Bulut Web Hosting

Bulut Web Hosting Nedir?

Hosting barındırma hizmeti olarak web sitesi sahibinin yayınlamak istediği sayfaların, resim, doküman, video gibi erişilebilecek her türlü verinin çok kapsamlı bilgisayarlar aracılığıyla saklı tutulmasını sağlar. İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş çok hızlı bağlantıya sahip, yüzlerce web sitesini aynı anda hizmet verebilecek sunucuda saklar. Web sitesi dosyalarını, verilerini saklayacak alan tahsis eden hosting hizmetleri, internet kullanıcılarının erişimine sunan web sunucu, verileri saklayan, yayınlayan işleme de web hosting adı verilir.

Hosting Paketi Nasıl Belirlenmeli?

Web sitesinin kaplayacağı alan ve maillere ayrılan alan boyutu paket seçme de önemlidir. Alan boyutu paketleri ücrete göre değişir. Web sitesi kullanıcıları kullanacakları yeterli alana sahip boyuta göre hosting hizmeti almalıdır. Hosting paketi kullanıcının ne kadar web alanı istediğine, mail adresi adet ve boyutuna, web sitesinde yaşanacak trafiğe, kullanılan işletim sistemine göre paket seçimi yapılmalıdır. Sunucunun performans hızı da hosting alanı almak için uygun olmalıdır. Kaliteli ve performans hızına sahip sunucular üzerinden hosting kiralama hizmeti alınmalıdır. Sitenin hızlı açılabilir olması arama motorları tarafından daha çabuk üst sıralara çıkmayı sağlar. Alınan hosting hizmetinin hızı düşükse işlemlerde bir o kadar ağır gerçekleşir ve kimse aynı web sitesine bir daha uğramak istemez.

Bulut Hosting Temeli Nedir?

Kişisel veya kurumsal web sitesi sahipleri için avantaj sunan bulut sunucu kaynak kullanımı ayarlanabilen hosting hizmeti verir. Web hosting hizmetine çok fazla para ödemek yerine sadece kullanıldığı kadar ödeme yapılması sistemine dayanır. Kullanılan alan bittiğinde bulut sistemi otomatik olarak alan ayırır ve ücreti kullanıcıdan ona göre faturalandırılır. Bulut web siteleri birden fazla sunucu üzerinde yer alır ve istenilen kaynağa erişebilmek mümkündür. Bulut sunucu klasik hostingten çok daha sonraları gündeme gelmiş olsa da kullanılabilirlik ve verimlilik açısından daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Kullanıcı alanı kullandığı kadar ücret öder. Hostingte belli bir alan kullanılmak zorundadır ve alan dolduğunda otomatik kapanır. Barındırma alanında büyüyen bulut sistemi ihtiyaçlara göre ayarlanabildiği için daha kolay kullanılabilir. Ancak çok az kayak isteyen web siteleri için bulut sunucu her zaman avantajlı olmayabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>