Opel Forum - Opelim.NeT

Opel Forum - Opelim.NeT (http://www.opelim.net/forums/)
-   İleri Sürüş Teknikleri (http://www.opelim.net/forums/ileri-surus-teknikleri/)
-   -   Easytronik araba nasıl kullanılır.? (http://www.opelim.net/forums/ileri-surus-teknikleri/45368-easytronik-araba-nasil-kullanilir.html)

hozcanak 09-06-2009 08:37

Easytronik araba nasıl kullanılır.?

Arkadaşlar bende corsa 1.3 easytronik var. Arabayı aldım çok güzeldi ama araba 1.3 gitmez diye çelişkideydim kulannınca çok atak olduğunu anladım ve ogün bugün arabayı çok fazla sakin kullanmıyorum. Yani gaza basıyorum kalkışlarda pati yapmıyorum ama diğerleri kalkana kadar ben öndeki ışığa gidiyorum. Sonra bugünlerde motor tarafında ses geldiğini farkettim teknik seervis kısmına yazdım. Acaba bu benim arabayı hızlı kullanmamdanmı kaynaklandı. Gerçi bende 94 1.6 corallla vardı normal vites onu daha sert kullanıyordum 4-5 devire geliyordu. Bunu sadece gaza biraz fazla basıyorum oda 3 bin devir civarlarında vites değiştiriyo otomatik zaten.
sonuçta easytronik vites sakinmi kullanılmalı tavsiyesi olan varmı?

mratoz 18-06-2009 17:36

Arkadaşlar bende easytronik konusunda sıkıntılıyım astra g sedandan eşimin araç ihtiyacından dolayı corsa 1.2 easy'ye geçiş yaptık.Tabi astradaki rahatlığı ben bulamıyorum ama eşim memnun ilk bi kaç gün acemi şoför gibiydim fakat olayı az çok çözdük.Benim sorularım şunlardır.

1.Vites topuzundaki mandal ne işe yarar auto moddan manuel moda veya diğer durumlara N ve R durumlarına geçerken kullanmak gereklimi?

2.Auto'da kullanırken Manuele sürüş esnasında geçmek sıkıntı yaratırmı? Bazen yaylalık yere çıktığımız için vites küçültmek gereken yerler oluyor.

Sorularım acemice olabilir kusura bakmayın kullanım klavuzuda bulamadım internette tecrüeli arkadaşlar kullanımla ilgili bilgilerini aktarırsa çok yararlı olur.Herkese kazasız belasız günler

sertancay 04-07-2009 09:12

1. oradaki mandal sadece geri vitese geçerken kullanılıyor...
2. hiç bir sıkıntı yaratmaz sadece geri vitese takmayınız :)

hakank 04-08-2009 21:09

yeni üye oldum. Sorun ne oldu çözüldü mü? Ben de tıpkı senin gibi kullanıyorum.

hakank 04-08-2009 21:11

acaba dizel arabaları yeni dizel teknolojisi olduğu için benzinli gibi mi kullanmak gerekir yoksa daha devirli mi? bilgisi olan arkadaşlardan rica olunur

ufha1 04-08-2009 23:29

2006 1.3 cdti enjoy sahibiyim araştırmalarım sonucu aracı devirli kullanmamız tavsiye ediliyor..

hakank 05-08-2009 19:12

teşekkür ederim.

wikican 06-08-2009 10:17

Eski usta bir taksiciyle muhabbetime göre dizel araçları mümkünse sakin kullanmak tavsiye ediliyor. Özellikle ilk kalkışlarda sakin kalk fazla yüklenme sonra istediğin kadar bas tavsiyesi oldu.

ama bizim araçlar oldukça iyi ben de aynı şekilde kullanıyorum. hızlı kalkıp seri kullanıyorum. Bundan dolayı bir sorun olacağını hiç zannetmiyorum, yağına suyuna, ön takımların ayarlı olmasına vs. bakın istediğiniz kadar seri kullanın.

easy sizin için 2750 devir civarında vitesi değiştirir.bu en idealidir. 3000 devirden sonra motor normalin üzerinde yakıt tüketir.

isokur 06-08-2009 10:31

Alıntı:

wikican´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 1032939)
Eski usta bir taksiciyle muhabbetime göre dizel araçları mümkünse sakin kullanmak tavsiye ediliyor. Özellikle ilk kalkışlarda sakin kalk fazla yüklenme sonra istediğin kadar bas tavsiyesi oldu.

ama bizim araçlar oldukça iyi ben de aynı şekilde kullanıyorum. hızlı kalkıp seri kullanıyorum. Bundan dolayı bir sorun olacağını hiç zannetmiyorum, yağına suyuna, ön takımların ayarlı olmasına vs. bakın istediğiniz kadar seri kullanın.

easy sizin için 2750 devir civarında vitesi değiştirir.bu en idealidir. 3000 devirden sonra motor normalin üzerinde yakıt tüketir.

ama 3000den sonra zevk verir. :)

zafzaf00 06-08-2009 12:06

Alıntı:

isokur´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 1032962)
ama 3000den sonra zevk verir. :)

3000 den sonra benzinlinin zevki olur dieselinki chiplenmişse bide 1500 3500 arasıdır. :)

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:23 .