GÜÇLÜ, ŞIK, YENİLİKÇİ: YENİ OPEL ASTRA

01.Haz.2015

  • Güçlü bir makine: 200 kilograma kadar daha hafif bir Yeni Astra
  • Çevik, tutumlu ve sessiz: Yeni Astra, sadece en yeni motorlar ile sunulacak
  • Zeki tasarım: Kompakt dış görünüm, daha geniş, daha havadar ve daha konforlu bir iç mekan
  • Bilgi eğlence sistemi: IntelliLink R 4.0 ile uyumlu Apple CarPlay ve Android Auto
  • Sınıfında bir ilk: Akıllı full-LED matrix aydınlatma – IntelliLux LED®
  • Akıllı sistemler: Üst segmentlerde görülen teknolojiler ve sürücü asistanı sistemler
  • Üstün konfor veren koltuklar: Masaj fonksiyonu, soğutma özelliği ve koltuk genişlik ayarı
Opel Haberler – Görsel şölen: Yeni Opel Astra, daha hafif ve daha atletik bir görünüş ile göze çarpıyor

Rüsselsheim.  Opel ve kompakt sınıf otomobiller. Özellikle de bu başarı hikayesi 1936 yılında Kadett ile başlamış, Opel’in kompakt sınıf otomobilinin 11. nesli Yeni Astra ile devam etmektedir. Şimdiye kadar üretim bandından 24 milyon adet Kadett ve Astra indi. Opel, en çok satan modelinin tarihine yeni bir sayfa eklemeye hazır. Tamamen yeni bir hafif araç mimarisi üzerine oturtulan yeni nesil Astra, sadece en yeni nesil motorlardan güç alacak ve daha önce sadece üst segmentlerde görülen özellikler sunacak. Güçlü tasarımı sayesinde Yeni Astra, artık çok daha atletik görünüyor. Özetlemek gerekirse Yeni Astra, verimliliği zarafet ile birleştiriyor ve getireceği yenilikler ile kompakt sınıfı baştan tanımlıyor. Yeni Opel Astra, 17-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

 

“Yeni Astra için 3 şey kilit noktası rolündedir: Verimlilik, yenilik ve dinamik bir performans,” diyen Opel CEO’su Dr. Karl-Thomas Neumann, sözlerini şu şekilde destekledi: “Mühendislerimiz, Yeni Astra’yı tabiri caizse beyaz bir kağıttan üretti. Yeni Astra, önceki nesline kıyasla 200 kilograma kadar daha hafif. Atletik tasarımı sayesinde bunu dışarıya oldukça güçlü bir şekilde yansıtıyor. Boyutları daha ufak olsa dahi iç alan genişliği ve konforu, gözle görülür ölçüde geliştirildi. Kaputun altında ise Yeni Astra, sadece yeni nesil motorları barındıracak. Çoğunlukla sadece üst segmentlerde görülen pek çok teknolojiler ve sürücü asistanı sistemler, Yeni Astra’nın yolcuları ve sürücüsü için konforu ve güvenliği artıran ultra modern telefon entegrasyonu ve yeni adaptif IntelliLux LED Matrix aydınlatma gibi özellikler ile öne çıkıyor.”

 

En önemli tasarruf: Yeni araç mimarisi

Opel Haberler – Yeni araç mimarisi

Daha hafif, daha tutumlu ve daha çevik, aynı zamanda daha konforlu Yeni Opel Astra, tüm bu özelliklerini başarılı bir fitness programına borçlu. 2013 Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan vizyoner Monza Konsept, Opel’in kompakt sınıf otomobilinin 11. nesli için rol modeli niteliğini taşıyordu. Dr. Karl-Thomas Neumann’a göre Monza Konsept’in her bir bileşeni ve her tasarım özelliği, verimliliği yansıtıyor. Yeni Astra da bu vizyonu büyük bir titizlikle izliyor. Model ve donanım seviyesine bağlı olarak, bir önceki nesline kıyasla 200 kilograma kadar (en az 120 kilogram) daha hafif. Tamamen yeni araç mimarisi, ağırlık azaltımında büyük bir rol oynadı. Her bileşen, kompakt bir tasarım ve hafif malzeme için kontrol edildi. Tek başına kaporta ağırlığı bilr %20 oranında azaltılarak 357 kilogramdan 280 kilograma düşürüldü. Ek olarak, şasiye bağlı yapılan ölçümler sayesinde 50 kilogramlık daha bir ağırlık azaltımı gerçekleşti. Bunlar arasında aşırı güçlü, ultra aşırı güçlü, daha hafif çelik, kompakt alt çerçeve olduğu kadar ön ile arka aksta ağırlık azaltımları bulunuyor.

 

Bu fitness programının sonucunda Yeni Astra’da çeviklik ve sürüş konforu geliştirildi. Artık daha hassas, virajları daha iyi alıyor ve çok daha doğrudan bir sürüş deneyimi sunuyor. Kısaca Yeni Astra’yı kullanmak artık çok daha keyifli.

 

Sadece en iyi: En yeni motor seçenekleri

Opel Haberler – Kompakt boyutlar: 4.37 metrelik uzunluğuyla Yeni Opel Astra, bir önceki nesline göre 5 santimetre daha kısa

Yeni Opel Astra’daki motorlar, güçlü tasarımını destekliyor. Her Yeni Astra’nın kaputunun altında tamamen yeni motor portföyüne ait bir motor bulunuyor. Güç seçenekleri, 70 kW/95 HP ile 147 kW/200 HP arasında değişiyor. 1.6 litreye kadar olan benzinli ve dizel motorlar 3 ortak noktaya sahip: En yüksek verimlilik, olağanüstü hassasiyet ve pürüzsüz çalışma prensibi.

 

70 kW/95 HP’den başlayan ve farklı güç seçenekleri bulunan 1.6 CDTI dizel motor, dizel talebini karşılarken, 77 kW/105 HP güç üreten 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo benzinli motor ise giriş seviyesini oluşturuyor. Yeni Astra motorları arasında öne çıkan ise, 3 silindirli 1 litre motor gibi aynı motor ailesinden olan, 4 silindirli 1.4 ECOTEC Direct Injection Turbo motor. Tamamı alüminyumdan oluşan bu motor, 107 kW/145 HP güç üretiyor. Oldukça hassas tepkileri ve yüksek performansıyla göz doldururken yakıt tüketimini olabildiğince azaltması için tasarlandı. Bu motor, oldukça düşük devirdeyken bile 250 Nm’ye kadar maksimum bir tork değeri sunuyor. Maksimum güce ise 1800-4000 devir aralığında erişilebiliyor. Sürüş keyfi için en mükemmel koşulları, verimlilikle birleştiriyor. Mimarisi sayesinde 1.4 ECOTEC Direct Injection Turbo motor, otomobile daha az ağırlık ekliyor. Alüminyum motor bloğu bile tek başına, mevcut 1.4 litre turbo motorun dövme çelik bloğuna kıyasla 10 kilogram daha hafif.

Atletik tasarım daha geniş alanla buluştu: Kusursuz bir Astra

Opel Haberler – Kesinlikle bir Opel: Krom barın tam ortasındaki Opel logosu ve arkaya doğru yükselen bir bıçak tasarımı, Yeni Astra’nın Opel ailesinden olduğunu kanıtlıyor

Yeni Astra’nın tasarımı verimliliği tasvir ediyor ve bir kez daha Monza Konsept rol model görevini üstleniyor. Opel’in “Heykelsi tasarım, Alman mükemmeliyetçiliğiyle buluştu,” olan tasarım felsefesinin evrimi ile Yeni Astra’nın daha kaslı bir görünümden ziyade daha hafif ve daha atletik bir görünüş ile göze çarpacağını garanti ediyor. Krom barın tam ortasındaki Opel logosu ve arkaya doğru yükselen bir bıçak tasarımı, Yeni Astra’nın Opel ailesinden olduğunu kanıtlıyor. Izgaraya eriyerek karışan bir izlenim veren ön farlar görsel bir bütünlük oluşturuyor. Göze çarpan en önemli tasarım özelliği ise, yüzer tavan hissi veren, birleşmeyen C sütunu. Işık ve gölge etkileşimi ise marka logosunu arka farlara bağlayan, üstündeki yatay çizgi ile vurgulandı. Yeni Astra sadece daha ufak görünmüyor, öyle. 4.37 metrelik uzunluğuyla bir önceki nesline kıyasla neredeyse 5 santimetre daha kısa. 1.46 metrelik yüksekliği ile aynı zamanda 2.6 santimetre daha ufak. Boyutların aerodinamikler ve verimlilik üzerinde yaptığı etki büyük. Bu yüzden Yeni Astra’nın sürtünme katsayısı 0.30’un altında.

Opel Haberler: Zoru başarmek: Yeni Opel Astra dışarıdan daha ufak görünse de içeride daha geniş

Dışarıdan daha küçük görünse de içeride daha geniş. Opel mühendisleri zoru başardı. Aks mesafesi 2 santimetre azaltılmış olsa dahi iç alan hacmi artırıldı. Yeni tasarlanan koltuklar ile birlikte arka koltuktaki yolcular 35 mm daha fazla olan bacak mesafesine sahip. Üstelik, ön ve arka koltuklar arasındaki mesafe de artırıldı. Seyahat konforu ve alan duygusu da bu sayede artırıldı. Kaliteli malzemelerden üretilen kokpit ve gösterge paneli, dış tasarımın estetik ve karakteristik vurgusunu doğrudan iç tasarıma da taşıyarak yeni iç tasarım neslinin Yeni Astra’da da korunmasını sağladı. Özellikle de daha berrak bir görünüş sağlaması için orta konsolda büyük dokunmatik renkli ekran kullanıldı ve tuşların sayısı azaltıldı.

Opel Haberler – Tam bağlantı: Android Auto ve Apple CarPlay ile uyumlu, IntelliLink’in en yeni nesli, Yeni Opel Astra ile ilk kez görücüye çıkacak

Tüm yeni modeller şu prensibe sahip: Opel, üst segmentlerdeki teknolojileri ve yenilikleri alarak onları daha erişilebilir kılıyor. Örnek olarak bağlantı seçeneklerini ele alalım.

 

Yeni nesil IntelliLink bilgi ve eğlence sistemi, Yeni Astra’da ilk kez görücüye çıkacak. Android Auto ve Apple CarPlay ile uyumlu olduğu için akıllı telefonların dünyasını araç içine getirecek. Bu, kompakt sınıf otomobillerde bir ilk. Her sistem, akıllı telefon kullanıcılarının en sık kullandığı özellikleri temel alıyor. Android Auto, Google Maps, Google Now ve Google ile konuşma özelliğine ek olarak WhatsApp, Skype, Google Play Music, Spotify ve podcast kanalları gibi mesajlaşma ve müzik uygulamalarını içinde barındıran ve sürekli büyüyen bir ekosistemi temel alıyor. Desteklenen tüm uygulamaların listesine şuradan erişilebiliyor: www.android.com/auto.

 

Apple CarPlay ise araç kullanırken kullanmak isteyebileceğiniz iPhone özelliklerini aracınızın ekranına akıllı ve son derece basit bir şekilde getiriyor.Bu sayede sürücü arama yapabiliyor, mesaj alıp gönderebiliyor, müzik dinleyebiliyor. Bunları dokunmatik ekran üzerinden veya Siri ile sesli bir şekilde yapabiliyor. Apple CarPlay, Telefon, Mesajlar, Haritalar, Müzik uygulamalarına ek olarak uyumlu üçüncü parti uygulamalarını da destekliyor. Desteklenen tüm uygulamaların listesine şuradan erişilebiliyor: www.apple.com/ios/carplay

 

Bu uygulamalar 8” dokunmatik renkli ekran, direksiyondan kumanda veya sesli komut ile kontrol edilebiliyor.

Kompakt sınıf için premium teknolojiler: IntelliLux LED® Matrix Aydınlatma

Opel Haberler – IntelliLux LED®: Başka sürücülerin gözlerini kamaştırmadan sadece uzun farlarda sürüş yapmayı sağlayan, Opel patentli yeni nesil full LED matrix aydınlatma, kompakt sınıfta ilk kez Yeni Astra’da sunulacak

Bu özellik, Yeni Astra’da en büyük yenilik ve güvenlik özelliği. başka sürücülerin gözlerini kamaştırmadan sadece uzun farlarda sürüş yapmayı sağlayan, Opel patentli yeni nesil full LED matrix aydınlatma, kompakt sınıfta ilk kez Yeni Astra’da sunulacak.

 

8’i sağda 8’i solda olmak üzere toplam 16 LED bölmesinden oluşan yeni LED matrix sistemi, ışık huzmesini her trafik durumuna göre otomatik olarak sürekli bir şekilde ayarlıyor. Bu esnada Opel Eye ön kamerasıyla birlikte çalışıyor. Yeni Astra, şehir dışına çıktığı an uzun farlar devreye giriyor ve sürekli devrede kalıyor. 80 km/saat sürüş hızında sürücü, yolun kenarlarındaki nesneleri, geleneksel halojen veya xenon farlara kıyasla 30-40 metre önceden tespit edebiliyor. Bu sayede sürücü için 1.5 saniyelik bir tepki avantajı doğuyor. Diğer sürücülerin gözlerini kamaştırma derdine de son. Kamera, önde seyreden veya karşıdan gelen ışık kaynağı tespit ettiğinde ilgili bölgedeki bireysel LED’ler devre dışı bırakılarak o bölgede uzun huzme devreden çıkıyor. Yolun kalanı ise uzun huzmede, oldukça parlak bir şekilde aydınlatılmaya devam ediyor. Bu derece bir hassasiyet ve adaptasyon ile LED matrix aydınlatma, aydınlatma teknolojisini bir adım öteye taşıyor.

 

Sistem, sadece geleneksel aydınlatma teknolojilerine kıyasla daha iyi aydınlatmakla kalmıyor, aynı zamanda halojen veya xenon farlara kıyasla çok daha uzun ömre sahip. Bir diğer avantajı ise far grubunda mekanik parçalara gerek duyulmaması. LED bölümler duruma göre kapanıp açıldığı için dayanıklılık da artıyor.

 

IntelliLux LED® özelliğine ek olarak gelecek Yeni Astra müşterileri, bir dizi rakipsiz güvenlik, sürücü asistanı ve konfor sistemlerine erişebilecek. Trafik İşareti Tespit Sistemi, Şerit İhlali Uyarı Sistemi’ne sahip Şerit Koruma Sistemi, Takip Mesafesi Göstergesi, Çarpışma Önleyici Frenleme Sistemi’ne sahip Ön Çarpışma İkazı sürüşü sadece daha konforlu yapmakla kalmıyor, aynı zamanda daha güvenli kılıyor. Hız sınırlayıcı özelliğine sahip hız sabitleyici, daima hız sınırlarına uymanızı sağlıyor. Gelişmiş Park Pilotu, tek bir tuşa bastığınızda aracınızı otomatik olarak park etmenize yardımcı oluyor. Geri Görüş Kamerası, geri vitese geçtiğiniz zaman otomatik olarak devreye giriyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi ise, aracın arkasındaki ve sürücünün görüş alanı dışında bulunan 3 metre çapındaki alanı sürekli izleyerek olası tehlikeleri tespit ediyor.

 

AGR (Sağlıklı Sırtlar Kampanyası) tarafından test edilen ve onaylanan ergonomik koltuklar ise olağanüstü konfor sunuyor. Opel’in mükemmel ergonomik koltuklar geleneğini devam ettiriyor ve daha fazla konfor özelliği getiriyor. Yeni Opel Astra, 18 yönlü ayarlanabilir sürücü koltuğu sunuyor. Masaj özelliğine, soğutma ve koltuk genişlik ayarına sahip. Arka yolcular ise koltuk sırt yanlarında ısıtmanın keyfini sürebiliyor.

 

Tümüyle Yeni Opel Astra daha güvenli, daha konforlu, daha çekici ve daha modern olduğu kadar daha hafif, daha çevik, daha aerodinamik ve her açıdan çok daha verimli. İşte bu Opel’in geleceğine giden yol.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>