşlarım abilerim,ablalarım ;
Forumda çok güzel paylaşımların olduğunu görünce bende yaptıklarımı paylaşayım istedim. Yapım aşamasından fazla fotoğraf yok çünkü önceden yaptığım uygulamalar ama kelime kelime anlatabilirim.

Öncelikle aracımı tanıtmak istiyorum.
Aracım 2005 model Astra G Classic sedan. Benzinli ve 42900 Kilometrede.

İlk olarak tavan lambasını yaptım ilk olarak onu anlatmak istiyorum.

Tavan lambamı yaparken 24 Tane beyaz led kullandım bir plakete lehimledim. Lamba plastiğinin yan kısımları boş durduğu için içime sinmedi ve 2 tane turuncu ampülü tıpkı amerikan park gibi köşelere koydum . Benim çok hoşuma gitti. İşe yeni başladığım için 4 5 kere sigortası yandı baya bi ışıksız gezdik :rolleyes:

eaojYd.jpg

KnAkla.jpg

İkinci olarak ayak aydınlatmasını anlatmak istiyorum.
Ayak aydınlatmasını yaparken tavan lambasından paralel aldım. Tavan lambasından sağa 4 sola 4 tane kablo çektim. Sanki araç böyle bir uygulamaya uygun olarak üretilmiş gibi kablolar %100 kamufle oldu.Her koltuğun altına 3 tane üçgen şekline getirip kırmızı led yerleştirdim. Arka koltukların sürgülerinden oluşacak gerilmeler içinde kabloları yay şeklinde doladım ve koltukla beraber yaylanıyorlar. Ayrıca tavan lambasına ayrı bir küçük bir anahtar yapıp dikiz aynasının dibine gizledim. Tavan lambasını kapatıp ayak aydınlatma açıkken gezebiliyorum.

Ön:
KZLWRa.jpg

(Resimde kapı aydınlatmaları da var onları en son anlatacağım.)

Arka:
wLp20j.jpg

Üçüncü olarak aracıma iç kapı tutma yerlerine led yapmaya karar verdim(sadece ön). Tutma yerlerinin ön kısmı vidasızdı aşağıdan sökmeye başlamak gerekiyor. Tornavida ile yavaş yavaş klipsleri tek tek çıkarttım ve son olarak ayna ayarlama butonlarını ve cam butonlarını çıkarttım. Cam açma düğmelerinin ışıklarından paralel aldım (kırmızı ve kahverengi kablo). İnce matkapla 2 delik açtım. 2 kırmızı led e 1 direnç koydum 400lük galiba direnç ısınıyor ve ledlerin orayı tutunca elimde bir güzel ısınıyor :rolleyes:

K6ZZm0.jpg

KgkkAR.jpg

Son olarakta en sevdiğim uygulama , aracımın farları köşeli ve uzun olduğu için bu uygulamanın yakışacağını düşündüm ve uygulamaya koyuldum.Kendi aracım olduğundan mıdır bilmem ama en sevdiğim uygulama bu oldu diyebilirim.

Ön tarafı yaparken delme kesme işi olmadı tamponu esneterek arasından çıkartıp tamponu geri oturttum.Tek kesme işi tamponla far arasından 2 cm kadar silikon kestim oda ledler tam otursun diye yoksa tampon oturmuyordu.
Bu ledleri parklardan paralel alarak yaptım.

Arka farlar ise ince bi matkap ucuyla farın içinden 3 delik açtım ve ledleri parklardan paralel alarak bu deliklerin içine oturttum. Aracım artık akşamları beni premium bir araçtaymış gibi hissettiriyor. (mercedes volvo bmw gibi ledli modeller)

e7ooP5.jpg

xJppkY.jpg

eN55gO.jpg

eoAA8b.jpg

x8llNW.jpg

wM66Lg.jpg

Her türlü olumlu olumsuz yoruma açığım , uygulamalar hakkındaki her türlü soruyu yanıtlamaya çalışırım. Herkese teşekkür ederim iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tavandaki turuncu ledlerden bende yapmıştım,aynı şekilde kırmızı paspas aydınlatmalarınıda,gerçi şimdi ne olduysa yanmıyorlar :)

eline sağlık,hepsi çok güzel olmuş,far ve stoplarda bmw yi anımsattı bana...
arabada rengide çok güzel :)

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok teşekkür ederim benimde bi süre sonra yanmaması birkaç kere başıma geldi dirençlerin telleri çok ince olduğundan hemen kopmaya başlıyorlar ve git gel yapıyorlar bazende hiç yanmıyorlar. Dirençleri kontrol edin isterseniz. İyi akşamlar dilerim.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben + kablo çıktı zannettim :)
switch in önünde bir direnç vardı ona mı bakayım dersin ?

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence bakın derim benimde sık sık tavan lambasıyla işim olduğundan bi süre sonra sönüyor direncini değiştiriyorum düzeliyor

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslına bakarsan ben elektriğini teyp ten almıştım,şimdide yeni teyp takarken arkada biraz tadilat yaptık belki + kabloyu iptal ettik...dirençi switch in önüne arkadaş taktı verdi bana ben hiç direnç bile takmayıp direk bağlayacaktım :)

hatta direk denedim ama yanmadı,teybi sökmeden birşey diyemeyeceğim :)

ilgine teşekkür ederim:)

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben ilginize teşekkür ederim umarım sorunu halledersiniz

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi çok iyi yaa, ayak aydınlatma ve kapı kolu uygulamasını bende istiyorum ama beceremem :)

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. İsmail bey gerçekten istiyorsanız size sonuna kadar yardımcı olurum. Gerçekten çok hoş ve kolay bir uygulama. Toplam 16 kırmızı led , 1 anahtar , 6 direnç ledlerin sığabileceği ince bir matkap be bolca kablo gerek. Anahtarı tavan lambasına giden elektrik kablosuna bağlıyorsunuz isteğe göre kabloyu uzatıp gizleyebilirsiniz. Ben dikiz aynasıyşa tavan döşemesinin arasına gizledim. Bunu istediğim zaman ayak aydınlatma açıkken yolculuk yapabilmek için yaptım. Kapı kollarındaki ledler enerjilerini cam açma butonlarının ışıklarından alıyor. Ayak aydınlatmalar kumandadan kilidi açtığınız an ve her kapıları açtığınız an yanıyor. Anahtardan tavan lambasını kapatın her zaman yakın. Gerçekten niyetlendiysrniz hiç durmayın derim. Eve gidince tesisatın detaylı fotoğraflarını sizin için yükleyeceğim. Sağlıcakla kalın.