OPEL CALİBRA 25 YAŞINDA: AERODİNAMİZM ŞAMPİYONLUĞUNDAN GÜNÜMÜZÜN KÜLT OLMUŞ BİR COUPÉ’SİNE

OPEL CALİBRA 25 YAŞINDA: AERODİNAMİZM ŞAMPİYONLUĞUNDAN GÜNÜMÜZÜN KÜLT OLMUŞ BİR COUPÉ’SİNE

  • Büyük sansasyon: 1989 Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri
  • Kaygan bir şekil: 0.26’lık sürtünme katsayısı ile seri üretim otomobiller arasında en aerodinamiği
  • Erişilebilir bir rüya: Yüksek adetli üretim teknolojisi
  • Sportif yetenek: 4×4 Calibra V6 ile 1996 ITC Championship birinciliği
  • 1990’ların en başarılı spor coupé’si: 7 yılda 238.647 adetlik üretim
Opel Haberler – Yarış pistinden yollara: Opel Calibra DTM Edition

Rüsselsheim. Gerçek anlamda kült olmuş coupé’ler, Opel’den çıkar. Manta, GT ve Monza’nın başarılarını takiben şık Calibra, Opel’in başarı formülünü tam 25 yıl önceki 1989 Frankfurt Uluslarası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarak devam ettirdi. Zamanının oldukça ötesinde olan aşırı derecede progresif bir konseptti. Tüm seri üretim otomobillerden daha aerodinamikti, bağımsız teker süspansiyonuna, yarı arka aks taşıyıcısına sahipti, opsiyonel dört tekerlekten çekiş sistemi sunuyordu ve kapalı devre kontrollü katalitik konvertörlerin standart olduğu aşırı modern benzinli motorlar sunuyordu. Bu gibi dikkat çeken özellikler, 1990’da Calibra’ya, Almanya’nın en prestijli otomobil ödüllerinden olan Altın Direksiyon Ödülü’nü kazandırdı.

Opel Haberler – 2.0 litre giriş seviyesi motor: Opel Calibra 2.0 115 HP

85 kW (115 HP) güç üreten 2.0 giriş seviyesi motoru, Opel’in aerodinamik dünya şampiyonunu 203 km/saat hıza çıkarabiliyorken 150 HP güç üreten 4 valfli versiyon 223 km/saat hıza çıkabiliyordu. Böylesine etkileyici bir performansa rağmen Calibra 16V, 100 km’de sadece 7.7 litrelik bir yakıt tüketimi rakamı ortaya koyuyordu. Bir diğer deyişle bu sportif görünüş ve performans, her Opel’de olduğu gibi hiçbir şeyden ödün vermiyordu.

Opel Haberler – Manta ve Calibra erişilebilir rüya otomobillerdi

Bu tür bir değer, Rüsselsheim’dan çıkan tüm coupé’ler için bir gelenektir. Efsanevi Manta, Ascona’nın yüksek adetli üretiminden faydalanmıştı. Calibra da yakın akrabası Opel Vectra’dan benzer bir şekilde faydalandı. Sonuç olarak Manta ve Calibra, ekonomiyi ve güvenilirliği birleştiren başarılı sportif çekiciliğiyle kült coupé’lere dönüşmüş, erişilebilir rüya otomobillerdi ve her ikisi de günümüzde çok rağbet görüyorlar.

Tasarım dersi: Tasarım işlevselliğe dönüştüğünde

Opel Haberler – Opel Calibra 2.0 16V: 223 km/saat hıza ulaşan 4 valfli 150 HP versiyon

Calibra, heyecan veren tasarımı, gelişmiş aerodinamikler ve günlük kullanımdan ödül vermeyen bir şekilde birleştirmişti. Geniş açılan bagaj kapağı, 980 litrelik çok yönlü bagaj bölümüne kolay erişim sunuyordu. Coupé gövde tipine rağmen Calibra’nın uzun şasisi, dört yolcusunu da yeterince geniş bir alanda konfor içinde ağırlıyordu. Cömert standart donanımı arasında elektrikli direksiyon, kısa oranlı 5 vitesli şanzıman, 6 hoparlörlü ses sistemi ve karartılmış camlar bulunuyordu. Klima, 4 ileri otomatik şanzıman, elektrikli sunroof gibi özellikler ise opsiyon olarak sunuluyordu.

En büyük öncelik: Güvenlik

Opel Haberler: Yüksek adetli üretim teknolojisi sayesinde erişilebilir bir rüya otomobil

Calibra’yı geliştirirken Opel mühendisleri, günümüzde çok önemli bir konu haline gelen yaya koruma üzerine zaten çalışıyordu. Kaygan gövde şekli, yuvarlak kenarları, gizli ön cam silecekleriyle tavan damlalıkları gibi Calibra’da sunulan trend yaratan özellikler, gelecek otomobillerde standart olarak sunulmaya başlanacaktı.

Opel Haberler – Opel Calibra Last Edition

Elektronik kontrollü ABS ve şık, çok daha fazla parlak bir aydınlatma ve keskin kontrasta sahip çok daha az ışık dağılımı sunan elips tasarımlı ön farlar aktif güvenliği artırmıştı. Büyük ve kusursuz bir şekilde işlenen ön ve arka tamponlar, kaza esnasında çarpışma enerjisini büyük ölçüde emmesi için tasarlanmıştı.

En önemli modeller: Beğendiğiniz gibi

Opel Haberler – Tam Bir Yarış Atı: 204 HP Opel Calibra Turbo

1990 yılındaki lansmanında, önden çekişli 2.0 benzinli motorlara ek olarak 4×4 sistemi opsiyonel olarak sunuluyordu. Calibra 4×4, olağanüstü yol tutuş, üstün frenleme dengesi ve aşırı güvenli sürüş karakteriyle herkesi etkilemişti. Kaputun altında daha fazla güç hak eden bu kalite özellikleri, 1992 Mart’ında Opel’in yetkili satıcılara Calibra Turbo’yu göndermesiyle devam etti. 4×4, 6 ileri şanzıman, spor koltuklar, 16” hafif alaşım alüminyum jantlar ile 205/50 geniş lastikler tümüyle standart olarak sunuluyordu. Ancak asıl önemli olan özellik, tork değeri grafiği dağ zirvelerini andıran kaputun altında yatan, 150 kW (204 HP) güç üreten 2.0 turbo motordu.

 

Opel Haberler – 1996 ITC Şampiyonu: Opel Calibra V6 Class 1 Touring Car

Calibra Keke Rosberg Edition elbette ki efsanedir. 1993/94 Alman Touring Car Masters şampiyonasında görücüye çıktığı zaman Opel, beyaz-sarı DTM görünüşüne sahip 125 kW (170 HP) güç üreten yeni 2.5 litre V6 Calibra’yı tanıttı. Mayıs 1996’da Calibra Cliff Motorsport Edition’ı tercih eden müşteriler ise oyunun çok daha ötesindeydi. Aracın gövdesi, Manuel Reuter’ın sezon sonunda Opel için ITC – Dünya Şampiyonası statüsü ile DTM yerine geçmiştir – şampiyonluğunu kazanan Class 1 yarış aracı ile aynı gövde boyasını taşıyordu. Trafiğe çıkabilir Cliff yarış versiyonu, 20 mm daha alçak spor bir şasiye ve BBS hafif alaşımlı 7J x 16 jantlara sahipti.

Büyük Final: Last Edition

Opel Haberler – Gerçek Tutkunlar İçin Opel Calibra Cliff Motorsport Edition

ITC’deki başarısından bir yıl sonra Calibra, bir yolculuğunun daha sonuna geldi. 1990 yılından itibaren 222.000 adetlik satış rakamından sonra Calibra’nın hikayesindeki son bölüm olan, sınırlı adette üretilen özel Last Edition yaratıldı. Spor şasi, BBS jantlar, deri döşeme ve klima ile lüks bir deneyim sunması için Nisan 1997 sonuna kadar sipariş edilebiliyordu. Motor seçenekleri ise 2.5 litre V6 ile 100 kW (136 HP) güç üreten, 4 silindirli 2.0 litreden oluşuyordu.

Opel Haberler – 1990’ların en başarılı spor coupé’si: 7 yılda 238.647 adet üretildi

29 Ağustos 1997’de Calibra’nın üretimi, resmi olarak sona erdi. 7 yıl sonunda Rüsselsheim’da ve Finlandiya’daki Valmet fabrikasında toplamda 238.647 adet Calibra üretilmişti. Yüksek müşteri talebini karşılamak için 20.000 adetlik planlanan adet, 1990 yılında 60.000’e çıkarıldı. Bu 60.000 adetin bir bölümü Valmet Automotive’de (Finlandiya) üretiliyordu.

Opel Haberler – Bir son olarak Opel Calibra Last Edition

Calibra’nın en büyük pazarı Almanya, İngiltere, İspanya ve Fransa’ydı. 115 HP’lik giriş modeli, 130.000’den fazlalık üretim adediyle satış listelerinin başını çekiyordu. Ardından 61.000 adetlik üretim rakamıyla 2.0 litre 150 HP geliyordu.

 

Üretim bandından inen son Calibra, 4 valfli 2.0 motora sahip siyah renkli bir Last Edition modeliydi. Günümüzde ise klasik otomobil etkinliklerinde kalabalığın favorisi Calibra olmaya devam ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>