Anfi Montajı

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Pioneer GM-6500 anfi aldım. aracımda şu anda pioneer cd çalar mevcut. Burdaki ses sistemi yapanların işçiliğini beğenmediğim için montajını kendim yapacağım. Kapı hoparlorleri direk teybe bağlı. Anfide sadece woofer bağlı olacak. Bağlantısının nasıl yapılacağı kitapçığında mevcut. Ben yapabilirim.

1-Bu montajı yaparken dikkat etmem gereken noktalar neler? Montaj sırasında yada montaj sonrası tavsiyeniz varmı?

2-Bağlantı şemasında direk aküden elektrik alması gerektiği yazıyor. Zamanla akünün bitmesine yol açmazmı?

3-Anfiyi ben istediğim zaman açıp, istediğim zaman kapatma gibi bir durum varmı kolay olarak ? Çünkü arabayı sadece ben kullanacağım zaman anfiyi devreye almak, babam kullanacağı zaman kapatmak istiyorum. Bunu nasıl yaparız ?

4-Anfi aracın neresinde durmalı?

Bu konuda deneyimli tecrübeli arkadaşlardan destek rica ediyorum. Saygılar :)

pioneer-gm-6500f-3.jpg

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
sadece sub bağlayacaksan amfi seçimin yanlış olmuş
tek kanal mono bir amfi olmalıydı
kullanacağın sub hakkında bilgi verirsen bağlantıyı netleştirebiliriz
tek bobin çift bobin hangi marka ve model bir sub kullanacaksın?

1-tecrüben yoksa montajı kendin yapmanı önermem, elektrik sistemiyle çalışmak riskli bir iştir. yine de kendim montajlarım diyorsan amfi bağlantı kablolarını ayrı ayrı mı yoksa set olarak mı aldın? aküden araç içine kablolama yaparken kabloyu içeri alacağın noktaya dikkat et. power kablosunu araç içine aldıktan sonra yan kanallardan arka tarafa götürmelisin. yalıtım ve sabitleme konularına özen göster. power bağlantısını sürücü tarafından götürürken, rca kabloları sağ taraftan arka tarafa götürmelisin.
ayrıca şase bağlantısı için arka tarafta uygun bir yer tespit et.en iyi noktalar arka koltukları yere sabitleyen vidalar olur genellikle. oradan şase bağlantısı yapabilirsin.

2-elektrik bağlantısı direkt olarak aküden yapılır.arada uygun bir sigorta olur.akü zamanla bitmez çünkü akü sadece ana üniten açıkken çalışır.bu bağlantı da tetikleme kablosu ile yapılır.

3-amfiyi sadece sen kullanacaksan, kullanmayacağın zamanlarda amfi üzerindeki gain ayarını minimuma getirerek ses anlamında devre dışı bırakabilirsin.

4-amfi havalandırmanın, soğutmanın uygun olduğu her yerde durabilir.bu yerler genellikle aracın bagajı olur.

Son olarak sorularının içeriği ve tarzı nedeniyle bu montaj işlemini kendin yapmanı önermiyorum. Zaten büyük ihtimal ana üniteden sinyal büve tetikleme bağlantılarını yaparken de sorun yaşayacaksın. Yine de karar senin.

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
3. soruya cevap vereyim,swich yapanı görmüştüm ankarada,direk anfiye bağlıydı.. Off konumuna getirince sadece teypten çıkışlar çalışıyordu.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta bence bılmıyosan elleme derım teyp arkasında anfı tetıkleme kablosu var o kabloların dosemesı var keske ızmırde olsan bızım otoparkta on numara yapardık ama elleme bence oyle kolay bısey degıl anfı uzerınde gırısler var onlar onemlı ayrıca rca kablo cekıceksın sıstem duzgun olmaz ıse cok ses alıyor cızırtı cok olur hıc bulasma derım

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir tane kaliteli Anfi Kablo seti alıp Kırmızı kalın kabloyu yani artı ucu şöför tarafında bulunan delikten içeri alın aküden çıkış tarafına sigortasını koyun şöför tarafından eşik içerisinden kabloyu arkada koyacağınız yere getirin.Mavi yada siyah olan kalın kabloyu eksi olanı arkada bi yerde matkapla delik açıp araçtan şase alın aküden almanıza gerek yok.Rca kablosunu aracın solundan eşik içinden teybin anfi çıkışlarından alın anfiye r/l olarak takın.Anfiyi köprülü olarak kullanacaksınız.Hangi kanala bağladıysanız o kanal üzerinde 2 adet artı 2 adet eksi olacak siz karşılıklı artı eksi ucu kullanacaksınız.Anfi tetiklemesini yapan sarı yada mavi teybin arkasında bi kablo var REM diye geçen onu rca larla beraber aynı yernden anfiye götürün REM bölümüne takın.Teyp ne zaman çalışırsa anfi ozaman açılır.Akü bitme gibi bi probleminiz olmaz.Çok zor bişey değil.Kapı içindeki eşikleri sökebiliyorsanız gerisi kolay zaten.Ama kablolar kaliteli olsun rca lar altın uçlu olmalı diğer kablolarda kalın olmalı yüksek seste iyi akım çeker anfi kaliteli kabloda kayıp düşük olur.Ben arka koltuğun arkasına monteledim almış olduğunuz anfi aşırı ısınmıyor.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
yorumlarınız için teşekkür ederim. geçen hafta montaj ve bağlantılarını yapmış bulunmaktayım. aküden kırmızı kabloyu şöför tarafından bagaja kadar çektim, akünün hemen yanındaki ssiyah kutunun içindede sigortasını yerleştirdim. ses kablolarını ve tetikleme kablosunu sağ taraftan çektim, anfi arka koltuğun arkasında, hiç bir yere zararı yok. tahmin ettiğim kadar zor değilmiş. bağlantılarını yaptım. çok güzel çalışıyor. hiç bir sorun cızırtı, parazit vs yok. topraklamayıda, tüpün şasesi ile aynı yaptım, kablo uçlarında papuç var, papuçun üstünü ve kalan kısmını kapak taktım. kırmızı kablonunda motor tarafında dışarda kalan kısımlarıda spiral boru içine aldım çok orijinal bir çalışma oldu. resim çekme fırsatım oldu. nasıl olur nasıl olur diye düşünürken yapmış bulundum. :) 20cm jbl bass aldim kabinle birlikte. tam performans çalışıyor. şimdilik bir sorun yok bakalım ilerde nasıl olacak

http://imageshack.us/photo/my-images/827/dsc0162lz.jpg/

Son düzenleme:

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tebrik ederim elinize saglik..... guzel olmus ayni sekilde bende vectrama yaparak ogrenmistim... ama ben komple koltuklari yan plastikleri cikarmistim.... daha ince bi iscilik yapmistim....

DweLL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güle güle kullanın çok iyi olmuş ama 20 cm bence küçük olmuş o anfi için.. En azından 30luk GT-5 jbl olsaydı :/
Bi de 1 çıkışı daha varsa hoparlör bağlanabilir,çünkü aynı anfiyi bi tanıdığım 2 oval 1 woofer şeklinde montajlatmıştı.

Son düzenleme:

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
Koltukları sökecek bir durum olmadı mmontaj için. Kapı eşiklerinin içinden geçirdim kablo görünmüyor. 20cm wooferin sesi yeterli benim için daha fazlasına yada büyüğüne gerek duymadım. çok net berraak ve kaliteli ses alıyorum.

Son düzenleme:

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben 3 tk rca + ses kablolari gecirdigim icin komple sokmem gerekti....