Akaryakıtta Nakit Avantajlı Yeni Bir Döneme Geçiliyor!

opelemre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Katılım
2 Eki 2018
Mesajlar
42
Yaş
33

PÜİS'ten gelen yeni bir açıklamaya göre akaryakıtta nakit ödeme yapanlara avantaj sağlayacak düzenleme yapılıyor!

https://img.paratic.com/dosya/2018/11/petrol-ofisleri-nakit-odeme-donemi-687x400.jpg

Yaklaşık olarak Mayıs ayından Eylül ayının başlarına kadar akaryakıt fiyatları bir süreliğine durdurulmaya gidilmişti. Gelen zamlar vergilerden karşılanmaya çalışılmıştı. Yeni gelen bir önergeye göre petrol satıcılarında kredi kartı/nakit ayrı olarak değerlendirilecek. Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda, aslında tüketicinin korunacağı ima edildi.

Normal şartlar altında ülkemizde, benzinin litre fiyatı bazı ülkelere göre oldukça yüksek. Düşmesi gerektiği yönünde bazı çalışmalar yapılıp şikayetler dile getirilmiş olsa da geri adım atılmamıştı. Gelecek yeni uygulamada ise insanların nakit alımlarda daha avantajlı olacağı söylendi.

Konu hakkında PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş konuştu.

https://img.paratic.com/dosya/2018/11/petrol-ofisleri-nakit-odeme-donemi-kredi-karti.jpg

Okumuş, “Bayiler devamlı finansman ihtiyacı içinde bulunmaktadırlar. Bu nedenle de bayiler kredi kartı ile yapılan satışlarda 40-45 günü bulan vadeleri bekleyememekte ve bankalara yüzde 3’lere varan kredi kartı komisyonu ödeyerek finansman ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadırlar.” dedi.

PÜİS Genel Başkanı, kredi kartı komisyonlarından dolayı bayilerin zorluk çektiğini ve bu duruma düzenleme ve hafifletme amaçlı, kamu banlarıyla görüşüldüğünü bildirildi.

İlk görüşmenin Ziraat Bankası ile yapıldığını ve imzaların atıldığı bildirildi. Keza aynı zamanda özel ve diğer kamu bankalarıyla da görüşüleceği söylendi.

“Kredi kartıyla yapılan satışlar bayilere zarar veriyor”

https://img.paratic.com/dosya/2018/11/petrol-ofisleri-nakit-odeme-donemi-puis.jpg

Petrol satışlarında bayilerin brüt %5 karının yarısını kredi kartlarına komisyon olarak verildiği söylendi. Ayrıca tüketicilerin de nakit yapmadıkları alımlarda, sadece borç erteleme yapıldığının altı çizildi.

Nakit petrol alımlarında indirim uygulamasının ABD ve bazı ülkelerde de daha ucuz olduğu söylendi. Akaryakıtı nakit olarak alacak tüketicilerin önemli bir avantaja sahip olacağı ve bunun Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)ya sunulduğu bildirildi.


Haber Kaynak: https://paratic.com/akaryakit-nakit-ucuz-duzenleme-puis/
 

wendor11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Katılım
16 Haz 2017
Mesajlar
133
Yaş
50
Olması gereken bir hamle buna rağmen kartla alanlar bonus ek yakıt gibi imkanlardan yararlanirken nakit para ile alan hiç birşey görmüyor

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Katılım
4 Eyl 2007
Mesajlar
7,828
Yaş
34
Nakit alanlara indirim olacaksa güzel, diğer türlü kartlı alışverişe zam yapacaklarsa kötü. Ticarette büyük olanlar iyi yol buldular, devletin kapısında ağla sonra istediğini al. Görende yok yoksul sanacak bu adamları. Daha yakın zamanda yurt dışından gelen telefonların harç ücreti aşırı arttı. Diyeceksiniz ki vergi kaybı. Alakası yok, bu sadece işin kılıfı. Ne de olsa "minareyi çalan kılıfını hazırlar". Gerçek olan mobil iletişim sektörünün öncü kesimi yani paraya para demeyenlerin yeterince kar edememesi ve vatandaşın cebindekini nasıl alırız derdiydi. Aynı kurgu akaryakıtada gelmiş. Ne deyim BURASI TÜRKİYE, VATAN SAĞOLSUN!

SM-G800H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Katılım
15 Ağu 2007
Mesajlar
1,757
Bu sadece bir teklif. Henüz netleşmiş birşey yok.

Nakitsiz toplum, kayıt altı ekonomi gibi hedeflerle dün başka şeyler söyleniyordu.

Değirmenin suyu akarken işler iyiydi de, şimdi su azalınca herkes arkı kendine çevirmeye çalışıyor :)
 

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Katılım
19 Ara 2007
Mesajlar
20,522
1- Yıllar evvel akaryakıt bayileri anlamsız bir şekilde kıran kırana rekabete girmişlerdi. O dönemde tabak çanak, kaşık çatal, bardak, toz bezi, güneşlik, kutu kağıt peçete, koku, .... gibi hediyeler havada uçuştu. Daha sonra bu uygulamadan vazgeçtiler. Hatta öyle bir frene bastılar ki çoğu istasyonlar kredi kartı ile satışlarını dahi kaldırdılar. Vatandaş da bu karara tepki gösterip daha az yakıt almaya başladılar. Satışları bir hayli düşünce bu karardan vazgeçtiler. Demek ki gözlerini para hırsı bürüyen bazı istasyonlar halen geçmişten hiç ders almamışlar.
2- Günümüzde vatandaş zaten çok zor şartlarda yakıt alırken (geçen ay memlekette 5 TL lik LPG alanı dahi gördüm :( ), akaryakıt bayilerinin böyle bir karar alması demek, akaryakıta yapılan yeni bir zam demektir, bu durum en güzel bir ifade ile istasyonların bindikleri dalı kesmesi şeklinde açıklanabilir.
3- Böyle bir karar alınırsa, sürücüler de yakıt almayı boykot ederek dik durmaları gerekir. Her önüne gelen firma kafasına göre ürünlerine zam yaparsa, tüketiciler de bu duruma hiç bir şekilde tepki vermezlerse sıradaki diğer firmaların da atağa geçeceği kesindir.
4- Keşke piyasada nakit para uygulamaları daha da kısıtlanarak, alışverişlerde kredi kartı veya banka kartı uygulamalarına ağırlık verilse. Bu şekilde hem kağıt paraların ömrü uzar, hem de ekonomi kayıt altına alınmış olur.
5- Bu iş gerçekleşirse, olan vergi kaçıran, kaçak akaryakıt ile hileli akaryakıt satan istasyonlara olur :)
 

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Katılım
15 Ağu 2007
Mesajlar
1,757
2007'lerden 2013'lere kadar akaryakıt sektörünün promosyon anlamında tavan yıllarıydı.
Bütün akaryakıt sadakat uygulaması denilen puan kartlarının geliştirme ve desteğini yapıyordum.
Tam tarihi hatırlamıyorum ama 2013 yılları olabilir, EPDK önce promosyonların çeşidini kısıtladı. Sonra tüketiciye verilecek puan oranlarında kademeli indirimlere gitti.

Sonuçta puan kartlarının eskisi kadar bir getirisi kalmadı. Zaten o tarihten sonra da bu çözümlere ilgi azaldı. Halen çalışıyor mu bilmiyorum, o firmada olmadığımdan bilmiyorum. Ama pek bir getirisi yok, firmalar da sadece eskiye devam, destek anlamında çalıştırıyor.

Kar payları azaldıkça, bu sefer herkes sofradakinden daha fazla alabilmek için tabağı kendine çekmeye çalışıyor. Olan biten bu.

Tüketici açısından pek birşey farketmiyor, yine en pahalı benzini biz alıyoruz :)
 
Üst