1.3 dizellerde p0107 hatası ve 3000 deviri geçmeme sorunu çözümü

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün sol şeride çıkıp hızlanmak istediğimde motor birden güçten düşüp arıza lambası yaktı. Park edene kadar bu şekilde kullandım ve durunca göstergeden arıza kodlarına baktım ve p0107 kodunu bıraktığını gördüm. Arıza MAP sensörünü işaret ediyor fakat birkaç inceleme yaptıktan sonra, turbo selenoid valfinden çıkıp hava filtre kutusunun yanından geçen ve motorun arkasına doğru devam eden ince hortumun tam egr valfinin olduğu noktadan ezildiğini farkettim.
Hortum egrye değmiş ve eriyerek yapışmış, görevini yerine getiremez durumdaydı. Söküp sanayiye gittim ve hortumculardan aynı malzeme aynı ölçüde hortum alıp, eski hortumdaki lastik uçları yenisine aktarıp taktım. Sonuç; sorun çözüldü. Hortumu da sıcak yüzeylere temas etmeyecek çekilde belli yerlere cırt kelepçeyle sabitledim.
Bu sorunun muhtemel sebeplerini selenoid valften çıkan hortumlar, gaz kelebeğinden çıkan ve motorun arka tarafına uzanan ince hortumlar ve en son valfin kendisinde aramanın gerektiğini farkettim. Bu bölgelerde oluşan hava kaçakları basınç düşümüne ve bu hataya sebep oluyor muhtemelen. Umarım faydası olur.