Fan, Fan müşürü röle problemi yardım - Opel Forum - Opelim.NeT
Opel Forum - Opelim.NeT
Kayıt ol
Üye Listesi
Ajanda
Arcade
Yardım
Alt 12-06-2009, 09:41   #1
Yeni Üye

thewishmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:2500
Ad Soyad:
Otomobil: 1997 Astra GSI
Beğendiği Mesaj: 0
0 mesajı 0 kere beğenildi
Standart Fan, Fan müşürü röle problemi yardım

Arkadaşlar benim araçta (Astra F GSI X20XEV 1997 model) aylardır ön kadrandan gelen röle zırıldaması çıtlaması gibi bir ses geliyordu. Bir türlü sebebini bulamadık. En son geçenlerde radyatör fanı devreye girdi ve bir daha durmadı. Müşürün fişini çıkardık klima müşürü fişlerini çıkardık taktık durmadı. Sonra röleyi çıkarınca durdu. Röleyi açtım baktım anahtarı eriyip yapışmış ve röle açık kalmış. Değiştirdim sorun çözüldü. Fan vaktinde devreye giriyor ve çıkıyordu.

Ancak ertesi gün o röle zırıldaması yine başladı. Sürekli değil ama arada bir yapıyor ve radyatör suyu soğukken bile fan devreye giriyor ve kontak kapanana kadar durmuyor. Arada bir de durduğu oluyor. Bu çalışma esnasında radyatör suyu sıcaklığı çok yüksek olmuyor. Çalışırken müşürün fişini çıkardım taktım yine klima müşürlerini çıkardım taktım ama fan durmadı. Bilgisayara bağladım bir sorun görülmedi.

Merak ettiğim sorun nerden kaynaklanabilir.

1)Röleyi zırıldamak için tetikleyen nedir.
2) Fan müşürü arızalandığında devre sürekli açık mı kalır kapalı mı kalır yani müşür bozuksa fanı açarmı. Fişi çıkarttığımda da fan durmuyor.

3 tane elektirkçi dolaştım problemi çözemedi. Sizce sorun ne olabilir?

Çok teşekkkürler.
Alt 12-06-2009, 23:35   #2
Gold Üye

Any1sT0pMe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:10486
Ad Soyad: Özkan Özsoy
Otomobil: ...

direk ceyran çekmediniz demi fana yani manuel elle... röle de bildiğim 4 çıkış var 86 numaralı giriş 87 numaralı soket çıkış diğer ikisinden biri şasi diğeride genelde marşın kablosuna bağlanır... artı kablosuna ... fan müşiri değilde su sıcaklık müşirini iptal ederse fan erken açar ama devamlı çalışmaz... elektrikçi bulamadıysa bilemem artık...fan müşirinin içi belki kontak yaptı yani devre hep tamamlanıyor o zman fan hep devrede olur su sıcaklık müşirinin kablolarını kontrol ettirin fan müşirinide değiştirin bide öyle deneyin. bu arada hareretle ilgili sorun yok değilmi anladığım kdaryla motor soğukken dahi fan açıyor.
Any1sT0pMe isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-2009, 00:20   #3
Yeni Üye

thewishmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:2500
Ad Soyad:
Otomobil: 1997 Astra GSI

Evet harertle ilgili problem yok. Her hangi bir direk yapmada olmadı. Bir de son gittiğim elektrikçide radyatörün mevcut müşürün hizsında radyatör üzerinde 1 müşür daha bulduk. Ağır devir müşürü falan dedi eleman. İyice çamur olmuş. Çıkarıp fişin içini temizledik taktık biraz daha iyi durum.

Ancak hala içerde röle zırıldamasını zaman zaman duyuyorum. Eskisi kadar uzun sürmüyor ama 2sn kadar sürüyor. Sadece çık yapsa rahatlıcam ama. Zırıldadığı zaman röle platinleri kaynama yapıyor. Sanırım bu alttaki müşür soketinin kablosundan ve fiş kısmından kaynaklanan bir durum olabilir. Temizlik tam işe yaramadı anlaşılan. Yakın bir zamanda tekrar baktıracağım. Belki bu soketi çıkararak bir denerim o zaman dan hızlı devirde çalışacak. Yine röle sesi gelirse sorun başka eğer gelmezse bu müşüre ypunlaşacağım. Çok teşekkür ederim.
Alt 14-06-2009, 19:34   #4
Gold Üye

halilakel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:77
Ad Soyad: halil akel
Otomobil: vectra C2 1.6 essentia
Beğendiği Mesaj: 3
52 mesajı 70 kere beğenildi

bir tane fan müşürü al değiştir; müşür zamansız tetikleme yaptırtıp röleyi bozuyor olmalı; doğanların müşürü cuk diye oturur radyatöre; ama soket kısmı uymaz; denemek için bir tane alabilirsin ; astranın müşürü nekadar bilmiyorum ama doğanların ki 10 tl civarındaydı; benimde vectra a da başıma gelmişti; o ikinci ağır devir müşürü yerine doğanın müşürünü takmıştım; müşüre gelen kabloyu sıyırıp bağlamıştım sorun çözülmüştü....

HALİL AKEL
halilakel isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-06-2009, 12:53   #5
Bronz Üye

ofeza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:9827
Ad Soyad: ofeza
Otomobil: Corsa 1.4
2 mesajı 2 kere beğenildi

Alıntı:
halilakel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bir tane fan müşürü al değiştir; müşür zamansız tetikleme yaptırtıp röleyi bozuyor olmalı; doğanların müşürü cuk diye oturur radyatöre; ama soket kısmı uymaz; denemek için bir tane alabilirsin ; astranın müşürü nekadar bilmiyorum ama doğanların ki 10 tl civarındaydı; benimde vectra a da başıma gelmişti; o ikinci ağır devir müşürü yerine doğanın müşürünü takmıştım; müşüre gelen kabloyu sıyırıp bağlamıştım sorun çözülmüştü....
Aynen Böyle Çözersin.Doğan ın ki orjinal GM inkinden daha iyi ....

ofaza
-----------------------------(+)---------------------------
Demiş ki Hoca Nasreddin Düştüğünde Damdan;
"Çağırın Bana Bir Düşeni, Damdan !"
ofeza isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla