rölanti ayarlayıcısı tamiri veya temizliği! - Opel Forum - Opelim.NeT
Opel Forum - Opelim.NeT
Kayıt ol
Üye Listesi
Ajanda
Arcade
Yardım
Alt 25-09-2007, 21:25   #1
mbbilici
Bronz Üye
 
Üyelik tarihi: 21.09.2006
Üye No:915
Nerden: Edirne
Ad Soyad:
Otomobil: Opel Corsa Swing 1,2i 16v Aut
Yaş: 44
Mesajlar: 178
Beğendiği Mesaj: 0
0 mesajı 0 kere beğenildi
Standart rölanti ayarlayıcısı tamiri veya temizliği!

 
Rölanti ayarlayıcısı arızasından emin olmaya çalışmak:

Bu parçanın arıza yaptığından şüphe ediyorsanız ve aracı tech 2 cihazına bağlatmadan emin olmak istiyor ya da cihaza bağlatma imkânınız yoksa şunları gözleyin. araç şehir dışı sabit hızda giderken ayağı gazdan çekince silkeleme yapar, ya da kısa bir süre gaz pedalını bırakmamış gibi davranır ve silkeleme (kelkinme) yapar veya araç gaz pedalını çok hızlı hızlı basıp bırakıyormuşsunuz gibi yapar vb. bu arada motor arıza ışığı yanar sora söner. Ayağınızı pedaldan bırakmayınca da bunu yapabilir, ya da hafif dokunuş bırakışlarda yapar, bu arada ışık yanar. Araç rölantide iken, boşta çok hafif gaza dokunup bırakınca bazen gaz kesmeyebilir, pedal bastığınız yerde takılı kalır sanki ve araç gaz pedalını çok hızlı hızlı basıp bırakıyormuşsunuz gibi yapar. Bu esnalarda arıza ışığını yakar ama bu ışık söner sonra.

İşe başlamadan önce:

Bu rölanti ayarlayıcısı tamiri tarifi, ayrıntıları itibarı ile B kasa corsa araçların rölanti ayarlayıcıları için hazırlanmıştır. Benzer mekanik yapısı ve çalışma prensibine sahip diğer rölanti ayarlayıcıları için de yol gösterici olmakla birlikte, açıp kapama şekli, parçanın değişik şekli, yapısı ve çalışma prensibi nedeni ile bu farklı rölanti ayarlayıcıları için farklı hassas noktalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar olabilir.

Neler gerekli:

Bu işlemin gereğince ve başarılı olarak yerine getirilebilmesi için, giriş seviyesinde elektronik ve mekanik bilgisi ile benzeri konularda parça, cihaz, alet, eşya açma kapama, tamir etme veya edip edemeyeceğine karar verebilme deneyimine sahip olmak gerekebilir. Her durumda kullanılacak alet edevat olarak, birkaç adet küçük düz saatçi tornavidası, analog ya da dijital avometre ya da kısa devre göstermeye yarayan bir şey. İnce uçlu düz tornavida, yıldız aylan takımı, 2000 numara zımpara, kontak spreyi, gres yağı (kauçuksuz), elektronikçi cımbızı (çift). Eğer rölanti ayarlayıcısının içindeki motor arızalı ise, küçük mengene, kaliteli ve ince (dar) bir eğe ve kumpas gereklidir. (arkadaşlar, bulabilirseniz küçük mengeneler 5 ytl, plastik kumpaslar 2 ytl gibi fiyatlara bir mlyoncularda satılıyor. eğe de birkaç ytl' lik birşey.)

İşlem:

Rölanti ayarlayıcısının tamiri için öncelikle gaz kelebeği gövdesine yapışık olduğu yerden ayrılması gerekir. Bunun için hava emişi ile ilgili parçalar ve gaz kelebeği yerinden sökülür. bu esnada bazı borucuklar da yerinden çıkarılır. Sonra, gaz kelebeği üzerindeki rölanti ayarkayıcısı da yerinden sökülerek gaz kelebeği gövdesinden ayrılır ve gaz kelebeği gövdesine bitişik olduğu yüzeyine bakılınca, kutusunun kapalı kalmasını sağlayan kenet yerleri görülür. Bu kenet yerleri, kendilerini tutan tırnaklarından kurtarılır, bu işlem için el becerisi, tecrübe gerekebilir. İşlemi kolaylaştırmak için ucu kaldırılan kenetlerin altına küçük düz saatçi tornavidası veya kürdan vb konarak tırnaklardan kurtulması sağlanabilir.

İçi açılınca, ucunda bir sonsuz dişli olan motor görülür, bu motor da dikkatlice yerinden çıkarılır. Ancak burası çok önemli, motorun ne tarafının dışarı baktığı işaretlenmelidir. Tekrar takarken ters takılırsa olmaz. Öncelikle motor mili ucundaki sonsuz dişli de çıkarılır ve mil elle döndürülerek aynı zamanda motor kulağa yaklaştırılır. Bu halde iken motorun içinden fısır fısır, döndürmeye paralel eşlik eden tatlı bir ses gelmelidir. Çıtır pıtır, çırrrrr, çık çık çık gibi sert ve düzensiz sesler geliyor ise motor değiştirilmelidir. B kasa korsanın rölanti ayarlayıcısının motoru, elektronik malzeme satıcılarında mevcuttur fiyatı 3 ytl. Boyutları ve gerilimi birebir aynı olanı var ancak mili düz ve biraz uzun olabilir. Bu durumda size yukarıda saydıklarımdan ekstra olarak küçük bir mengene, ince (dar) ve kaliteli bir eğe ve bir kumpas (kumpas olmasa da olur) gerekir. Eğe ile yeni motor milinin ucuna eskisinin işlevini görecek frezeyi yapmak mümkündür. Yeni motorun mili gereğinden daha uzun olduğundan, bu uzun kısmının ucundan mili mengeneye sıkıştırıp, motoru sıkıca tutunuz ve mil üzerine eskisiyle aynı ölçülerde düzleştirilmiş kısmı eğe ile oluşturmaya başlayınız. Oluşturmaya başladığınız frezeyi varsa kumpasla deneyerek peyder pey açınız. Kumpas yoksa göz kararı ile milin kesitinin yarısını düzgünce eritmeye çalışınız. Bu kısım o kadar da hassas değil, fazla boşluk olmasın ya da mil sosuz dişliye sıkışmadan tatlı girsin yeter. Lakin motorun ne kadar döndüğü mekanik olarak kontrol edildiğinden, mil ile sonsuz dişli irtibatındaki boşluk önemli değildir.

Sonsuz dişlinin irtibatlı olduğu kalınca yuvarlak bir dişli vardır ve o dişlinin ortasındaki boşlukta iki adet bakır metal parçası vardır. Üstten görülen uçları pabuç şeklindeki kontak uçlarıdır. Bu uçlar aşınmış mı bakılır. 8 senelik 80 bin km lik benim araçta aşınmamıştı. Aşınmışlık, pabuç uçlarındaki çok az çıkıntının varlığı ile değerlendirilir. Bu uçlar dikkatlice temizlenir. Ayrıca bu fırçaların uçlarına avometre probu değdirip, bir taraftan da rölanti ayarlayıcısının dışındaki ucu yaylı kısma elle hafifçe basılınca avometre sıfır direnç göstermeli veya kısa devre sinyali vermelidir. Elle basılınca o kısıma kısa devre vermiyor veya sonsuz direnç gösteriyorsa, ya da elle basmadığınız halde kısa devre veriyorsa bu iki parçanın dip kısmındaki kontak uçlarında sorun var demektir. Aşınmış erimiş olabilir, birbirine sürekli değik kalıyor olabilir, basılınca kontak yapamıyor olabilir. avometre testinde sorun var ise, bu iki parçacık, bir elektronikçi cımbızı ile ucundan tutulup, eğik olduğu yöne doğru mümkün mertebe çekilmeli yani dişlinin içindeki dayalı olduğu duvardan uzaklaştırılarak yukarı çekilip yerinden çıkartılır. İkisi de çıkınca bunların alt tarafta yani az önce elle bastırdığımız yere denk gelen yerdeki kontak uçlarına bakılır, bunlar aşınmışmıdır?. eğer aşınma varsa bu aşınmışlık giderilebilir. Bunlar sizin becerinize, alet edevat durumunuza kalmış birşey. Ben gerekirse o bakır parçacığı sıfırdan, yeniden yapabilirim mesela.

Rölanti ayarlayıcısının kapağı olan tarafının iç kısmında ucu sivrice bir çubuk vardır. bu çubuk yukarıda anlattığım o iki bakır parçasının arasına girmektedir. Bu çubuğun iki yanında, üzerine yapışık bakır kısımlar mevcuttur. Bunlar iletken olmalıdır. Esasen ve çoğunlukla arızaya neden olan yer bu yüzeylerdir, eğer üzerleri siyahımsı bir şeyle kaplı ise sorun budur. Buraları, kontak spreyi veya 2000 numara zımpara ile temizleyiniz. Zımparayı küçük bir parça yırtıp, cımbızla tutarak temizleyebilirsiniz. Sarımtırak ya da bakır rengi olmalıdır buraları.

Buraya kadarki işlemlerden sonra parçanın çalışma prensibini kavramış olmalısınız. İşlem bittiğinde parçanın görevini gereğince yapıp yapamayacağı kontrol edilir. Dişli mekanizmalarındaki hareketli ve önceden yağlı olan yüzeylere yeterince gres yağı sürülür. Bakır parçaların birbirine temas ettiği yüzeylere hiç yağ sürmeyiniz, ancak bu bakır yüzeyler jilet gibi pürüzsüz olmalıdır, bu yüzden 2000 numara zımpara kullanın. Bu sayede parça uzun ömürlü olacak ve hatasız çalışacaktır.

Tüm işlemler bittiğinde parçayı kapatabiliriz. Ancak motoru yerinden hangi yönde çıkardı iseniz aynı yönde takınız aksi halde aracınız hiç çalışmaz, ya da çalışsa bile acayip sapıtır. Birey olmaz ama sizi korkutur, bocalarsınız. Daha çok bozduk sanırsınız. motoru hangi yönde çıkardığınızı işaretlemediyseniz ve hatırlamıyorsanız, motor üzereindeki izlere ve motorun yerleştiği yuvadaki izlere aydınlık ışık altında bakınız. motor üzerinde ve değdiği yerlerdeki ayrıntılar size muhakkak bir fikir verecektir. Parçayı kapatırken, içine toz ve su sızmasını önleyen lastik halkayı da yerine takmayı unutmayın. Ayrıca rölanti ayarlayıcısının elektrik bağlantı piklerini ve araç üzerindeki fişinin pinlerini de kontrol edin parlak değil ve korozyonlu iseler kontak spreyi ile temizleyin.

Sonuç:

Eğer sadece temizleme yapmayı gerektiren bir arıza ile uğraştıysanız, yani bahsettiğim bakır parçalarda aşınma olmamışsa, bu rölanti ayarlayıcısı, bir o kadara yakın daha hizmet edecektir.

Bu uygulama muhtemelen sorununuzu çözecek olmakla birlikte, eğer sorununuz çözülmedi ise, ya siz yaptıklarınız ile rölanti ayarlayıcısının sorununu gideremediniz, ya da umulmadık başka bir sorun var. Bu umulmadık sorun, rölanti ayarlayıcı kablolarında veya ecu da olabilir.

tariflerim ustalara ve bu konularda yeterince deneyimli kişilere fazla ayrıntılı ve komik, ekonomik durumu iyi olanlara gereksiz, bu işlere uzak olanlara anlaşılmaz ve uygulaması zor gelmiş olabilir kusura bakmayın.

Yapacaklara başarılar dilerim!

Konu mbbilici tarafından (25-09-2007 Saat 21:32 ) değiştirilmiştir..
mbbilici isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Reklam
Alt 25-09-2007, 23:32   #2
Vectra_Black
Bronz Üye
 
Vectra_Black - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08.08.2006
Üye No:187
Nerden: İskenderun/Kadirli
Ad Soyad: Doğan Kelleci
Otomobil: Astra 1.3 CDTI
Yaş: 40
Mesajlar: 225
Beğendiği Mesaj: 1
0 mesajı 0 kere beğenildi
Standart

Paylaşım çok güzel, emeklerin için teşekkürler.

Benim başımda var bu dert, 1-2 defa temizlendi ama nafile devam ediyor sorunlar. Rölanti bazen 1500'de takılı kalıyor, bazen (özellikle klima açıkken) vites düşürürken veya kırmızı ışıkta araç stop ediyor.

Değiştireceğimde biraz daha dayanmaya çalışıyorum, böyle 1 ay daha binmek aracın başka bir aksamında sorun çıkarır mı?

Adana'da özel Opel servisine sordum 150 YTL dediler ayrıca fiyat nasıl, ve bu parçanın orjinali, yan sanayisi felan var mı, ustalar hangi markayı tercih etmeliyim?
Vectra_Black isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-09-2007, 01:55   #3
tansugurler
Forum USTA'sı
 
tansugurler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.07.2006
Üye No:12
Nerden: AYDIN
Ad Soyad:
Otomobil: şimdilik yokk
Yaş: 42
Mesajlar: 2.322
Beğendiği Mesaj: 1
97 mesajı 129 kere beğenildi
tansugurler - AİM üzeri Mesaj gönder tansugurler - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

fiyat iyi
__________________

EGE OPEL ÖZEL SERVİSİ
UZMAN TEKNİSYEN
www.egeopel.com
[FONT=Arial Black][/FON

LÜTFEN ÇÖZÜLEMEYEN ARIZALAR İÇİN ARAYIN

TANSU GÜRLER /// AYDIN --- TÜRKİYE
tansugurler isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2007, 16:04   #4
Vectra_Black
Bronz Üye
 
Vectra_Black - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08.08.2006
Üye No:187
Nerden: İskenderun/Kadirli
Ad Soyad: Doğan Kelleci
Otomobil: Astra 1.3 CDTI
Yaş: 40
Mesajlar: 225
Beğendiği Mesaj: 1
0 mesajı 0 kere beğenildi
Standart

Tansu ustam diğer noktalara da yorumlarınız olursa sevinirim.
Marka ne olmalı?
Böyle binmenin sakıncaları var mı?
Vectra_Black isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2007, 16:34   #5
Tanbaron
Gold Üye
 
Üyelik tarihi: 10.01.2007
Üye No:3558
Nerden: Ankara
Ad Soyad: Sertan*
Otomobil: Opel Vectra b 2.0 16v
Yaş: 40
Mesajlar: 1.090
Beğendiği Mesaj: 55
7 mesajı 7 kere beğenildi
Standart

paylaşım için teşekkürler.
__________________
Tanbaron isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2007, 20:08   #6
corsa1.012v
Silver Üye
 
corsa1.012v - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.07.2007
Üye No:7152
Nerden: Kosova
Ad Soyad:
Otomobil: opel astra h 1.7 cdti
Yaş: 35
Mesajlar: 550
Beğendiği Mesaj: 0
1 mesajı 1 kere beğenildi
Standart

guzel paylasim hocam sagolsin, su anda benim rolanti ayarlayicisi iyi durumda eger gerekirse mutlaka uygularim, tesekurler
corsa1.012v isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-09-2007, 21:57   #7
Seyf
Banlanan Kullanıcı
 
Üyelik tarihi: 04.12.2006
Üye No:2843
Nerden: Hindistan
Ad Soyad:
Otomobil: Opel Astra CD AT
Yaş: 45
Mesajlar: 229
Beğendiği Mesaj: 0
3 mesajı 3 kere beğenildi
Standart

mbbilici'ye,
Hakikaten çok güzel olmuş, tebrik ederim. Şunu itiraf etmeliyim ki rölanti regülatörünü söküp benzer işlemleri yapmadan, verdiğin bilgileri tam olarak takdir etmekten uzağım. Pek çok kişi için, verdiğin bilgiler o kadar da basit değil. Hatta bazı ustalar bile bunları anlamaz. Bilgiye ve tecrübeye dayalı bu tür paylaşımların artması dileğiyle ben burada bir öneri getirmek istiyorum. Opel yada diğer markalarla ilgili pek çok yabancı forumlarda bulunan "nasıl yapılır", "nasıl tamir edilir", "nasıl temizlenir" vb. başlıklara benzer bir başlık altında böyle değerli bilgilerin forumumuzda paylaşılması.. Herhalde ciddi bir bilgi birikimi olur.
Selamlarımla..
Seyf isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-09-2007, 14:37   #8
ermaneray
Gold Üye
 
ermaneray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04.08.2007
Üye No:7979
Nerden: istanbul / cennet
Ad Soyad: Eray Çetin
Otomobil: astra gsi 94
Yaş: 36
Mesajlar: 1.327
Beğendiği Mesaj: 0
1 mesajı 1 kere beğenildi
ermaneray - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

paylaşım için tşk şükür karşılaşmadım
ermaneray isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-10-2007, 22:19   #9
gungoro
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: 22.04.2007
Üye No:6123
Nerden: izmir
Ad Soyad:
Otomobil: opel corsa
Yaş: 48
Mesajlar: 85
Beğendiği Mesaj: 0
0 mesajı 0 kere beğenildi
Standart

'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'Hz.Muhammet S.A.S.
gungoro isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 31-07-2010, 12:51   #10
mucipoz
Banlanan Kullanıcı
 
Üyelik tarihi: 05.05.2010
Üye No:38640
Nerden: Sakarya - Kocaeli
Ad Soyad: Mucip ÖZ
Otomobil: 2000 Opel Vectra 2.0 CDX Otomatik
Yaş: 46
Mesajlar: 1.292
Beğendiği Mesaj: 638
103 mesajı 134 kere beğenildi
mucipoz - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
gungoro´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'Hz.Muhammet S.A.S.
Bu sözü Hz. Muhammet S.A.V. değil, Hz. Ali söylemiştir, ( Ufak bir düzeltme )

Ayrıca rölanti ayarlayıcı temizliği ve bakımı ile ilgili arkadaşın verdiği bilgiler süper ve yeterli teşekkürler emek ve paylaşım için.
mucipoz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
oto terimler sozlugu maxi106 Teknik Servis 30 11-02-2016 17:58
Nos nedir? nasıl çalışır ? Neutral Tuning ve Modifiye Hattı 62 26-10-2008 13:07
Motor elemanları. Kunteper Canavarı Opel Sohbetlerimiz 9 02-05-2008 20:59
Mahkeme aquin Opel Sohbetlerimiz 33 06-02-2007 18:02Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Konu Açamazsınız.
Mesajlara Cevap Veremezsiniz.
Dosya Ekleyemezsiniz.
Mesajlarınızı Düzenleyemezsiniz.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:53 .
Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Opel Blog

..:: Opelim.NeT ::.. Opel Fan Club Türkiye
Trend Sokak Farmasi Kayıt