Lastik iç ve dış kısımlar ortalara göre çok aşınması (Resimli) - Opel Forum - Opelim.NeT
Opel Forum - Opelim.NeT
Kayıt ol
Üye Listesi
Ajanda
Arcade
Yardım
Alt 21-06-2018, 22:34   #1
kaanrevan
Silver Üye

kaanrevan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:32935
Ad Soyad: Kaan
Otomobil: 2012 Astra J 1.6 115 HP Edition
Beğendiği Mesaj: 8
13 mesajı 19 kere beğenildi
Standart Lastik iç ve dış kısımlar ortalara göre çok aşınması (Resimli)

Lastiklerim Bridgestone ER300. Daha önce de başka bir konu ile ön arka yapıp yapmama konusunu sormuştum.

Ancak bugün aracı motor yağı değişimi için lifte kaldırdığımızda ön lastiklerin gerçekten iyice aşındığını, özellikle iç kısmının ve dış kısımlarını ortalara göre diş derinliklerinin neredeyse sıfırlandığını farkettik.

Usta yine ısrar etti, ön arka yapalım dedi ama elletmedim. Açıkcası Cumartesi günü 500 km' lik bir yola çıkacağım. Gündüz yolculuğu yapacağım. Arabada çocuklar olduğu için zaten çok hız yapan biri değilim. Maksimum 120-130. Normal hızım 100-110 km.

215 50 17 lastiklerin ebatlarından kaynaklı olsa gerek fiyatları çok yüksek. Bulunduğum yerdeki tüm lastikçileri aradım 350-400 tl den aşağı lastik yok. 350 tl lik olan lastiğin aynı marka ve üretim tarihlisi internette 210 tl... Açıkcası içim acıdı bugün taktırmak istemedim bu lastikleri.

Resimdeki bu lastiklerin 500 km gideri var mı? Tavsiyeleriniz nedir? Bu lastikler motor bakımını yapan ustaya göre ortalardan ölçüldüğünü varsayarak, muayeneden bile geçeceğini söyledi ama açıkcası içim rahat etmedim.

Acaba bu 500 km lik yolu gidebilecek durumda mu bu lastikler. Gittiğimde internetten sipariş verip ön lastikleri kesinlikle değiştireceğim. Ama bu yolu bile gidip gitmemeyi düşünür oldum.

Alt 21-06-2018, 23:16   #2
Kerim Avcı
Bronz Üye

Üye No:79717
Ad Soyad: Avcı
Otomobil: Opel Astra 1.3 CDTİ
Beğendiği Mesaj: 33
51 mesajı 59 kere beğenildi

Üretim tarihini yazmamışsın. Güvensiz olarak 20.000km yine gider. Fren mesafesi yol tutuşu ıslak zeminde stabilize yolda kayma yapar. Duz asfaltta bile ani manevra yapmak zorunda kalırsın savrulur toparlayamazsin. Kesinlikle arabanın fiyatından, senin ve ailenin hayatından pahalı değildir. Benim icin birinci önceliktir. Sonra frenler silecekler far ayarları kalorifer ve süspansiyon gelir.
Birde internette ucuz diye alıyorsun defolu gelebiliyor. Bir arkadaşa geldi balans tutmadı en son ileri teknolojisi olan Lastikcide baktırdı hamurunda sıkıntı varmış. En kaliteli lastik Petlas ve starmaxx bileğin olsun. Michelinden kaliteli. Ben her ikisi i de kullandım.
Kerim Avcı isimli üye çevrimiçidir (Online)   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2018, 02:18   #3
kaanrevan
Silver Üye

Alıntı:
Kerim Avcı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Üretim tarihini yazmamışsın. Güvensiz olarak 20.000km yine gider. Fren mesafesi yol tutuşu ıslak zeminde stabilize yolda kayma yapar. Duz asfaltta bile ani manevra yapmak zorunda kalırsın savrulur toparlayamazsin. Kesinlikle arabanın fiyatından, senin ve ailenin hayatından pahalı değildir. Benim icin birinci önceliktir. Sonra frenler silecekler far ayarları kalorifer ve süspansiyon gelir.
Birde internette ucuz diye alıyorsun defolu gelebiliyor. Bir arkadaşa geldi balans tutmadı en son ileri teknolojisi olan Lastikcide baktırdı hamurunda sıkıntı varmış. En kaliteli lastik Petlas ve starmaxx bileğin olsun. Michelinden kaliteli. Ben her ikisi i de kullandım.
Üretim tarihi 2012... Açıkcası zaten Michelin falan almayı düşünmüyorum. Bu 215 50 17 boyutu tam bir dert zaten. Açıkcası petlası ben de düşünüyorum. Ama o bile internet üzerinde satış yapan şirketlerde 100-120 tl farkla satılıyor. Yani 2 lastikde 240 tl zararım oluyor. Taktırması balansı 50-60 tl olsa yine de fark çok. Petlası düşüneceğim açıkcası.
Alt 22-06-2018, 07:22   #4
Kerim Avcı
Bronz Üye

Üye No:79717
Ad Soyad: Avcı
Otomobil: Opel Astra 1.3 CDTİ
Beğendiği Mesaj: 33
51 mesajı 59 kere beğenildi

Alıntı:
kaanrevan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Üretim tarihi 2012... Açıkcası zaten Michelin falan almayı düşünmüyorum. Bu 215 50 17 boyutu tam bir dert zaten. Açıkcası petlası ben de düşünüyorum. Ama o bile internet üzerinde satış yapan şirketlerde 100-120 tl farkla satılıyor. Yani 2 lastikde 240 tl zararım oluyor. Taktırması balansı 50-60 tl olsa yine de fark çok. Petlası düşüneceğim açıkcası.
Satıcıya mesajla sorarak alın. Ben bu hafta aldım internetle aldığım bayi arasında 15 tl fark vardı o da sökme tskma balans ayarı parası. Çıkma orjinal jant takımı bulup orjinal kullansanız daha iyi
Kerim Avcı isimli üye çevrimiçidir (Online)   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2018, 07:37   #5
cenk artem
Silver Üye

cenk artem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:72054
Ad Soyad: cnkrtm
Otomobil: opel astra 1.3 cdti easytronic
Beğendiği Mesaj: 48
118 mesajı 130 kere beğenildi

gerekeni zaten söylemişler. 500 km gider. dikkatli olun. lastik alırken de şunu unutmayın. üretim tarihi çok yeni olsun. yumuşak hamurlu lastikler çabuk aşınır biraz sert olursa daha çok gider.
Alt 22-06-2018, 08:17   #6
garbis
Bronz Üye

Üye No:53587
Ad Soyad: GALİP ARASOĞLU
Otomobil: OPEL ASTRA H
Beğendiği Mesaj: 47
29 mesajı 32 kere beğenildi

Bu tarz aşınmanın sebebi rot ayarlarındaki bozukluktur. Önce rot ayarı yaptır sonra yeni lastik al. Rot ayarı yaptırmazsan yeni taktığın lastikler de aynı olur.
garbis isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2018, 08:31   #7
kaanrevan
Silver Üye

Alıntı:
garbis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu tarz aşınmanın sebebi rot ayarlarındaki bozukluktur. Önce rot ayarı yaptır sonra yeni lastik al. Rot ayarı yaptırmazsan yeni taktığın lastikler de aynı olur.
Ön düzenle mutlaka alakası vardır. Ancak bu tip performans tipi lastiklere sahip araçlara bakıyorum, çoğunda aynı şey var gibi. Ortadaki dişler kenarlarda kilere göre epey fazla aşınmış.
Alt 22-06-2018, 18:15   #8
winner
Platinum Üye

winner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No:2773
Ad Soyad: Yener Y.
Otomobil: Z16LET GTC
Beğendiği Mesaj: 433
666 mesajı 815 kere beğenildi
winner - MSN üzeri Mesaj gönder

Alıntı:
kaanrevan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ön düzenle mutlaka alakası vardır. Ancak bu tip performans tipi lastiklere sahip araçlara bakıyorum, çoğunda aynı şey var gibi. Ortadaki dişler kenarlarda kilere göre epey fazla aşınmış.
genelde aracın kitabında yazan değerden düşük basınçta şişirilmelerinden dolayı önce kenarlar aşınır...
6 yıllık lastik kılcal çatlaklara sahiptir ki sizinkindede mevcut.sertleşmiş ve çatlamaya başlamış...sertleştiği için daha uzun süre aşınmadan kullanılır ama güvensizdir.
petlasta olsa yenisini almaya bakın. yola çıkıosanızda 90 civarında gidin.
lastik bu şakaya gelmez.
winner isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-06-2018, 08:39   #9
kaanrevan
Silver Üye

Alıntı:
winner´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
genelde aracın kitabında yazan değerden düşük basınçta şişirilmelerinden dolayı önce kenarlar aşınır...
6 yıllık lastik kılcal çatlaklara sahiptir ki sizinkindede mevcut.sertleşmiş ve çatlamaya başlamış...sertleştiği için daha uzun süre aşınmadan kullanılır ama güvensizdir.
petlasta olsa yenisini almaya bakın. yola çıkıosanızda 90 civarında gidin.
lastik bu şakaya gelmez.
Doğru söylüyorsunuz. Sanırım biraz şartları zorlayıp 4 lastiğe geçeceğim. Olmadı sağlam olan 2 lastiği bir şekilde internet üzerinden vb. satabilirim. Çünkü gerçekten arka 2 lastik atılacak vaziyette değil.